Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POSTMODERNIZM, PLURALIZM ALETHYCZNY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POSTMODERNIZM, PLURALIZM ALETHYCZNY"— Zapis prezentacji:

1 POSTMODERNIZM, PLURALIZM ALETHYCZNY
Renata Ziemińska

2 R. Rorty ( ) Prawdy są społeczną konstrukcją. Prawdy i fakty to uzgodnione społecznie przekonania (to, w co pozwala nam wierzyć nasza wspólnota), a nie obiektywne cechy świata. Nie ma czegoś takiego jak obiektywny świat, nie ma prawdy transcendentnej.

3 R. Rorty ( ) „Prawdziwe” to komplement jakim określamy zdania, które wydają nam się warte uznania. Prawda to po prostu przekonanie lub przekonanie, które skłonni jesteśmy uznać.

4 R. Rorty ( ) Prawda należy do religijnej epoki. Język to użyteczne fikcje, a prawda tkwi w języku. Gra, ironia, solidarność zamiast obiektywności. to „w co opłaca się wierzyć” (1999, s.37).

5 Krytyka Putnama niezależnie jak mocno zakorzenione są nasze przekonania, można powiedzieć: Wiem, że p ma mocną aprobatę, ale czy p jest prawdziwe? Pojęcia prawdy nie można więc zrównać z pojęciem stabilnego przekonania.

6 J. Derrida ( ) Prawdy są produktem języka, efektem dyskursu – „tekst jest wszystkim i nic nie istnieje poza nim”. Drogą do prawdy nie jest konstrukcja sensu, jak u Gadamera lecz destrukcja, zerwanie. Sąd, że afrykańscy niewolnicy byli przewożeni do Ameryki między XVI a XIX jest prawdą niezależnie od języka w którym jest wypowiedziany.

7 M. Foucault ( ) Prawdy są instrumentem dominacji i represji. Nauka wyrasta z praktyk społecznej dominacji, więzień i kar. Poszukiwanie wiedzy wyrasta z interesów władzy i rządzenia (prawa i polityki). Prawda jest maszyną do wykluczania.

8 Prawda jako narzędzie dominacji
Wobec braku pewności, za prawdy uznaje się te przekonania, które zyskują większą akceptację. Tak ustalona prawda jest narzędziem wykluczania mniejszości. Władza-wiedza to niewidzialny system społecznych relacji dominacji. Władza ta wyraża się w hegemonicznych narracjach, np. białych heteroseksualnych mężczyzn.

9 Krytyka Foucault Jeśli jednak prawda jest tylko sposobem na zdobycie lub utwierdzenie władzy, narzucenie jej innym, wykluczenie innych narracji, to czy ta teza jest prawdą w tym właśnie sensie, czy w innym?


Pobierz ppt "POSTMODERNIZM, PLURALIZM ALETHYCZNY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google