Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dawna Łódź przemysłowa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dawna Łódź przemysłowa"— Zapis prezentacji:

1 Dawna Łódź przemysłowa

2 Jak Łódź stała się miastem?
Dawna Łódź Od 29 lipca 1423 roku z woli pogromcy Krzyżaków Władysława Jagiełły, Łódź stała się miastem. Początkowo mała osada rolnicza, zapomniana i niewiele znacząca, z czasem przeobraziła się w poważaną i mającą duże znaczenie dla kraju miejscowość. Ale jak do tego doszło? Jak powstały w Łodzi fabryki, które wyniosły ją do pozycji znaczącego miasta na ziemiach polskich? Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście.

3 Od czego się zaczęło? Wszystko zaczęło się od dnia 18 września 1820 roku, kiedy to Namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek ogłosił zarządzenie, na mocy którego na terenie miast rządowych mogły powstawać osady fabryczne przeznaczone dla tzw. fabrykantów (sukienników, tkaczy, przodków). Taki dekret stworzył warunki rozwoju przemysłu włókienniczego na terenie Królestwa Polskiego. Józef Zajączek

4 Utworzenie osady przemysłowej …
Łódź doskonale nadawała się na zlokalizowanie w jej granicach osady sukienniczej. Składało się na to wiele czynników tj.: - dogodne położenie geograficzne zapewniające obfitość wód powierzchniowych na potrzeby technologiczne; - łatwy dostęp do materiałów budowlanych (drewno z pobliskich lasów i cegły z licznych cegielni); - położenie na trakcie handlowym (Łęczyca - Piotrków). Powyższe atuty sprawiły, że w oparciu o zarządzenie z 1820 roku dnia 30 stycznia 1821 roku Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i policji na wniosek Rajmunda Rembielińskiego - Prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego, zezwolił na utworzenie osady przemysłowej w Łodzi.

5 Osada fabryczna Wkrótce do miasta zaczęli przybywać pierwsi tkacze z Grünbergu (Prusy), a w przeciągu zaledwie pół roku, było już ich w Łodzi kilkunastu. Zachęcające zdają się być warunki, na których przyjmowano nowych osadników. Każdy bowiem, kto dowiódł swych tkackich umiejętności przed burmistrzem miasta i zdecydował się osiedlić w jego granicach, otrzymywał 3-morgową działkę i materiał niezbędny do wybudowania domu, a także pożyczki pieniężne. Wszystko to sprawiło, że Łódź szybko wyrosła na znaczącą osadę fabryczną.

6 Rozwój przestrzenny Rozwój przestrzenny Łodzi polegał na powstawaniu osad, nowych dzielnic itp. W 1821 roku po obu stronach traktu piotrkowskiego wyznaczono 184 place budowlane.

7 Osady Osada lniano – bawełniana: Łódka Osada sukiennicza: Nowe Miasto
W 1821 roku po obu stronach traktu piotrkowskiego wyznaczono 184 place budowlane. Strefa mieszkalno- przemysłowa Nowego Miasta stanowiła zwarte założenie w kształcie regularnego prostokąta, oparte na zasadzie symetrii w stosunku do dwóch równoległych osi przecinających się na ośmiobocznym rynku. Wkrótce po osadzie sukienniczej przyszedł czas na dalszą rozbudowę miasta. W 1823 r. powstał projekt założenia kolejnej osady rękodzielniczo - przemysłowej, przeznaczonej do produkcji tkanin z bawełny i lnu. Tu najdogodniejszym miejscem zdawała się być dolina rzeki Jasieni (około 4km na Południe od Łódki).

8 Fabryki i pałace

9 Fabryka Karola Sheiblera
Fabryka Ludwika Grohmana

10 Fabryka Izraela Poznańskiego
Fabryka Ludwik Geyer

11 Pałac Zbigniewa Herbsta
Rezydencja Izraela Poznańskiego

12 Rezydencja Ludwika Geyera
Rezydencja braci Huffer

13 Dziękuję za obejrzenie prezntacji
Wykonał: Daniel Wikaryjczak

14


Pobierz ppt "Dawna Łódź przemysłowa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google