Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji? Nie tylko wybory.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji? Nie tylko wybory."— Zapis prezentacji:

1 Jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji? Nie tylko wybory.

2 Cele debaty 1. Przybliżenie narzędzi i możliwości jakie posiadają obywatele demokratycznego kraju, które pozwalają im wpływać na władzę. 2. Kształtowanie samorządności i demokratycznych postaw. 3. Pobudzanie inicjatyw i angażowanie młodzieży w działania społeczne i polityczne. 4. Wypracowanie wniosków: W jaki sposób młodzi mieszkańcy mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość?

3 Ankieta

4 Ankieta przeprowadzona została 3 kwietnia br., na grupie 24 kobiet i 6 mężczyzn. 3% uczestników w wieku 18 lat. 50% uczestników w wieku 16 lat. 23% uczestników w wieku 15 lat. 20% uczestników w wieku 13 lat. Dotyczyła ona aktywności młodych w życiu publicznym.

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 Dlaczego czynny udział młodzieży w życiu publicznym jest ważny? Na obecnej młodzieży opierać się będzie przyszłe państwo Ze względu na swoją młodość mogą wnieść powiew świeżości w wiele dziedzin życia państwa Przestają być anonimowi, zaczynają rozumieć powagę uczestniczenia w życiu publicznym i stają się odpowiedzialni za siebie i Polskę Wyrabiają adekwatne poglądy polityczne Rozwijają opinię na temat sytuacji gminy, państwa itd. Rozwijają wiedzę na temat organizacji, w jakich Polska uczestniczy oraz korzyści i obowiązki z nich płynące(NATO, UE, Grupa Wyszehradzka itd) Młodzi swoim zaangażowaniem mogą zachęcić innych do czynności społeczno- politycznej Kształtują światopogląd, kręgosłup moralny Nabywają odwagę, odpowiedzialność, pewność siebie, kulturę wypowiedzi i bycia Młodzież musi rozumieć i dobrze interpretować mechanizm jakim jest polityka i sprawowanie władzy, urzędów

15 Młodzi ludzie (w wieku od 18 do 24 lat) stanowią jedną z najbardziej biernych politycznie grup obywateli. Badania opinii publicznej wykazują, że znaczna część młodzieży nie wyraża zainteresowania kwestiami publicznymi. Uważnie obserwuje to, co się dzieje na scenie politycznej, jedynie 14% młodych Polaków. Największa grupa młodzieży (40%) swój poziom zainteresowania polityką określa jako średni i przyznaje, że zwraca uwagę jedynie na najważniejsze kwestie polityczne. Od wielu lat poziom zainteresowania polityką wśród młodzieży utrzymuje się na zbliżonym – niskim poziomie. Źródło:. http://www.isp.org.pl


Pobierz ppt "Jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji? Nie tylko wybory."

Podobne prezentacje


Reklamy Google