Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŁÓDŹ moje miasto Autor: Ewa Buklis Łódź to nasze miasto. Poznajmy je razem. Pomniki Legenda Księży Młyn Łódź wczoraj i dziś Łódź wczoraj i dziś Znane.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŁÓDŹ moje miasto Autor: Ewa Buklis Łódź to nasze miasto. Poznajmy je razem. Pomniki Legenda Księży Młyn Łódź wczoraj i dziś Łódź wczoraj i dziś Znane."— Zapis prezentacji:

1

2 ŁÓDŹ moje miasto Autor: Ewa Buklis

3 Łódź to nasze miasto. Poznajmy je razem. Pomniki Legenda Księży Młyn Łódź wczoraj i dziś Łódź wczoraj i dziś Znane miejsca Kilka słów o naszym mieście Kilka słów o naszym mieście Nadanie praw miejskich Nadanie praw miejskich

4 ŁÓDŹ WARSZAWA KRAKÓW GDAŃSK Łódź leży w centrum Polski POZNAŃ

5 A to plan Łodzi. BAŁUTY ŚRÓDMIEŚCIE POLESIE GÓRNA WIDZEW

6 Łódź jest miastem wojewódzkim. Liczy prawie 760 000 mieszkańców. Składa się z kilku dzielnic: Śródmieścia, Bałut, Polesia, Górnej i Widzewa. To jest herb Łodzi Hymnem naszego miasta jest Prząśniczka. W Łodzi jest dużo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Niektóre z nich poznamy za chwilę.

7 LEGENDA O ŁODZI Dawno temu, kiedy w miejscu gdzie dziś stoi miasto Łódź szumiała puszcza, pewien chłop imieniem Janusz zbiegł do niej od uciskających go panów z łęczyckiego grodu. W puszczy płynęła rzeczka i Janusz zbudowawszy łódkę uciekał nią dalej. Dopłynął do miejsca gdzie dziś stoją stare kamienice w parku Staromiejskim. Dalej łódka nie chciała płynąć mimo, że rzeka biegła jeszcze dalej.Januszowi spodobała się okolica, a puszcza mówiła do niego: …Tu się zadomowisz, pracę ci dam,nie poskąpię drzewa na budulec, ni miodu z dzikich barci a i zwierzyna tu ci się trafi. Janusz został, a jego potomkowie nazwali to miejsce Łodzią na pamiątkę łódki co dalej płynąć nie chciała.

8 Jak nadano Łodzi prawa miejskie Opiekujący się Łodzą biskup włocławski, Jan Pella, długo zabiegał o prawa miejskie dla rozwijającej się osady. Zwrócił się więc do króla Władysława Jagiełły, by podniósł Łódź do godności miasta. 9 lipca 1423 roku decyzją króla Łódź stała się miastem.

9 Ciekawe jak wyglądała Łódź dawniej, kiedy nasze pra-, pra- pra- prababcie były małymi dziewczynkami. Udajmy się w podróż do przeszłości

10 Łódź wczoraj i dziś Ponad sto pięćdziesiąt lat temu Łódź była miastem przemysłowym. Znajdowało się tu mnóstwo fabryk włókienniczych. Nad miastem istniał las kominów fabrycznych. Była wtedy Łódź miastem wielonarodowym. Żyli tu i pracowali Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie

11 Łódź wczoraj i dziś To miejsce dawniej nazywano Rynkiem Nowego Miasta Teraz jest to Plac Wolności

12 Łódź wczoraj i dziś Ulica Piotrkowska dawniejUlica Piotrkowska dziś

13 Łódź wczoraj i dziś Ulica Piotrkowska dawniejUlica Piotrkowska dziś

14 Łódź wczoraj i dziś Dawniej – Ulica SpacerowaDziś – Aleja Kościuszki

15 Łódź wczoraj i dziś Dawniej przy ulicy Spacerowej stała synagoga Dziś został po niej pusty plac. Synagoga została spalona w 1939r.

