Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Generał Władysław Sikorski Album klasy VI. ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym Polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Generał Władysław Sikorski Album klasy VI. ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym Polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz."— Zapis prezentacji:

1 Generał Władysław Sikorski Album klasy VI

2 ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym Polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźtwie podczas II wojny światowej.

3 Rodzina Władysława Sikorskiego

4

5 Dom, w którym urodził się generał Władysław Sikorski, został wybudowany w 1869 roku nakładem gromady Tuszów Narodowy z przeznaczeniem na szkołę i mieszkanie dla nauczyciela. W 1881 roku zamieszkał tutaj Tomasz Sikorski - ojciec przyszłego generała, z żoną i dwójką dzieci i objął posadę w miejscowej szkole. 20 maja 1881 roku w tym domu urodził się Władysław jako trzecie z kolei dziecko Tomasza i Emilii. Od1904 roku, po wybudowaniu nowej szkoły w Tuszowie, do 1973 roku, budynek ten był siedzibą gminy, następnie mieścił się tutaj Bank Spółdzielczy, Urząd Pocztowy i Biblioteka. W 1987 roku budynek wraz z działką stał się własnością biblioteki i od 1988 roku rozpoczął się jego remont kapitalny, trwający do lipca 1990 roku. 26 sierpnia 1990 roku budynek został oficjalnie otwarty, poświęcony i oddany do użytkowania. Mieści się w nim Gminna Biblioteka Publiczna i utworzona przez bibliotekarzy Izba Pamięci Generała Sikorskiego.

6 Sikorski zginął w Gibraltarze 4 lipca 1943 podczas powrotu z inspekcji sił Armii Polskiej na Wschodzie. Razem z nim w katastrofie samolotu Liberator II AL523, który spadł do morza o godzinie 23:07, 16 sekund po wystartowaniu, zginęła jego córka i szef sztabu Naczelnego Wodza, Tadeusz Klimecki oraz siedem innych osób. Ciała córki i trzech innych osób mających znajdować się na pokładzie nigdy nie odnaleziono.

7 Ciało Sikorskiego, wydobyte z morza i przewiezione do Wielkiej Brytanii na pokładzie polskiego niszczyciela ORP Orkan pochowano na cmentarzu polskich lotników w Newarku bez przeprowadzenia autopsji.

8

9 Śmierć przyszła tak szybko

10


Pobierz ppt "Generał Władysław Sikorski Album klasy VI. ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym Polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google