Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ Wykonał: Jakub Jaworski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ Wykonał: Jakub Jaworski"— Zapis prezentacji:

1 ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ Wykonał: Jakub Jaworski

2 JÓZEF PIŁSUDSKI Józef Piłsudski, twórca Legionów, Naczelnik i Marszałek Polski. Zwolennik walki o niepodległość. Odbudował niezależne państwo, którym przez długie lata kierował.

3 TŁO HISTORYCZNE W XVIII w. silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski, ostatni trzeci rozbiór trwał od roku 1795, przez 123 lata, aż do 1918 roku kiedy to, 11 listopada, Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił z internowania w Magdeburgu, a trzy dni później rozwiązała się, przekazując mu pełną władzę ustanawiając go Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita. W dniu 28 października 1918 roku w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, która zaczęła przejmować władzę z rąk Austriaków na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Przypieczętowaniem jej dzieła było w kilka dni później rozbrojenie załogi austriackiej przez członków konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej oraz legionistów i młodzieży.

4 O utrwalenie i utrzymanie dopiero co odzyskanej niepodległości przyszło narodowi polskiemu toczyć krwawe boje. W dniu 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie wielkopolskie, które przywróciło Wielkopolskę do macierzy. W Galicji Wschodniej trwały zacięte walki z Ukraińcami, a na wschodnich kresach Polski oddziały samoobrony walczyły z bolszewikami. Ponadto trzeba było trzech powstań śląskich, by część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski. Przypieczętowaniem dzieła odrodzenia Rzeczypospolitej była Bitwa Warszawska, w której naród polski obronił odzyskaną niepodległość. 

5 TABLICA NA CZEŚĆ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
Tablica upamiętniająca Józefa Piłsudskiego na kamienicy przy ulicy Mokotowskiej 50.

6 OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.  Święto obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

7 POMNIK JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W WARSZAWIE

8 PLAC JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W WARSZAWIE
Plac marszałka Józefa Piłsudskiego to dawny dziedziniec Pałacu Saskiego, wysadzonego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Od ponad 60 lat jedynym ocalałym fragmentem budynku jest Grób Nieznanego Żołnierza. W czerwcu 1979 r. na placu, noszącym wówczas nazwę Zwycięstwa, papież Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski odprawił jedną z najsłynniejszych mszy świętych swego pontyfikatu, z homilią zakończoną pamiętnymi słowami: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!”. Po wschodniej stronie placu stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, drugi pomnik znajduję się przy Łazienkach, obok Belwederu.


Pobierz ppt "ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ Wykonał: Jakub Jaworski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google