Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Raymund Hiacynt Rembieliński

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Raymund Hiacynt Rembieliński"— Zapis prezentacji:

1 Raymund Hiacynt Rembieliński

2 Rajmund Rembieliński herbu Lubicz
(ur. we wrześniu 1775 w Warszawie zm. 12 lutego w Łomży) – działacz polityczny i gospodarczy w okresie autonomii Królestwa Polskiego, m.in. marszałek Sejmu Królestwa Polskiego od 13 września do 13 października i prezes Komisji Województwa Mazowieckiego.

3 ŻYCIE PUBLICZNE RAYMUNDA REMBIELIŃSKIEGO
Marszałek Sejmu Królestwa Polskiego od 13 września do 13 października 1820 Prezes Komisji Województwa Mazowieckiego. Był jednym z założycieli Towarzystwa Republikanów Polskich w 1798r.

4 RODZINA Był synem Stanisława i Marianny z Łączyńskich. Żonaty z Agnieszką Heleną z Opackich - małżeństwo to zakończyło się rozwodem. Jego drugą żoną była Antonina z Weltzów, z którą miał synów: Aleksandra i Eugeniusza.

5 Herb Lubicz

6 Herb Lubicz Lubicz (Luba, Lubow, Łuba), polski herb szlachecki. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych polskich herbów szlacheckich; podkowa srebrna barkiem do góry, 2 krzyże w polu błękitnym; używany w całej Rzeczypospolitej; najwcześniejsze wzmianki: rok powstania ok. 1190, znany z pieczęci z 1348; herbem Lubicz pieczętowały się przede wszystkim rodziny średnio- i drobnoszlacheckie; najbardziej rozpowszechniony był na ziemi brzeskiej, inowrocławskiej, lubelskiej, łęczyckiej, poznańskiej, sandomierskiej i sieradzkiej.

7 „ OJCIEC CHRZESTNY” ŁODZI PRZEMYSŁOWEJ
Popierał powstawanie i rozbudowę większych ośrodków przemysłowych. Autor i realizator pomysłu osadzenia sprowadzonych z zagranicy tkaczy w 1820 roku w Łodzi, Zgierzu, Łęczycy, Przedeczu, Gostyninie.

8 Przeprowadził szeroką akcję porządkowania i regulacji podległych mu miast. Reprezentował pogląd, że rozwój przemysłu krajowego zapewni polityka protekcjonizmu państwowego (system ceł protekcyjnych).

9 Preferował szerokie swobody i przywileje dla rzemieślników i przedsiębiorców.
Autor prac z zakresu ekonomii i prawa, m.in. "O miastach" i "O urzędnikach". "Ojciec chrzestny" Łodzi przemysłowej, kilkakrotnie odwiedził nasze miasto. Patron jednej z łódzkich ulic.

10 Pałac Rembielińskich w Krośniewicach

11 Na zespół pałacowo - parkowy Rembielińskiego w Krośniewicach składają się: neobarokowy, piętrowy pałac niegdyś zwieńczony mansardowym dachem, tzw. kordegarda, pawilon pałacowy oraz park z 1. połowy XIX w. o powierzchni 17 hektarów.

12 W zachodniej części krośniewickiego parku znajduje się najstarszy w Polsce monument wzniesiony ku czci księcia Józefa Poniatowskiego. Jest nim obelisk ufundowany w 1814 roku przez Rajmunda Rembielińskiego ( ).

13 Rembieliński w 1 połowie XIX wieku był właścicielem Krośniewic i opisywanego pałacu.

14 ŁÓDŹ JAKO MIASTO FABRYCZNE
Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego położył wielkie zasługi dla rozwoju łódzkiego okręgu przemysłowego Wskutek wydanych dekretów rządowych przez Sejm Królestwa Polskiego (z inicjatywy Stanisława Staszica, reprezentującego rząd Królestwa Polskiego i Rajmunda Rembielińskiego, przedstawiciela władz województwa mazowieckiego) - zaliczenie Łodzi w poczet miast fabrycznych, jako ośrodek przemysłu odzieżowego.

15 Patron gimnazjum nr 10 w Łodzi
I najważniejsze… Patron gimnazjum nr 10 w Łodzi

16 KONIEC PRZYGOTOWAŁ: Robert Kafarski


Pobierz ppt "Raymund Hiacynt Rembieliński"

Podobne prezentacje


Reklamy Google