Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WARSZAWA Dzień 1 Przyjadz godz Dzień 2 Zamek Królewski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WARSZAWA Dzień 1 Przyjadz godz Dzień 2 Zamek Królewski"— Zapis prezentacji:

1 WARSZAWA Dzień 1 Przyjadz godz.12.00 Dzień 2 Zamek Królewski
Fontanny na Podzamczu Rynek Starego Miasta Uniwersytet Warszawski Centrum Nauki Kopernika Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego Grób Nieznanego Żołnierza Pałac Kultury i Nauki Przejazd metrem Pomnik Józefa Piłsudskiego Pomnik Fryderyka Chopina Park Łazienkowski Telewizja TVP Wilanów Dzień 3 Wyjazd godz Cmentarz na Powązkach Stadion Narodowy MCDonalds

2 Po przyjeździe do Warszawy zaraz udaliśmy się pod pomnik Józefa Piłsudskiego.
Pomnik ustawiony jest w Śródmieściu Północnym. Monument został wykonany w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej z brązu i granitu .Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonała Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska – córka Piłsudskiego oraz prezydent RP Lech Wałęsa 14 sierpnia 1995, w 75. rocznicę bitwy warszawskiej w 1920.

3  Następnie udaliśmy się pod secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim w Warszawie, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. Obok pomnika Syrenki, Kolumny Zygmunta, Pałacu Na Wodzie czy Pałacu Kultury i Nauki, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków związanych z Warszawą. CIEKAWOSTKA Dowiedzieliśmy się że 1994 w japońskim mieście Hamamatsu odsłonięto kopię pomnika z warszawskich Łazienek, przekazaną temu miastu na podstawie umowy o wymianie kulturalnej między miastami partnerskimi.

4 Po obejrzeniu pomnika Fryderyka Chopina udaliśmy się do Łazienek Królewskich . To zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zrealizowany przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha. Park spełnia dziś swoje zadania podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. W parku nie wolno jeździć na rolkach, deskorolkach i rowerach, co sprawia, że jest bezpieczny również dla małych dzieci. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, chętnie odwiedzany nie tylko przez spacerowiczów, ale również przez studentów

5 Następnie udaliśmy się do telewizji Polskiej S. A
Następnie udaliśmy się do telewizji Polskiej S.A.  Skarbu Państwa, jedynego publicznego nadawcy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Sport HD, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP Regionalna oraz TVP ABC. Od 1952 do 1990 roku był to jedyny nadawca telewizyjny w Polsce. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

6 Ostatnim punktem naszej wycieczki był Pałac w Wilanowie, to pałac królewski w Warszawie, w  Wilanowie Królewskim, barokowy, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Locciego, skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729, mieści Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W 1994 zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim wraz z Marysinem został uznany za pomnik historii. Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji. Zwiedzając pałac i spacerując alejkami parkowymi, czuliśmy powiew historii i niezwykle romantycznej miłości pary królewskiej.

7 Dzień 2 pobytu w Warszawie

8 W drugim dniu naszej wycieczki pierwszym punktem był Zamek Królewski w Warszawie.  Ta barokowo-klasycystyczna budowla  znajduje się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Pierwotnie była rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedzibą władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, przeznaczony został na potrzeby administracji rosyjskiej. W okresie I wojny światowej był  rezydencją niemieckiego generalnego gubernatora. W latach 1920–1922 siedzibą Naczelnika Państwa, w latach 1926–1939 rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w Po wojnie został odbudowany, obecnie udostępniony jest zwiedzającym . Odbywają się w nim bardzo ciekawe lekcje muzealne. Mieliśmy okazję w nich uczestniczyć. Byliśmy na audiencji prywatnej u króla oraz podziwialiśmy XVIII wieczną Warszawę i toczące się w niej życie oczami weducisty Canaletta.

9  Następnie poszliśmy do Parku Fontann dowiedzieliśmy się, że to kompleks czterech fontann znajdujący się na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na warszawskim Nowym Mieście. Teren, na którym zlokalizowano fontanny, nazywany jest czasem niesłusznie Podzamczem. W rzeczywistości do podzamcza, czyli podnóża Zamku Królewskiego jest stąd ponad 500 m.

10 Następnie udaliśmy się na stary rynek, który ukształtował się na przełomie XIII i XIV w. przy lokacji miasta. Do XVIII wieku był najważniejszym placem miasta, na którym koncentrowało się życie Warszawy. Stanowił tło ważnych wydarzeń historycznych, wystąpień politycznych, manifestów i publicznych egzekucji, zgodnie ze swoją nazwą służył również celom handlowym. Od XV wieku na środku placu znajdował się murowany ratusz otoczony kramami. Po północnej stronie stał pręgierz i klatka, widoczna na akwareli Zygmunta Vogla przedstawiającej Ratusz Staromiejski oraz kunę, w której eksponowano złoczyńców ku uciesze i przestrodze mieszkańców. Potem mieliśmy trochę wolnego na kupno pamiątek. Miło spędziliśmy czas w otoczeniu pięknych kamieniczek, kramów, ulicznych warsztatów artystów.

11 Później byliśmy przy Uniwersytetcie Warszawskim, polskiej uczelni państwowej, założonej19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce. W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach [4]. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni[5]. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy"

12 Następnie udaliśmy się do centrum nauki Kopernika w którym mogliśmy spędzić aż 3 godziny, które upłynęły na świetnej zabawie. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że celem tej instytucji jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pierwszy moduł budynku Centrum został otwarty 5 listopada 2010 roku wraz z pięcioma galeriami (Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła, Bzzz!); RE: generację – galerię dla młodzieży udostępniono zwiedzającym 3 marca 2011 roku; planetarium Niebo Kopernika – 19 czerwca, Park Odkrywców – 15 lipca. Laboratoria planowano otworzyć do końca 2011 roku. 18 października 2011 zostało otwarte laboratorium chemiczne, 15 listopada – biologiczne, 6 grudnia – pracownię robotyczną, a 20 grudnia – laboratorium fizyczne.

