Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CIEKAWOSTKI Jagoda Ratnayake Oliwia Gutowska Paulina Walkiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CIEKAWOSTKI Jagoda Ratnayake Oliwia Gutowska Paulina Walkiewicz."— Zapis prezentacji:

1 CIEKAWOSTKI Jagoda Ratnayake Oliwia Gutowska Paulina Walkiewicz

2 NAJSZYBSZE ZWIERZĘ NA ŚWIECIE Gepard gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych. Jest najszybszym zwierzęciem lądowym i na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość blisko 100 km/h. Zarejestrowany rekordowy czas biegu na 100 m wynosi niecałe 6 s. Gepardy są jedynymi wielkimi kotami, które nie ryczą, lecz wydają inne dźwięki. Potrafią ćwierkać, szczekać, syczeć, mruczeć, miauczeć i rechotać.

3

4 Niektóre gepardy mają na grzbiecie zamiast plamek paski i nazywane są gepardami królewskimi.

5 NAJSTARSZE ZWIĘRZE ŚWIATA Sędziwy małż należy do gatunku Wenus. Ma 405 a może nawet 410 lat. Poprzedni rekord, także należący do małża wynosił zaledwie 220 lat. Walijscy naukowcy obliczyli wiek zwierzęcia dzięki dobrze zachowanym pierścieniom na zewnętrznej powierzchni muszli. Skorupy zwierząt morskich stanowią bowiem doskonały zapis historii ich życia.

6 SOŁŃ AFRYKAŃSKI Największe zwierze lądowe Zwierzę stadne, zamieszkuje Afrykę. W starożytności wykorzystywane jako zwierzęta bojowe. Wysokość: samiec – od 3 do 4,2 m, samica od 2,2 do 2,6m Długość: samiec – od 6 do 7,5 m, samica – od 4,9 do 6,2m Masa ciała: samiec – od 4000 do 6000 kg, samica – od 2100 do 3200.

7

8 Największe zwierze świata Ssak morski. Długość: do 33 m Masa ciała: do 190 ton. Ubarwienie: błękitnoszare, skóra może być cętkowana. Pożywienie: ryby, mięczaki, skorupiaki, zooplankton. Dojrzałość płciowa: po przekroczeniu długości 20 metrów. Prędkość: do 28 km/h. Długość życia: 80 lat. Występowanie: wody wszystkich oceanów, głównie pelagial, u wybrzeży widywany sporadycznie; Płetwal Błękitny

9 Język dorosłego płetwala błękitnego waży 2700 kg, a szeroko rozwarte usta mogą pomieścić do 90 ton pożywienia, ale ze względu na wąski przełyk nie jest w stanie połykać dużych przedmiotów. Serce płetwala waży 600 kg, zaś średnica aorty dochodzi do 23 cm. Warstwa tłuszczowa płetwala ma 0,5 m grubości. Samice zwykle są większe od samców. Płetwal błękitny nurkuje na głębokość około 500 m i pozostaje tam nawet do 2 godzin. Płetwal błękitny posiada ok. 320 fiszbinów mierzących 100 cm długości i 55 cm szerokości.

10

11 NAJSZYBCIEJ PŁYWAJĄCE ZWIERZE ŚWIATA Najszybciej pływającym zwierzęciem na świecie jest żeglica. Potrafi rozwinąć prędkość 100-130 km/h.

12 NAJWIĘKSZY I NAJSZYBCIEJ BIEGAJĄCY PTAK NA ŚWIECIE Największym ptakiem na świecie jest struś emu. Waży do 55kg i ma średnio 2m wysokości. Jest też zarówno najszybciej biegającym ptakiem na świecie. Osiąga prędkość ok. 70km/h.

13 Najmniejszy ptak na świecie Najmniejszym ptakiem na świecie jest Koliber Hawański. Jego masa to ok. 1,8 g, a długość ok. 5 cm.

14 Źródła Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gepard http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolibry http://pl.wikipedia.org/wiki/Słoń_afrykański http://pl.wikipedia.org/wiki/Płetwal_błękitny Google grafika

15 DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE NASZEJ PREZENTACJI


Pobierz ppt "CIEKAWOSTKI Jagoda Ratnayake Oliwia Gutowska Paulina Walkiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google