Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KALISZ RATUSZ KALISKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KALISZ RATUSZ KALISKI."— Zapis prezentacji:

1 KALISZ RATUSZ KALISKI

2 KALISZ TO NAJSRSZE MIASTO W POLSCE Został założony w roku 850!!!!

3 KALISZ LEŻY W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM NA WYŻYNIE KALISKIEJ

4 Kalisz -miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce
Kalisz -miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce. Drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu ziemskiego; główne miasto aglomeracji kalisko-ostrowskiej; siedziba diecezji kaliskiej. Miasto położone jest nad rzeką Prosną, na Wysoczyźnie Kaliskiej. Od 1314 r. do II rozbioru Polski Kalisz był stolicą województwa kaliskiego. Następnie został stolicą departamentu kaliskiego w Księstwie Warszawskim, w Królestwie Kongresowym stolicą województwa(do 1837), później (w latach 1837–1845 i 1867–1918) stolicą guberni Cesarstwa Rosyjskiego. W latach 1975–1998 był stolicą województwa kaliskiego. Znajduje się tu filharmonia, teatry, muzea, liczne galerie i organizowane są festiwale. Rozwinięty rynek medialny – liczne gazety lokalne, radio, telewizja. W Kaliszu urodził się prezydent II Rzeczypospolitej, Stanisław Wojciechowski.

5 POŁOŻENIE GRAFICZNE Kalisz leży w głębokiej dolinie Prosny, w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego; jest największym miastem na Nizinie Południowo wielkopolskiej. Na południowo-wschodnim krańcu miasta, przy drodze do Brzezin, znajduje się rezerwat przyrody Torfowisko Lis o powierzchni 4,71 ha. Okolice Kalisza to tereny rolnicze, brak tam większych kompleksów leśnych. We wschodniej części miasta znajduje się jedyny w jego granicach las Winiarski, a na południe od lasu Jezioro Pokrzywnickie.

6 HERB KALISZA-to trębacz na wieży

7 FLAGA KALISZA

8 SZLAK BURSZTYNOWY LEGENDA Szlak bursztynowy trakty rzeki miejscowości

9 POWIERZCHNIAI LUDNOŚĆ
W 1906w granice Kalisza włączono Dobrzec Mały, Czaszki, Rypinek, Tyniec i Ogrody. W 1934 zwiększono powierzchnię miasta do 24,13 km² za sprawą włączenia do Kalisza części gruntów wsi Żydów oraz reszty terenów wsi Tyniec. W 1963 przyłączono: Majków, Piwonice i Dobrzec Wielki. W 1976 powierzchnia Kalisza wynosiła 53 km² (przyłączono Winiary, Nosków, Szczypiorno i Rajsków). Ostatnie powiększenie miasta odbyło się w 2000 – w granice miasta włączono Sulisławice, Kolonię Sulisławice i sołectwo Dobrzec.

10 CO WARTO ZOBACZYĆ W KALISZU:
ZABYTKI ZABYTKOWE KOŚCIOŁY MUZEA POMNIKI

11 POMNIKI ZABYTKI: ZJHFG -pomnik Mari Konopnickiej -pomnik Jana Pawła ll
np. -pomnik Mari Konopnickiej -pomnik Jana Pawła ll -pomnik Książki -pomnik Adama Asnyka -pomnik Tadeusza Kościuszki -pomnik św.Jana Nepomucen

12 -kościół św. Stanisława -bazylika kolegiacka Wniebowzięcia N.M.P.
ZABYTKOWE KOŚCIOŁY np. -kościół św. Gotarda -kościół św. Wojciecha -katedra św. Mikołaja -kościół św. Stanisława -bazylika kolegiacka Wniebowzięcia N.M.P.

13 -Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza
MUZEA np. -Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza -muzeum okręgowe ziemi kaliskiej -muzeum Historii Przemysłu -muzeum Leśnictwa

14 ZABYTKI -Park Miejski w Kaliszu Most Kamienny -Aleja Wolności -Ratusz
-Cmentarz ewangelicko-augsburski

15 Nazwa Kalisz -pochodzi od słowa kał ,oznaczającego bagno lub mokradło

16 Na podstawie :Wikipedia wolna encyklopedia
AUTOR: Oskar Zimak Na podstawie :Wikipedia wolna encyklopedia Prawa autorskie są zastrzeżone!


Pobierz ppt "KALISZ RATUSZ KALISKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google