Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia króla Rock 'n' Roll'a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia króla Rock 'n' Roll'a"— Zapis prezentacji:

1 Historia króla Rock 'n' Roll'a

2 Elvis Aaron Presley urodził się 8 stycznia 1935 roku w Tupelo
Elvis Aaron Presley urodził się 8 stycznia 1935 roku w Tupelo. Okrzyknięty „Królem Rock and Rolla”. Karierę muzyczną rozpoczął w 1954 roku. Przez większość lat 60. grał w filmach i nagrywał do nich ścieżki filmowe, jednakże w 1968 roku powrócił do śpiewania na żywo. Sprzedał ponad jeden miliard płyt na całym świecie. Został określony przez magazyn Billboard najlepszym artystą lat pięćdziesiątych.

3 Dzieciństwo Elvis urodził się w Tupelo w stanie Missisipi, jako jeden z bliźniaków dwujajowych. Jego starszy o 35 minut brat, urodził się martwy. Razem z rodziną chodził do kościoła Zborów Bożych, przez co narodziła się w nim pasja do muzyki. W roku 1948, razem z rodzicami przeniósł się do Memphis. Gdy pewnego dnia w tamtejszej szkole, nauczyciel od muzyki powiedział Elvisowi, że nie ma talentu, ten następnego dnia przyniósł do szkoły gitarę i zaśpiewał utwór „Keep Them Cold Icy Fingers Off Me”. W roku 1950 zaczął regularnie grać na gitarze.

4 Początki kariery Pierwsza sesja nagraniowa odbyła się 5 lipca 1954 roku i była bezowocna aż do późnego wieczoru. Chwilę przed końcem nagrywania Elvis wziął gitarę i zaczął grać, co okazało się szukaną melodią. Kilka dni później utwór ukazał się w radio. Słuchacze dzwonili, by dowiedzieć się kto jest wykonawcą utworu. Pytali do jakiego liceum uczęszczał, gdyż byli przekonani, że jest to głos czarnoskórego mężczyzny.

5 Wraz ze wzrostem koncertowania, rosła popularność Elvisa
Wraz ze wzrostem koncertowania, rosła popularność Elvisa. Stał się sławny pomiędzy Tennessee a zachodnim Teksasem. W 1955 roku podpisał pierwszy dokument współpracy. Początkowo koncertował z Hankiem Snowem. stycznia 1956 Presley stworzył swoje pierwsze nagrania dla RCA w Nashville. Jednym z pierwszych jego przebojów dla tej wytwórni była piosenka „Heartbreak Hotel”.

6 Życie prywatne W 1958 r. zgłosił się do komisji poborowej i został powołany do armii. W tym czasie zmarła jego matka. W armii służył dwa lata. Pobyt w wojsku przysporzył mu popularności, zjednując mu fanów pośród bardziej konserwatywnej i starszej publiczności. 1 maja 1967 roku w Las Vegas poślubił Priscillę Beaulieu, którą poznał podczas służby wojskowej w Niemczech w 1959 roku. 1 lutego 1968 roku na świat przyszła córka Elvisa, Lisa Marie Presley. Po sześciu latach rozwiódł się z Priscillą. Po rozwodzie miał kilka przelotnych romansów.

7 Działalność charytatywna
14 stycznia 1973 roku zagrał koncert charytatywny na Hawajach. Był to pierwszy w historii koncert transmitowany na cały świat przez satelitę. Zgromadził wtedy przed telewizorami ponad 1,5 miliarda widzów.

8 Śmierć Na początku 1977 roku, dziennikarz Tony Scherman napisał: „Elvis Presley stał się karykaturą. Nie jest już tak energiczny jaki był wcześniej. Ma ogromną nadwagę. Jego umysł jest niszczony przez leki, które codziennie zażywa. Jest wyczerpany, co widoczne jest na jego występach.” Elvis nie był już w stanie wytrzymać na scenie więcej niż godzinę, niektóre koncerty odwoływał, ale także anulował trasy koncertowe. Często miewał problemy z przemawianiem do publiczności, fani go nie rozumieli. Już nie ruszał się tak jak dawniej, miał problemy z wykonaniem jakiegokolwiek ruchu.

9 Ostatnim hitem, nagranym za życia Presleya była piosenka pod tytułem „Way Down”. Ukazała się 6 czerwca 1977 roku. Ostatni koncert Elvisa odbył się 26 czerwca 1977 roku w Indianapolis.

10 16 sierpnia 1977 roku dziewczyna Presleya, Ginger Alden, około godzin popołudniowych znalazła go nieprzytomnego w łazience. Jego śmierć potwierdzono o 15:30. Następnego dnia tysiące ludzi zgromadziło się ę u bram Graceland, chcąc po raz ostatni zobaczyć ikonę kultury masowej w otwartej trumnie.

11 Pogrzeb Pogrzeb Elvisa Presleya odbył się 16 sierpnia 1977 roku w Graceland. Wiadomość o jego śmierci spowodowała płacz, smutek i histerię w całych Stanach Zjednoczonych, a nawet w krajach komunistycznych. Został on pochowany na cmentarzu Forest Hill. Po jego pogrzebie na cmentarzu Forest Hill, miała miejsce próba kradzieży zwłok Elvisa i jego matki. Ciał jednak nie zdołano ukraść. W następnych dniach po przestępstwie, zwłoki zostały ekshumowane i ponownie pogrzebane w tzw. "Meditation Gardens" w Graceland. Oficjalnie zmarł z powodu wieloletniego zażywania leków, co spowodowało zatrzymanie akcji serca. Istnieje także wersja nieoficjalna, która mówi o tym, że Presley przedawkował narkotyki.

12

13 Legenda i symbol seksu Elvis Presley stał się ikoną seksu. Był naprawdę bardzo przystojnym mężczyzną i miał powodzenie u większości kobiet. Został okrzyknięty legendą Rock 'n' Roll'a. Każdy zna to nazwisko.

14 Najsłynniejsze utwory
1. "Love Me Tender" 2. "Heartbreak Hotel" 3. "Suspicious Minds" 4. "A Little Less Conversation" 5. "Jailhouse Rock" 6. "Always On My Mind" 7. "The Wonder of You" 8. "Hound Dog" 9. "Blue Suede Shoes" 10. "All Shook Up" 11. ''Devil in Desguise''

15 Biografie Ukazało się bardzo dużo filmów, opowiadających o życiu Elvisa. Warty obejrzenia jest na przykład film pt. „Nieznany Elvis”, w którym o życiu Elvisa opowiada jego rodzina i przyjaciele. Jego ochroniarze napisali także książkę, pt. „Elvis: Co się stało?”, która opowiada o tym jak naprawdę żył Presley.

16

17 Bibliografia: „Nieznany Elvis” pl.wikipedia.org onet.pl
Natalia Chałupniczak


Pobierz ppt "Historia króla Rock 'n' Roll'a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google