Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

20 LAT REFORMY GMINNEJ URZĄD GMINY MIEDZICHOWO 64-361 Miedzichowo, ul. Poznańska 12 tel. (061) 44-10-240 Gimnazjum w Zespole Szkół w Bolewicach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "20 LAT REFORMY GMINNEJ URZĄD GMINY MIEDZICHOWO 64-361 Miedzichowo, ul. Poznańska 12 tel. (061) 44-10-240 Gimnazjum w Zespole Szkół w Bolewicach."— Zapis prezentacji:

1 20 LAT REFORMY GMINNEJ URZĄD GMINY MIEDZICHOWO Miedzichowo, ul. Poznańska 12 tel. (061) Gimnazjum w Zespole Szkół w Bolewicach

2 GMINA MIEDZICHOWO Gmina Miedzichowo związana jest historycznie z Wielkopolską. Przed wiekami należała do powiatu poznańskiego. Po drugim rozbiorze Polski obszar jej znalazł się na terenach pruskich zwanych Prusami Południowymi. Po 1807 r. gmina Miedzichowo wchodziła w skład Księstwa Warszawskiego. W r na mocy Traktatu Wiedeńskiego ziemie jej weszły w skład powiatu bukowskiego i międzyrzeckiego. Pod koniec XIX w. dokonano podziału powiatu bukowskiego na grodziski i nowotomyski. Teren wokół Miedzichowa wszedł w skład tego drugiego.

3 GMINA MIEDZICHOWO Turyści odwiedzający Gminę Miedzichowo będą mile zaskoczeni. Gmina Miedzichowo to kraina lasów i jezior, pełna wszelakiej obfitości ryb i różnorakiej obfitości grzybów. Nie skażone zanieczyszczeniami środowisko i brak jakiegokolwiek przemysłu owocuje ciszą i spokojem naturalnej przyrody. To atrybuty turystyczne, o których inne gminy mogą sobie tylko pomarzyć. Urząd Gminy różnymi metodami przekonuje mieszkańców i inwestorów z zewnątrz do otwarcia tutaj własnej działalności turystycznej. Jedną z takich metod są zwolnienia i ulgi w podatkach dla otwierających lub zwiększających zatrudnienie przedsiębiorców. Urząd prowadzi intensywną promocję obszarów przeznaczonych pod działalność gospodarczą we wszystkich rodzajach mediów dostępnych na rynku. Gmina pomaga swoim mieszkańcom systematycznie rozbudowując infrastrukturę komunalną tzn. budowa sieci wodociągowych, oczyszczalni ścieków, kanalizacji oraz nowych dróg asfaltowych. W wyznaczonym terminie organizowana jest też zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Najbliższe plany rozwoju infrastruktury Gminy Miedzichowo to: - budowa boiska wielofunkcyjnego ,,Orlik 2012” w Bolewicach - przebudowa i remont hydroforni w Bolewicach - budowa sieci wodociągowej i remont stacji uzdatniania wody - budowa boiska wielofunkcyjnego w Miedzichowie - budowa wiejskiego centrum kulturalno-rekreacyjnego w Grudnej - przebudowa i remont centrum kultury w Jabłonce Starej - budowa przydomowych oczyszczalni

4 BOLEWICE- BIESZCZADY WIELKOPOLSKI

5 A WIĘC COFNIJMY SIĘ W PRZESZŁOŚĆ…
Przed rokiem `90 pracowali wszyscy. Patrząc wstecz ludzie dziwią się, ze wszystko było na czas zrobione i dopilnowane, a teraz kiedy domy są wyposażone w sprzęt nowoczesny brak jest na wszystko czasu i "młodzi" nie mogą z niczym zdążyć. Maszyny rolnicze mieli ci, którzy mieli duże gospodarstwo i własne konie, a potem ciągniki. Osoby mające małe gospodarstwo wszystko wykonywały ręcznie, oprócz orki. W sklepie na pólkach były produkty głównie rodzimej produkcji, ewentualnie kilka winogron czy brzoskwiń z zagranicy, których ceny przyprawiały ubogie społeczeństwo o białą gorączkę. Dzieci więc takie rarytasy jak egzotyczne owoce czy słodycze dostawały zazwyczaj na święta. Sposobem zakupu zachodnich towarów był jedynie komis, Pewex lub bazar. Tak więc z zapotrzebowaniem ludzi na zagraniczne towary, a co za tym idzie na zachodnią walutę (głownie marki i dolary), rozpowszechniał się czarny rynek walut.

