Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W ramach projektu edukacyjnego w naszej klasie przeprowadziliśmy ankietę zatytułowaną,, Jaki rodzaj mediów współczesny gimnazjalista lubi najbardziej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W ramach projektu edukacyjnego w naszej klasie przeprowadziliśmy ankietę zatytułowaną,, Jaki rodzaj mediów współczesny gimnazjalista lubi najbardziej."— Zapis prezentacji:

1

2 W ramach projektu edukacyjnego w naszej klasie przeprowadziliśmy ankietę zatytułowaną,, Jaki rodzaj mediów współczesny gimnazjalista lubi najbardziej ? ''.

3 Według uczniów naszej szkoły najczęściej odwiedzanym źródłem medialnym jest internet i telewizja. Podczas korzystania z mediów gimnazjaliści średnio spędzają około 3 godzin dziennie, a niektóre osoby nawet ponad 3 godziny. Ulubionymi portalami społecznościowym okazały się : - Facebook - Gadu - Youtube - Demotywatory

4 Kiedy zapytaliśmy jakie strony internetowe, przekazy radiowe lub programy telewizyjne są nam najpotrzebniejsze, dużo uczniów odpowiedziało, że są to : - Wikipedia - Wirtualna Polska - Zapytaj.com - Radio Eska - Kocham Cię Polsko !

5 Według gimnazjalistów korzystanie z mediów ma swoje plusy i minusy. Dobrą stroną mediów jest to, że możemy się wiele dowiedzieć. Media dostarczają nam wiele niezbędnych i ciekawych informacji. Korzystając z nich mamy możliwość intensywnego uczenia się. Media zachęcają ludzi do zawierania nowych znajomości oraz wyrażania swojej kreatywności. Korzystanie np. z internetu pozwala nam ''zabić nudę''.

6 Przekazy medialne mają także swoje negatywne strony. W internecie bez problemu możemy kogoś anonimowo obrażać i prześladować. Ponad to gimnazjalistom bardzo łatwo jest dostać się do stron zawierających zabarwienie erotyczne. Bardzo łatwo jest też natknąć się nam na nieznane osoby, które podają się za kogoś kim nie są. Najgroźniejszą wadą jest jednak utrata realnego świata. Powinniśmy uważać na to, ile czasu spędzamy korzystając z mediów, gdyż bardzo szybko możemy się od nich uzależnić.

7 Rola, jaka media odgrywają w życiu współczesnego człowieka, a zwłaszcza w uczeniu się i wychowywaniu, nasuwa potrzebę powszechnej edukacji medialnej. Okazuje się, iż media szczególnie silnie kształtują nasz system wartości i postaw społeczno-moralnych. Rola mass mediów w życiu społecznym, a w tym i edukacji wciąż rośnie. To one kształtują nasze upodobania i postawy. W zasadzie telewizja jest najbardziej aktywnym medium masowym. Może ona skutecznie podejmować problemy o globalnym znaczeniu edukacyjnym.

8 Dzisiejsza TV stała się większości TV komercyjną, nadawane są tylko te programy czy filmy, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, stacje TV niemal biją się o widza, przyciągając go nowymi realisty show. TV zdecydowanie zmieniła się na przestrzeni wieków dziś w większości odgrywa rolę tylko rozrywkową, rzadko naukową. Nawet tzw. Wiadomości przesycone są informacjami typu „poseł Florek sprawcą wypadku?” Trudno nie zauważyć niewątpliwie destrukcyjnego wpływu telewizji na dzieci i młodzież jednak nie można pominąć również jej zasług, gdyż nie wszystko w telewizji jest „złe”. Programy przyrodnicze pozwalają nam ujrzeć rzeczy, których inaczej moglibyśmy nigdy nie zobaczyć.

9 Możemy też obejrzeć relacje z wydarzeń kulturalnych, takich jak widowiska baletowe, koncerny symfoniczne i opery, a oprócz tego spektakle teatralnie, filmy i inne programy- jedne po prostu głębokie i wnikliwe, drugie po prostu zabawne. Nadawanych jest też wiele programów oświatowych. Telewizja może, więc być po prostu miłą i pouczająca rozrywką, jeśli tylko właściwie się z niej korzysta, potrafi się dokonywać wyborów i w rozsądny sposób poświęcać na nią czas.

10 Dieta medialna – to kształtowanie nawyków medialnych, samowychowanie i samo ograniczanie się w korzystaniu z mediów. Edukację medialną definiujemy jako wychowanie do korzystania mediów. Edukacja medialna jest dla jednych wykorzystanie pomocy dydaktycznych, a dla innych jest to tworzenie programów edukacyjnych. Ważnymi pytaniami na które trzeba odpowiedzieć to: Czy mają to być lekcje szkolne lub pozaszkolne? W szkole występuje przedmiot informatyka jako stały element kształcenia, ale ważna jest część edukacji humanistycznej, pozwalająca na zrozumienie mediów. Celem edukacji medialnej, w humanistycznym rozumieniu, jest kształcenie umiejętności i postaw względem mediów. Wymieniamy 3 postawy: aktywną(twórczą, świadomą), krytyczną i selektywną. Postawa świadoma polega na wiedzy i rozumieniu czym są media. Postawa krytyczna dotyczy umiejętności dokonywania ocen. Postawa selektywna, polega na doborze treści medialnych. Odbiorca świadomy, krytyczny i selektywny jest mniej podatny na manipulacje marketingowe.

11 Edukacja medialna to zadanie różnych instytucji społecznych. Jednak nasuwają się pytania: Jak jej uczyć w domu, w szkole i w organizacjach społecznych. Edukacja medialna jest nie tylko wiedzą o mediach ale również sztuką mądrego korzystania z nich. Edukacja medialna inaczej będzie przebiegać w rodzinie, szkole i instytucjach pozaszkolnych. W rodzinie ma ona formę bardzo swobodną, stąd możemy mówić o reedukacji medialnej. Dużą rolę odgrywa kształcenie nawyków medialnych wśród dzieci i młodzieży. W pierwszych latach edukacji medialnej powinniśmy przede wszystkim kształtować nawyki czytelnicze. Jeśli dziecko widzi w nas osobę, która czyta książki, będzie to dla niego ważna lekcja postawy medialnej. Szkolna edukacja wymaga określonych ram programowych, stąd konieczność przygotowania podstawy przedmiotowej. Szkoła wymaga również oceny postępów ucznia. Nie znaczy to jednak, że właściwą formą byłyby „klasówki” i sprawdziany wiadomości o mediach. Jeśli przyjmujemy model aktywizujący, przedmiotem oceny będą uczniowskie projekty medialne. Edukacja medialna w instytucjach pozaszkolnych, takich jak koła zainteresowań, zachęca uczniów do aktywności. Jednak najwłaściwszym miejscem edukacji medialnej pozostaje szkoła. Możemy tam liczyć na regularność i stałość edukacji.

12


Pobierz ppt "W ramach projektu edukacyjnego w naszej klasie przeprowadziliśmy ankietę zatytułowaną,, Jaki rodzaj mediów współczesny gimnazjalista lubi najbardziej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google