Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTACJA OPRACOWANA PRZEZ ZESPÓŁ z 7c. Z jednej strony niezbędny do życia, z drugiej – zabójcza trucizna. Obdarzony mocą bezwzględnej destrukcji objawiającej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTACJA OPRACOWANA PRZEZ ZESPÓŁ z 7c. Z jednej strony niezbędny do życia, z drugiej – zabójcza trucizna. Obdarzony mocą bezwzględnej destrukcji objawiającej."— Zapis prezentacji:

1 PREZENTACJA OPRACOWANA PRZEZ ZESPÓŁ z 7c

2 Z jednej strony niezbędny do życia, z drugiej – zabójcza trucizna. Obdarzony mocą bezwzględnej destrukcji objawiającej się zarówno w eksplozjach przy gwałtownym spalaniu jak i powolnej degradacji przy powolnym utlenianiu w czasie korozji. powietrze zawiera 23% wagowych (21% objętościowych) tlenu, woda - 89% wagowych, ziemia - ok. 50 % wagowych.

3 Zawartość tlenu w atmosferze utrzymywana jest w stanie równowagi na skutek szeregu sprzężonych ze sobą procesów. Co by się stało, gdyby któryś z nich zawiódł lub niespodziewanie zaczął przeważać? Jakie skutki przyniosłoby niespodziewane zwiększenie tlenu w atmosferze? Jak zmieniłoby się nasze życie?

4 jakie są właściwości tlenu; w jakich procesach chemicznych bierze udział tlen; jakie zaplanować doświadczenia.

5 W tym celu zapoznaliśmy się z laboratoryjnymi metodami otrzymywania tlenu, następnie wypróbowaliśmy je w naszym szkolnym laboratorium i wybraliśmy metodę dla nas najlepszą. elektroliza wody, rozkład termiczny tlenków i soli.

6 2H2O → 2H2↑ + O2↑ Efekty nie były zadowalające: problemy z prostownikiem, nieszczelne korki, mała wydajność.

7 2KMnO4 → K2MnO4 + MnO2 + O2↑ 2KClO 3 → 2KCl + 3O 2 ↑ Strzałem w dziesiątkę był rozkład KMnO 4. Reakcja okazała się najwydajniejsza w naszych warunkach a odczynnik najbardziej dostępny i wreszcie mogliśmy zobaczyć czysty tlen.

8 Gęstość - 1,429 kg/m³ Temperatura topnienia −218,79 °C Temperatura wrzenia −182,97 °C Ma trzy odmiany alotropowe: O 2, O 3 (ozon), O 4 (tlen czerwony)

9 niemetal, symbol O, Z = 8, występuje w trzech odmianach izotopowych 16 O (99%), 17 O, 18 O, masa atomowa 15,9994 u konfiguracja elektronowa K 2 L 6 (1s 2 2s 2 2p 4 ), elektroujemność 3,5 silny utleniacz

10 Aby sprawdzić jak wpływa na przebieg reakcji jego stężenie, przeprowadziliśmy trzy próby spalania magnezu oraz wilgotnych pasków papieru. Próba I - w powietrzu, Próba II – w mieszaninie powietrza z otrzymanym tlenem w stosunku 1:1 Próba III – w samym tlenie.

11 W powietrzu magnez spala się szybko tworząc rozżarzoną czerwoną masę, w mieszaninie powietrza z tlenem reakcja przebiega gwałtowniej i pojawia się płomień, w czystym tlenie magnez spala się wydzielając oślepiające białe światło. Wilgotne paski bibuły w powietrzu wcale się nie zapaliły, w mieszaninie zapaliły się po chwili, w czystym tlenie spaliły się od razu. Przygotowujemy podobne doświadczenie z opiłkami żelaza, które umieściliśmy w trzech naczyniach o takim samym składzie jak w opisane powyżej.

12 Zwiększenie stężenia tlenu w atmosferze mogłoby przynieść katastrofalne skutki w postaci gwałtownych i trudnych do ugaszenia pożarów, eksplozji i przyspieszonej korozji.


Pobierz ppt "PREZENTACJA OPRACOWANA PRZEZ ZESPÓŁ z 7c. Z jednej strony niezbędny do życia, z drugiej – zabójcza trucizna. Obdarzony mocą bezwzględnej destrukcji objawiającej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google