Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

wyzwaniem dla interpunkcji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "wyzwaniem dla interpunkcji"— Zapis prezentacji:

1 wyzwaniem dla interpunkcji
Emotikony wyzwaniem dla interpunkcji

2 Netykieta jest to zbiór zasad kultury obowiązującej wszystkich(
Netykieta jest to zbiór zasad kultury obowiązującej wszystkich(!) w Internecie ("Internet" jest nazwą własną konkretnej, największej na świecie sieci, pisze się ją zatem dużą literą). Co chyba najgorsze, bardzo wiele osób nawet nigdy nie słyszało o czymś takim jak netykieta. Niniejsza netykieta nie jest zbiorem sztywnych nakazów, ma na celu uświadomienie, pouczenie i zwrócenie uwagi na pewne zachowania i sytuacje.

3 Czemu służy netykieta? Służyć ma ona uświadomieniu bądź przypomnieniu pewnych zasad obowiązujących w bardzo już licznej społeczności internautów. A zasady służą nam wszystkim - mnie, Tobie i "im" - byśmy wszyscy mogli tworzyć zdrową społeczność w kraju (sieci) bez granic.

4 Główne zasady netykiety:
Zasady każdej netykiety są aktualne niezależnie od daty jej napisania! To, że czasem coś gdzieś w sieci zauważyłeś, nie oznacza wcale, że to jest dobre i poprawne. 3 główne zasady: · Myśl(!) · Nie działaj na czyjąś szkodę · Nie nadużywaj

5

6 Emotikon lub emotikona (ang
Emotikon lub emotikona (ang. emoticon), uśmieszek (smile, smiley), buźka – złożony ze znaków tekstowych (ASCII) wyraz nastroju, używany przez użytkowników Internetu. Najczęściej przedstawia symboliczny ludzki grymas twarzy, obrócony o 90° w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, w licznych wariantach. Niektóre programy jak np. Microsoft Word czy Gadu-Gadu zamieniają wpisane znaki na buźkę odwróconą o 90°. Niektóre programy służące do komunikacji automatycznie zmieniają emotikony na ich graficzny odpowiednik.

7

8 Emotikony jako wyzwanie dla interpunkcji

9 Większość emotikonów posiada warianty z "noskami" i bez
Większość emotikonów posiada warianty z "noskami" i bez. Na przykład emotikon ":-)" (z "noskiem") jest równoważny ":)" (bez noska). Ze względu na szybkość pisania, częściej spotyka się emotikony bez "nosków". Podobnie sytuacja ma się z języczkami, które występują nawet w kilku odmianach ("=","-", a także rzadko spotykany wężyk "=-"). Różnica polega na tym, że język zmienia znaczenie. Trudno jest powiedzieć, w jaki sposób; nie istnieją na to żadne szablony. Dwukropek jest też nieraz zastępowany przez znak równości, średnik lub literę "x", np. zamiast ":)", ":/" można napisać "=)", "=/", ";)", ";/" lub "x)", "x/". Często też, zamiast nawiasów okrągłych, używa się nawiasów kwadratowych. W niektórych wariantach emotikonów dwukropek występuje z prawej strony.

10

11 Przykładowe emotikony
· :) uśmiech · ;) uśmiech z przymrużeniem oka · :( smutek, zmartwienie · ;( płacz · :P pokazanie języka · :D szeroki uśmiech · :* pocałunek · :O zdziwienie · :/ grymas, niezdecydowania

12

13 „Wiadomo powszechnie, iż podczas rozmowy w nie- wirtualnym świecie mimika twarzy odgrywa dużą rolę w odbiorze charakteru wypowiedzi przez drugą stronę. Twarz może wskazywać tak ironiczny charakter zdania, jak i śmiertelną powagę. Ponieważ rozmawiając przez gadu- gadu, tlen, jakikolwiek inny komunikator, a na czatach kończąc, nie widzimy swojego rozmówcy, braki te wypełniają właśnie emotikony.”

14

15 W prezentacji zostały wykorzystane podane strony internetowe:
J. Wrycza, Emotikony wyzwaniem dla interpunkcji, [w:] tejże Galaktyka języka Internetu, Gdynia 2008, s

16 Autorzy: Kamila Jędrzejczak Joanna Kamińska Anna Kaczor Magdalena Jóźwiak Beata Babisz


Pobierz ppt "wyzwaniem dla interpunkcji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google