Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

wyk. Monika Granica kl. Ib

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "wyk. Monika Granica kl. Ib"— Zapis prezentacji:

1 wyk. Monika Granica kl. Ib
Starość i starzenie się wyk. Monika Granica kl. Ib

2 Starość Starość jest ostatnim etapem życia. Wówczas człowiek najczęściej już nie pracuje. Ma więc czas na spełnianie swych marzeń: podróże, hobby, częste spotkania ze znajomymi czy choćby czytanie książek. Jednak organizm starszych ludzi z wiekiem staje się coraz słabszy. Kości są bardziej kruche, stopniowo pogarsza się wzrok i słuch. Słabną też mięśnie szkieletowe i zmniejsza się pojemność płuc, dlatego człowiek szybciej się męczy. Starsi ludzie powinni więc bardzo dbać o swoje zdrowie i regularnie wykonywać badania lekarskie.

3

4 Starość Według WHO wiek starczy zaczyna się od 60-65 lat.
Starość możemy podzielić na: wczesną lat późną lat długowieczność powyżej 90 lat

5 Dlaczego się starzejemy?
Wszystkie przyczyny starzenia się nie są znane. Wiadomo jednak, że duży wpływ na ten proces mają substancje zwane utleniaczami. Kiedy dostaną się od organizmu, na przykład z pożywieniem, niszczą białka i materiał genetyczny w komórkach. W miarę jak wzrasta ilość takich uszkodzeń, organizm się starzeje. Możemy opóźnić ten proces, usuwając utleniacze z organizmu. W tym celu należy unikać pokarmów z dużą ilością tłuszczów, a często spożywać warzywa strączkowe i owoce, głównie pomarańcze, jagody oraz winogrona.

6

7

8

9 Wczoraj, dziś i jutro Obserwując współczesną tendencje demograficzną , szacuje się, że w 2025 roku więcej niż 15% ludności świata będzie miało ponad 60 lat. Prognozuje się, że w tym czasie 33% populacji Włoch i Japonii, 25% osób USA i 22% ludności Niemiec stanowić będą sześćdziesięciolatkowie i starsi. Przyczyni się do tego dalsze wydłużanie się życia człowieka oraz zmniej- szanie się liczby urodzeń.

10 Udział procentowy ludności świata według poszczególnych grup wiekowych w populacji

11 W 2000 roku zanotowano niewiele ponad 70 milionów osiemdziesięciolatków (1,1% populacji świata). W ciągu 25 lat liczba ta ma wzrosnąć do co najmniej 163 miliony). Trend demograficzny jakim jest starzenie się populacji kraju lub regionu będzie najbardziej widoczny w Europie i w Japonii.

12 Geriatria Osobami w wieku podeszłym zajmuje się dziedzina medycyny zwana – geriatrią. Jej celem jest leczenie i diagnozowanie ludzi starszych, a więc od 60 roku życia. W Polsce próg wieku wynosi 65 lat. Obecnie w naszym kraju jest około 233 lekarzy tej specjalizacji.

13 Liczba lekarzy geriatrów na rok 2010

14

15 Kim jest pacjent geriatryczny?
Pacjent geriatryczny to osoba, która ukończyła lat. Prezentuje szereg nakładających się na siebie chorób typu: in-aging, to typ chorób, które przebiegają odmiennie i nietypowo dla procesów starzenia off-aging, to schorzenia typowe dla okresu starości, zalicza się do nich otępienia, osteoporozę, upadki, zaburzenia funkcji zwieraczy oraz u chorych leżących - odleżyny.

16

17 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "wyk. Monika Granica kl. Ib"

Podobne prezentacje


Reklamy Google