Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Księży Młyn.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Księży Młyn."— Zapis prezentacji:

1 Księży Młyn

2 Park Źródliska Park Źródliska – znajduje się w Łodzi w obrębie ulic Przędzalniana, Fabryczna, Targowa i Alei Piłsudskiego. Powierzchnia całkowita 17,2 ha. Park Źródliska, jest najstarszym łódzkim parkiem. Tworzył on niegdyś park zwany Ogrodem Spacerowym, a także Ogrodem angielskim, który został założony w 1840 roku. Wtedy to w granice Łodzi włączono część lasu rządowego leśnictwa Łaznów.

3

4

5

6

7 Traugott Grohmann Traugott Grohmann (ur zm. 1874) – fabrykant i przemysłowiec. Przybył do Polski z Saksonii i osiedlił się w Warszawie. W 1843 roku wraz z rodziną przeniósł się do Łodzi, tam przejął w dzierżawę teren zwany Lamusem i uruchomił przędzalnię mechaniczną W 1854 roku zainstalował w swoim przedsiębiorstwie maszynę parową. W kilka lat później przekazał zakład w ręce syna.

8 Dom Grohmana

9 Fabryka Grohmana

10 Karol Scheibler Pierwsza przędzalnia Karola Scheiblera ( pochodzącego z rodziny niemieckiej, który z belgijskim paszportem dotarł w 1854 do Łodzi ), z maszyną parową o mocy 40 KM, powstała przy Wodnym Rynku (dziś Plac Zwycięstwa) obok parku Źródliska w W następnych latach nastąpiła rozbudowa przedsiębiorstwa w tym rejonie do postaci zabudowy fabryczno-mieszkalnej, będącej pierwszą planową tego typu w Łodzi. Całość w pierwszej fazie rozwoju stanowiła pewnego rodzaju jurydykę – enklawę na gruntach miejskich, nie podlegającą władzom miejskim.

11 Fabryka Scheiblera

12

13 Ciekawostka o księżym Młynie
Osiedle Księży Młyn było niegdyś najnowocześniejszym osiedlem robotniczym. W późniejszych czasach charakterystyczna czerwona cegła i ciasne zabudowania pobudzały wyobraźnię wielu twórców wykształconych w położonej po sąsiedzku Filmówce.Osiedle robotnicze Księży Młyn powstało w XIX wieku za sprawą Karola Scheiblera. Tak zwane "famuły" przeznaczone były dla pracowników fabryki - wszystkie jednakowe, dwukondygnacyjne, z czerwonej cegły, bez zbędnych ozdób.

14 O nowoczesności osiedla stanowił jego projekt, wykonany przez Hilarego Majewskiego. Nie zapomniano nawet o zadrzewionej alei między rzędami szeregowców. W okolicach osiedla postawiono budynek straży ogniowej, sklepy, szkołę, szpital, kościół, park publiczny, a nawet dom kultury. Całe "fabryczne miasteczko" miało 500 ha.Obecnie osiedle Księży Młyn wygląda jakby czas się tam zatrzymał. Pewnie dlatego cieszy się tak wielkim zainteresowaniem wśród filmowców i turystów. Na szczęście myśląc o Księżym Młynie coraz rzadziej stają nam przed oczami rozpadające się, zaniedbane rudery. W dawnych budynkach tkalni powstają nowoczesne lofty; Textorial Park, łączący nowoczesne z zabytkowym, wabi firmy najnowocześniejszymi biurami, sąsiadujące pałace zamienione zostały na muzea - Kinematografii i Sztuki. Być może między innymi dzięki takim akcjom jak Galeria Powietrzna, czy Photowalk, urzędnicy przypomną sobie także o famułach, którym z pewnością nie zaszkodziłoby "odświeżenie".

15 Pracę Wykonali: Damian Kędzierski Michał Komalski Sebastian Antczak Dawid Bilichowski


Pobierz ppt "Księży Młyn."

Podobne prezentacje


Reklamy Google