Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przewodnik po Częstochowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przewodnik po Częstochowie"— Zapis prezentacji:

1 Przewodnik po Częstochowie

2 Historia Częstochowy Częstochowa powstała prawdopodobnie w XI wieku. Jednak pierwsza wzmianka pochodzi z 1220 roku, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża, nakładającego na Częstochowę obowiązek płacenia dziesięciny. Nazwa wywodzi się od słowiańskiego imienia Częstoch. W latach Częstochowa stanowiła lenno Władysława Opolczyka, który w ufundował klasztor paulinów. Prawa miejskie nadano w roku 1356, wraz z przywilejem goszczenia monarchy, a w 1502 miała miejsce lokacja na prawie magdeburskim za sprawą Aleksandra Jagiellończyka, stwierdzającym w wydanym dokumencie: ...ma być takim jak miasto Kraków cieszy się....

3 Jasna Góra Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra, którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru.

4

5 Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny
Jedna z największych w Polsce i w Europie, neogotycka świątynia, wybudowana na terenie dawnego cmentarza z lat Wzniesiona w latach 1901–1927 według projektu Konstantego Wojciechowskiego.

6

7 Kościół św. Jakuba Kościół św. Jakuba w Częstochowie to kościół w częstochowskim śródmieściu. Znajduje się przy Placu Władysława Biegańskiego.

8

9 Kościół św. Zygmunta Zabytkowy kościół w częstochowskim Starym Mieście, przy pl. Ignacego Daszyńskiego.

10 Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej
Nowoczesna cerkiew prawosławna, której budowę rozpoczęto w 1994 roku według projektu architekta Michała Bałasza z Białegostoku.

11 Kościół św. Barbary i Andrzeja
Rzymskokatolicki kościół zbudowany w latach z inicjatywy o. Andrzeja Gołdonowskiego OSPPE.

12 Cmentarz żydowski Położony jest przy ulicy Złotej w dzielnicy Dąbie obok terenów Huty Częstochowa.

13

14 Nekropolia położona w zachodniej części Częstochówki.
Cmentarz św. Rocha Nekropolia położona w zachodniej części Częstochówki.

15 Plac Władysława Biegańskiego
Jeden z placów w Śródmieściu Częstochowy, leżący na drodze pątniczej na Jasną Górę, dzielący Aleję Najświętszej Maryi Panny na tzw. „drugą aleję”, na wschód od placu, i „trzecią aleję” - na zachód od niego.

16

17 Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja pełni funkcje handlowe, usługowe, finansowe i kulturalne. W zabudowie przeważają kamienice klasycystyczne i późno klasycystyczne, rzadziej eklektyczne; występuje również zabudowa współczesna.

18 Parki podjasnogórskie
To dwa parki w Częstochowie, w dzielnicy Podjasnogórskiej – Park im. Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja. Położone są one pomiędzy dzielnicą Śródmieście, a klasztorem na Jasnej Górze, który otaczają od strony wschodniej.

19 Ulica 7 Kamienic Jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 600 metrów długości i otacza wzgórze jasnogórskie od strony południowej. Nazwa ulicy pochodzi od siedmiu domów zbudowanych na początku XIX wieku. Od strony północnej ulica graniczy z Parkiem Stanisława Staszica.

20 Ratusz Ratusz w Śródmieściu Częstochowy, przy placu Władysława Biegańskiego, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1828–1836 według projektu Franciszka Reinsteina, przebudowany w 1908; wpisany do rejestru zabytków w 1960.

21 Rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej
Cmentarzysko odkryto w 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi, prowadzonymi przy budowie trasy tramwajowej i wiaduktu przy Alei Pokoju w dzielnicy Raków.

22 Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej
Oddział Muzeum Częstochowskiego, mieszczący się w dawnym domu Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej 23 w Częstochowie. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających 9 maja 2007.

23 Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum w Częstochowie, posiadające ekspozycje w dwóch salach wystawowych oraz w działającym zakładzie produkcyjnym - Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA, wykorzystującym linię technologiczną z lat 30. XX wieku.

24 Muzeum Historii Kolei . Muzeum, w którym zgromadzono pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego.

25 Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Muzeum w Częstochowie, znajdujące się w parku im. Stanisława Staszica. Odtworzono tu dawne wyrobiska kopalniane, wyposażone w sprzęt górniczy pochodzący z zamkniętej kopalni rudy żelaza Szczekaczka.

26


Pobierz ppt "Przewodnik po Częstochowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google