16 Obejrzyjmy teraz miejsca znane wszystkim Łodzianom

17 Znane miejsca To jest łódzka Archikatedra. Stoi w naszym mieście od 1912 roku

18 Znane miejsca Ulica Piotrkowska to najważniejsza ulica w naszym mieście. Tu znajduje się wiele urzędów, restauracji i eleganckich sklepów

19 Znane miejsca To pałac znanego łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Dziś mieści się tu Muzeum Historii Miasta Łodzi

20 Znane miejsca To Teatr Wielki. Mieści się przy Placu Dąbrowskiego.

21 Znane miejsca To budynek łódzkiej telewizji. Stoi przy ulicy Narutowicza.

22 Znane miejsca To szpital - pomnik Centrum Zdrowia Matki - Polki

23 Znane miejsca To łódzka Hala Sportowa. Kiedyś mieściło się w niej sztuczne lodowisko. Dziś odbywają się tu targi i imprezy kulturalne lub sportowe.

24 Znane miejsca Dworzec kolejowy Łódź - Fabryczna Dworzec kolejowy Łódź - Kaliska

25 Znane miejsca Do Łagiewnik warto wybrać się na spacer. W lesie znajdują się najstarsze zabytki Łodzi, dwie drewniane kaplice. W jednej z nich można zaczerpnąć źródlanej, smacznej wody.

26 W każdym mieście znajdują się pomniki postawione dla uczczenia sławnych ludzi, lub wydarzeń sprzed lat. Łódź też ma swoje pomniki. Zapraszamy do obejrzenia pomników Zapraszamy do obejrzenia pomników

27 Pomniki Najbardziej znany pomnik Łodzi – pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności.

28 Pomniki Grób Nieznanego Żołnierza znajduje się na placu przed Archikatedrą.

29 Pomniki Pomnik Jana Pawła II przed łódzką Archikatedrą

30 Pomniki Pomnik Józefa Piłsudskiego przed Łódzkim Domem Kultury.

31 Pomniki Pomnik Stanisława Reymonta stojący na placu jego imienia.

32 Pomniki To pomniki z Galerii Sławnych Łodzian: Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta i Twórcy Łodzi Przemysłowej.

33 Zapraszamy na Księży Młyn.

34 Księży Młyn Karol Scheibler należał do najbogatszych ludzi dawnej Łodzi. Swoje imperium zbudował na Księżym Młynie. Powstała tam ogromna fabryka z bocznicą kolejową, pałac, domy dla robotników, budynek straży pożarnej, szpital, szkoła i konsumy (sklepy). To miasto w mieście możemy podziwiać do dziś.

35 Księży Młyn Jako pierwsza na Księżym Młynie powstała fabryka – przędzalnia.

36 Księży Młyn Obok fabryki wybudowano osiedle mieszkalne dla robotników.

37 Księży Młyn W pobliżu fabryki Sheibler wybudował pałac dla swojej córki Matyldy i jej męża Edwarda Herbsta.

38 Księży Młyn Obok osiedla mieszkalnego powstała szkoła dla dzieci robotników.

39 Księży Młyn Założono też sklep dla robotników i urzędników z firmy Scheiblera.

40 Księży Młyn Na Księżym Młynie wybudowano pierwszy w Łodzi szpital fabryczny.

41 Księży Młyn Firma Sheiblera posiadała swoją własną straż ogniową. Dla niej wybudowano remizę.

42 Łódź jest piękna i interesująca, dlatego warto ją poznawać. Zapraszamy do naszego miasta.

43 1. W. Jedrzejczyk, C. Jaworska-Maćkowiak, W. Kowalski- Łódź w baśni i legendzie. Literatura, Łódź 2001. 2. Fotografie T karpińskiego z albumu wydanego z okazji 575 rocznicy założenia miasta. 3. G.Kobojek Księży Młyn – Zora, Łódź 1998. 4. Leszek Skrzydło Rody fabrykanckie – Oficyna Bibliofilów, Łódź 2000 5. J. Andrzejewski, I Domienik, A.Łuczak Album Bronisława Wilkoszewskiego po stu latach – Perfekt, Łódź 1995. 6. G. Bojanowski, M. Budziarek, J. Sobiepański Łódź pejzaż architektoniczny, Łódź 1992. 7.Reprinty pocztówek z kolekcji J.Rosiaka. W prezentacji wykorzystano ilustracje i fotografie z następujących publikacji:


Pobierz ppt "ŁÓDŹ moje miasto Autor: Ewa Buklis Łódź to nasze miasto. Poznajmy je razem. Pomniki Legenda Księży Młyn Łódź wczoraj i dziś Łódź wczoraj i dziś Znane."

Podobne prezentacje


Reklamy Google