6 „TERAZ" NIGDY NIE ZMIENI SIĘ W "WCZORAJ" ANI W "JUTRO"
Dziś Bolewice liczą prawie 2000 mieszkańców. Powstało kilka prywatnych sklepów, zakładów rzemieślniczych, firm i kawiarni. Zlikwidowano SKR oraz zmniejszono stan zatrudnienia w Nadleśnictwie. Sporo osób przeszło z rolnictwa do przemysłu i handlu. Wielu mieszkańców pracuje w Nowym Tomyślu. W prawie każdej rodzinie są osoby, które sezonowo wyjeżdżają do pracy za granicę, głównie do Niemiec. Wieś doczekała się telefonizacji. Wybudowano oczyszczalnię ścieków, do której sukcesywnie podłączano kolejne ulice wsi. Na wielu ulicach położono nowe chodniki. Ważnym wydarzeniem było otwarcie autostrady Nowy Tomyśl – Konin, gdyż znacznie zmniejszył się ruch na trasie E-30.  Młodzież zaczęła w większej liczbie kształcić się w szkołach średnich oraz studiować. Wraz z reformą szkolnictwa powstało gimnazjum. Jednak od kilku lat spada liczba uczniów w związku z niżem demograficznym.  Reforma administracyjna przyniosła zmianę województwa z gorzowskiego na wielkopolskie. Bolewice znowu znalazły się w powiecie nowotomyskim. Obecnym sołtysem jest p. Stanisław Łodyga. Chociaż Bolewice są największą wsią gminy, jej siedziba znajduje się w Miedzichowie – wójtem gminy jest Pan Józef Ćwiertnia. Swego czasu było referendum w sprawie przeniesienia siedziby do Bolewic, jednak większość mieszkańców opowiedziało się za utrzymaniem siedziby Miedzichowie. Zadecydowała o tym niska frekwencja w Bolewicach i bardzo wysoka w Miedzichowie. Świadczy, to o znacznych różnicach w aktywności, samorządności i zainteresowaniu sprawami gminy mieszkańców obu wiosek.

7 ZMIANY PRZEPROWADZONE W CIĄGU OSTATNICH 20-STU LAT W BOLEWICACH
ul. Młyńska ul. Sportowa Szkoła Staw ul. Leśna Osiedle Leśne Nadleśnictwo

8 OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW W BOLEWICACH
W roku 1997 oddano do użytku mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków w Bolewicach, której przerób technologiczny wynosi 300m3 na dobę. W 1998 roku zyskano na rzecz gminy grunt w Bolewicach w celu zbudowania tam przepompowni ścieków.

9 ZMIANY PRZEPROWADZONE W CIĄGU OSTATNICH 20-STU LAT W MIEDZICHOWIE I GRUDNEJ
ul. Osiedlowa Grudna ul. Poznańska

10 W SKŁAD ZESPOŁU PROJEKTOWEGO WCHODZĄ…
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ! W SKŁAD ZESPOŁU PROJEKTOWEGO WCHODZĄ… Aleksandra Smoleń Klasa II gimnazjum ur r. Jolanta Agnieszka Gierczyk ur r. Gimnazjum w Zespole Szkół w Bolewicach Opiekun Zespołu- Jerzy Nikolin


Pobierz ppt "20 LAT REFORMY GMINNEJ URZĄD GMINY MIEDZICHOWO 64-361 Miedzichowo, ul. Poznańska 12 tel. (061) 44-10-240 Gimnazjum w Zespole Szkół w Bolewicach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google