Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konstruktywizm.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konstruktywizm."— Zapis prezentacji:

1 konstruktywizm

2 Zainteresowanie świadomością ludzką i jej miejscem w polityce światowe
Konstruktywiści uważają, że nie ma zewnętrznej, obiektywnej społeczności jako takiej-świat społeczny i polityczny nie są bytami fizycznymi ani obiektami materialnymi pozostającymi poza ludzką świadomością. System międzynarodowy to zestaw idei, zbiór myśli, system norm opracowany przez określonych ludzi w określonym czasie i miejscu.

3 Teoretycy: Peter Katzenstein Friedrich Kratochwil Nicholas Onuf Alexander Wendt

4 Tezy konstruktywizmu:
Stosunki międzyludzkie, w tym stosunki międzynarodowe składają się z myśli i idei, a nie z uwarunkowań i sił materialnych Podstawowym elementem ideacyjnym są intersubiektywne przekonania (idee, koncepcje, założenia…) podzielane przez ludzi Te wspólne przekonania, tworzą i wyrażają interesy i tożsamości ludzi, np. sposób, w jaki ludzie postrzegają samych siebie w relacjach z innymi Konstruktywiści skupiają uwagę na sposobach kształtowania i wyrażania relacji

5 Światy społeczny i polityczny nie należą do świata przyrody
Światy społeczny i polityczny nie należą do świata przyrody. Nie istnieją naturalne prawa społeczne, ekonomiczne, ani polityczne. Historia nie jest ewoluującym procesem zewnętrznym, który pozostaje niezależny od ludzkich myśli i idei. Socjologia, ekonomia i nauki polityczne czy studia historyczne nie mogą być „obiektywną” nauką w ścisłym, pozytywistycznym znaczeniu tego słowa.

6 Świat społeczny: Stworzony przez ludzi Sfera intersubiektywna Ma sens dla ludzi, którzy go stworzyli

7 Konstruktywistyczna koncepcja struktur społecznych wg Wendta
Struktury społeczne składają się z 3 elementów: wspólnej wiedzy, środków materialnych i praktyk. Struktury społeczne są częściowo definiowane przez wspólne oczekiwania, interpretację lub wiedzę. Konstytuują one aktorów w danej sytuacji oraz określają naturę ich stosunków, które są oparte albo na współpracy, albo na konflikcie.

8 Podstawowy element ideacyjny to intersubiektywne przekonania powszechnie podzielane przez ludzi.

9 Dla konstruktywistów konflikt nie jest zderzeniem rozmaitych sił czy bytów, ale raczej sporem, kontrowersją, nieporozumieniem… Konflikt to zawsze spór umysłów i zaangażowanie stron.

10 Dla konstruktywistów celem badań jest
raczej interpretacja niż wyjaśnienie

11 Alexander Wendt o istocie konstruktywizmu:
„anarchia jest tym, czym uczynią ją państwa”


Pobierz ppt "Konstruktywizm."

Podobne prezentacje


Reklamy Google