Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Plemiona Afrykańskie Oraz Trasa przebyta przez Stasia i Nel

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Plemiona Afrykańskie Oraz Trasa przebyta przez Stasia i Nel"— Zapis prezentacji:

1 Plemiona Afrykańskie Oraz Trasa przebyta przez Stasia i Nel
W Książce H. Sienkiewicza pt: ,,W pustyni i w puszczy”

2 Definicja Plemię jest to grupa spokrewnionych rodów, które posiada wspólnego przodka, zamieszkująca jeden obszar i połączona wspólnymi związkami społecznymi. Plemię posługuje się tym samym dialektem i wyznaje jedną religię.

3 Trasa Stasia i Nel. Etap 1 Trasa: El-Fajum – Chartum
Etap2 Trasa: Chartum – Omudurman Etap 3 Trasa: Omunduran- Faszoda Etap 4: Trasa: Faszoda- baobab "Kraków„ Etap5 Trasa: Góra Lindego- Wa-himów Etap 6 trasa: wioska Wa-himów - wybrzeże Oceanu Indyjskiego Etap7 Trasa: pustynia- Mombasa

4 Przebyta trasa Stasia i Nel po Afryce

5 Afar Afarowie zamieszkują tereny Etiopii, Dżibuti oraz Erytrei. Liczebność plemienia to ok. 2,3 mln, większość z nich to muzułmanie. Posługują się swoim językiem afar. Tradycyjnie zajmują się pasterstwem, hodują kozy, owce i bydło. Ich struktura społeczna składa się z klanów rodzinnych i dwóch klas społecznych: asaimara (czerwoni) to klasa polityczna, zarządzająca oraz adoimara (biali) klasa pracująca. Słyną z umiejętności wojennych i waleczności.

6 Mursi Mursi zamieszkują głównie Etiopie i jest ich zaledwie ok członków.  Główną religią jest animizm. Spokrewnieni są z inną grupą etniczną o nazwie Suri. Kobietom w okresie dojrzewania rozcina się wargę i umieszcza się w niej krążek. Z czasem w wardze umieszcza się coraz większe krążki a atrakcyjność kobiety zależy od tego jak duży krążek jest w stanie umieścić w wardze.  Nie wiadomo skąd wzięła się ta tradycja, w każdym razie plemię Mursi nie zna pocałunków, i to głównie z powodu owych krążków.

7 Hamar Plemię Hamar zamieszkuje południowozachodnią Etiopię, w okolicach rzeki Omo, niedaleko granicy z Kenią.  Liczebność tego plemienia to ok. 42 tyś. Żyją na trudnym do zagospodarowania obszarze, na którym jest zbyt gorąco i sucho aby można było uprawiać cokolwiek. Hodują bydło, które w ich życiu i zwyczajach odgrywa ważną rolę, Mężczyźni dużo czasu poświęcają na wygląd swoich włosów, nawet sposób spania jest zdeterminowany tym aby nie zburzyć misternie ułożonej fryzury.

8 Shilluk Jedno z plemion zamieszkujących południowy Sudan. W 2005 r. plemię liczyło ok. 1,5 mln osób, niemniej obecnie trudno oszacować tę liczbę ze względu na wojnę domową w Sudanie, w trakcie której sporo przedstawicieli tego plemienia poniosło śmierć. Shilluk w przeszłości tworzyli królestwo, które istniało na terenie Sudanu od 1490 do 1865 r. Prowadzą raczej osadniczy tryb życia, ich ekonomia opiera się na hodowli bydła, choć uprawa roli i łowienie ryb ma w niej swój udział.  Większość osób z tej grupy etnicznej to chrześcijanie.

9 Himba Himba zamieszkują północno-zachodnią część Namibii. Prowadzą koczownicy tryb życia, zajmują się pasterstwem, hodują kozy i bydło. Charakterystyczną cechą Himba, szczególnie kobiet są kolor skóry i włosy. Kobiety pokrywają skórę ochrą wymieszaną z tłuszczem i ekstraktami z roślin. Wygląd włosów zmienia się wraz wiekiem i stanem cywilnym kobiety. Młode dziewczęta mają plecione włosy z przodu aby ukryć ich twarz przed męskimi spojrzeniami, te gotowe do zamążpójścia zaplatają włosy z tyłu. Kobiety zamężne noszą na czubku głowy skórzaną ozdobę o nazwie embre, wdowy ją zdejmują na znak żałoby.  Chłopcy zaplatają jeden warkocz, który po tym jak ożenią się rozdzielany jest na dwa. Po śmierci żony, warkocz jest ścinany.  Mężczyźni zajmują się bydłem a kobiety wychowywaniem dzieci i przygotowywaniem pożywienia. Kobiety noszą bardzo ozdobne stroje, ich waga może nawet wynosić 14 kg.

10 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Plemi%C4%99
ZapytajOnet.

11 Zakończenie Autorzy: Marcel Nowak Patryk Klingenberg Natan Czeszejko
Adam Kożurno Kuba Urbański Bartosz Grochalski

12 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Plemiona Afrykańskie Oraz Trasa przebyta przez Stasia i Nel"

Podobne prezentacje


Reklamy Google