Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poznajemy to co blisko Jak ciekawie i trwale zapamiętać treści przyrodnicze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poznajemy to co blisko Jak ciekawie i trwale zapamiętać treści przyrodnicze."— Zapis prezentacji:

1 Poznajemy to co blisko Jak ciekawie i trwale zapamiętać treści przyrodnicze

2 Celem tworzenia ścieżek jest: Wyrabianie nawyku przyjaznego obcowania z przyrodą wg zasady: W lesie jesteśmy tylko gośćmi, Doskonalenie umiejętności prowadzenia obserwacji i badań środowiska przyrodniczego, Poznawanie najciekawszych obiektów przyrodniczych, Uwrażliwianie na piękno przyrody.

3 DLACZEGO ŚCIEŻKA JEST ATRAKCYJNA ? bo jest przykładem takiej pracy z dziećmi, która zachęca do poznawania natury i nie jest nudna, bo nie są to prelekcje czy wykłady prowadzone w czterech ścianach, bo informacje docierają za pomocą różnych zmysłów, a więc łatwiej zapadają w pamięć.

4 Adresaci ścieżki Ustalenie grup adresatów jest bardzo ważne, gdyż istotne jest rozważenie kwestii dostępności ścieżki dla osób z niej korzystających – w naszym przypadku dla osób z różnymi dysfunkcjami i różnym poziomem rozwoju intelektualnego.

5 Przygotowanie zajęć wymaga: określenia celów, jakie chcemy osiągnąć przy pomocy ścieżki ekologicznej, wyznaczenia zadań do wykonania, opracowania taktyki działania.

6 NASZA ŚCIEŻKA EKOLOGICZNA ZAWIERA: POKAZUJĄ ROŚLINNOŚĆ I MIESZKAŃCÓW LASU POZWALAJĄ W SPOSÓB WIELOZMYSŁOWY POZNAĆ LAS MAJĄ UPRZYJEMNIĆ CZAS DZIECIOM I JEDNOCZEŚNIE NAUCZYĆ JE OBCOWAĆ Z PRZYRODĄ

7

8 Zasady zachowania w lesie Rośliny i kwiaty leśne Owoce polskich lasów Grzyby w Polsce Drzewa polskich lasów Ptaki w PolsceZwierzęta polskich lasów Gady i płazy w Polsce

9 Zasady zachowania w lesie wg powiedzenia W lesie jesteśmy tylko gośćmi – szanujmy zwyczaje gospodarzy Może być wstępem każdej wycieczki do lasu dla młodszych jako wprowadzenie, a dla starszych przypomnienie tego, co ważne Uczy jak przygotować się do wycieczki w teren Przypomina czego nie wolno robić w lesie Przypomina jak bezpiecznie korzystać z zasobów lasu Może być wstępem każdej wycieczki do lasu dla młodszych jako wprowadzenie, a dla starszych przypomnienie tego, co ważne Uczy jak przygotować się do wycieczki w teren Przypomina czego nie wolno robić w lesie Przypomina jak bezpiecznie korzystać z zasobów lasu

10 Rośliny i kwiaty leśne przykładowe tematy: Kosmetyki i leki z leśnej apteki, Po co kwiaty w lesie, Las to nie tylko drzewa, Skarby przyrody - ochrona kwiatów leśnych.

11 Owoce polskich lasów propozycje zajęć: Jak smakuje las (owoce leśne w naszej spiżarni), Zbiór owoców leśnych, a ochrona przyrody

12 Grzyby w Polsce wybrana tematyka: Prawdziwki i fa ł szywki – do lasu z atlasem grzybiarza, Grzyby w kuchni polskiej, Ochrona obejmuje te ż grzyby.

13 Wybrana tematyka zajęć w powiązaniu z tablicą edukacyjną Drzewa Polskich Lasów: Rodzaje drzew w naszych lasach, Jak drzewa przygotowują się do zimy, Wielobarwność drzewostanu o każdej porze roku, Cykle w przyrodzie (od ziarenka do próchna)

14 Przykładowe tematy zajęć przy tablicy Ptaki w Polsce: Pomagamy ptakom przetrwać zimę Ptak jest piękny swoim upierzeniem – tęczowy zawrót ptasiej głowy Ptasie gniazda Wiosenne koncerty ptasich śpiewaków Nie wszystkie ptaki latają wysoko i daleko

15 Zwierzęta polskich lasów przykładowe zajęcia: Zwierzęta roślinożerne i mięsożerne w naszych lasach, Jak wygląda zimowe życie ssaków, Życie rodzinne leśnych zwierząt.

16 Co wiem o płazach (gadach)?, Muzyczny świat żab, Mali potomkowie dinozaurów, Wiosenne wędrówki żab. Gady i płazy w Polsce propozycje zajęć:

17 ZGADUJ -ZGADULA

18 ZGADUJ -ZGADULA Z POJEDYŃCZYMI OTWORAMI gra służy do rozpoznawania przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku i składa się z 8 skrzynek, w których możesz umieścić dowolne przedmioty, gra ta ma na celu sprawdzenie i utrwalenie wiadomości dzieci o lesie i jego mieszkańcach oraz przypomnienie niektórych prawideł zachowania się w środowisku leśnym

19 Wykorzystanie gry na zajęciach: Pakowanie plecaka leśnego podróżnika, Dobieranie dzieci w zespoły poprzez losowanie z budek przedmiotów, Dobieranie owoców i liści wybranych gatunków roślin leśnych, Na którym piętrze mieszkam ?, Kto się ucieszy z tego co mam w dłoni ?, Na której tablicy znajdę informację o mieszkańcu tej budki ?

20 Zgaduj – zgadula dwuotworowa proponowane zabawy: Rozpoznawanie i opisywanie dotykanych dłońmi elementów, Szukanie dwóch jednakowych elementów, Składanie z elementów całości

21 Miejsca rekreacji: Plac zabawMiejsce na ognisko

22 Plac zabaw Plac zabaw to znakomite miejsce do spędzania czasu, Pomaga nawiązać kontakty koleżeńskie w naturalnych sytuacjach, Wyposażany jest w drewniane i przyjazne dla środowiska sprzęty, sprzyjające wzmacnianiu nie tylko sprawności fizycznej, ale też rozwijające intelektualnie.

23 Miejsce na ognisko przyjemne zakończenie zajęć, moment przypomnienia zasad bezpiecznego i ekologicznego korzystania z ognia. Ognisko to:

24 Dziękuję za zainteresowanie i życzę przyjemnego spędzania czasu na naszej ścieżce edukacyjno – ekologicznej. mgr Anna Czarnecka


Pobierz ppt "Poznajemy to co blisko Jak ciekawie i trwale zapamiętać treści przyrodnicze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google