13 Po świetnej zabawie w Centrum Nauki Kopernika udaliśmy się do biblioteki uniwersytetu warszawskiego. Pani opowiedziała nam krótką historię biblioteki .Do czasu wybudowania nowego gmachu mieściła się w obecnym Collegium Novum, w centralnym kampusie UW na Krakowskim Przedmieściu. Mniejsze oddziały i agencje mieściły się m.in. w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (dyrekcja, część zbiorów specjalnych), w Gmachu Św. Rocha na "Małym Dziedzińcu" (Czytelnia Czasopism), w Pałacu Zamoyskich na Nowym Świecie (Wypożyczalnia Księgozbioru Dydaktycznego), w budynku na ul. Żwirki i Wigury (Oddział Zbiorów Muzycznych). Od 15 grudnia 1999 roku cała biblioteka mieści się w jednym gmachu na rogu ulic Dobrej i Lipowej wzniesionym według projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. Atrakcją biblioteki są piękne ogrody mieszczące się na jej dachu. Mogliśmy zobaczyć tam studentów odpoczywających, bądź przygotowujących się do sesji. Może i my kiedyś skorzystamy z tej biblioteki.

14 Później odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza dowiedzieliśmy się że to grób-pomnik na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Grób zaliczany jest do narodowych imponderabiliów, symbolizujących największe poświęcenie. Pomysł oddania hołdu poległym w walkach nieznanym żołnierzom narodził się bezpośrednio po I wojnie światowej we Francji. Pierwszy na świecie Grób Nieznanego Żołnierza powstał w Paryżu w 1920. Upamiętnia on tys. żołnierzy utworzono miejsca hołdu bezimiennym żołnierzom w Wielkiej Brytanii. Widzieliśmy także zmianę warty przy grobie, była ona imponująca, ale dla nas również i zabawna.

15 Przed przejazdem metrem pani opowiedziała nam co nieco o Pałacu Kultury i Nauki. Poprzednio najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w  na Placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Oddany do użytku w 1955, wybudowany w trzy lata według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Budynek inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmur, które z kolei inspirowane są amerykańskimi wieżowcami art déco. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Obecnie jest siedzibą wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, księgarnia, kluby sportowe, wyższe uczelnie (m.in. Collegium Civitas), instytucje naukowe oraz władz Polskiej Akademii Nauk.

16 Niezwykłą atrakcją był dla nas przejazd metrem Dowiedzieliśmy się, że Metro w Warszawie jest jedynym w Polsce systemem kolei podziemnej. Spółka miejska zarządzająca tą koleją nosi nazwę Metro Warszawskie sp. z o.o.

17 Dzień 3 pobytu w Warszawie

18 Trzeciego dnia, po pobudce i śniadaniu spakowaliśmy torby, oddaliśmy karty , pożegnaliśmy się z personelem. Pojechaliśmy na Cmentarz Powązkowski w Warszawie .Pani przewodniczka trochę nam o nim opowiedziała. Dowiedzieliśmy się że cmentarz jest położony na terenie obecnej dzielnicy Wola, między ulicami: Okopową, Powązkowską, Tatarską i Jana Ostroroga. Graniczy z kilkoma innymi cmentarzami. Opiekę nad nim sprawuje Kuria Metropolitalna Warszawska, którą reprezentuje zarząd cmentarza. Rolę opiekuna społecznego pełni Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Starych Powązek. Cały teren cmentarza - skarbnicę rzeźby i małej architektury objęto ścisłą ochroną konserwatorską, podległą Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków. Odwiedziliśmy groby wielu znanych i zasłużonych Polaków.

19 Później udaliśmy na Stadion Narodowy w Warszawie, dowiedzieliśmy się że to wielofunkcyjny stadion sportowy (głównie piłkarski) na Kamionku w Warszawie, wybudowany w latach w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012, oficjalnie otwarty w dniu 29 stycznia 2012. Posiada 4. kategorię w klasyfikacji UEFA (najwyższą). Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (dla osób siedzących)[w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż (dla 800 osób). My zobaczyliśmy, co widzą goście VIP podczas meczów i koncertów, przekonaliśmy się ,że miło i atrakcyjnie spędzają czas i doskonale wszystko widzą. Ponadto poczuliśmy przedmeczową atmosferę piłkarskiej szatni, zasiedliśmy wygodnie na ławce zawodników, by za chwilę wejść na płytę Stadionu Narodowego, a potem sale pomeczowych konferencji. Teraz każdy z nas był jedną z gwiazd.

20 Hotel Bida z Nędzą W czasie naszego pobytu w Warszawie mieszkaliśmy w hotelu „Bida z Nędzą”. Pokoje w hotelu były bardzo ładne czyste, zadbane i praktyczne, wyposażone w wygodne łóżka, szafy z wieszakami, biurka z czterema krzesełkami i małe telewizory. Mieliśmy dostęp do Internetu , dzięki Wi- fi. Pokoje były otwierane na karty. Było można zamówić tam pizzę oraz kupić sobie napoje w recepcji.

21 Pobyt w Warszawie był bardzo udany i bardzo nam się podobał !!!
AUTORZY- Aleksandra Szymik i Oliwia Lacheta


Pobierz ppt "WARSZAWA Dzień 1 Przyjadz godz Dzień 2 Zamek Królewski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google