Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kronika Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kronika Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej"— Zapis prezentacji:

1 Kronika Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej w Toruniu

2 Rok szkolny 2013/2014

3 Wrzesień 2013 roku Wakacje za nami. Rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Panie bibliotekarki, Katarzyna Bublewicz i Joanna Sobczuk z radością oczekiwały na WAS KOCHANI CZYTELNICY. Jak zwykle we wrześniu bibliotekę naszą odwiedzili uczniowie trzech klas pierwszych, ciekawie rozglądali się po wypełnionych regałach, dowiedzieli się o czekającym ich niebawem uroczystym przyjęciu w poczet czytelników oraz o tym, że do tego czasu zawsze są mile widziani w bibliotece i mogą czytać książeczki w przygotowanym specjalnie do tego „misiowym kąciku”.

4 Październik to miesiąc, kiedy w bibliotekach szkolnych na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tak, można powiedzieć, że biblioteka szkolna ma swoje święto ale przecież nie o prezenty jej wtedy chodzi, ale o czytelników, bo bez nich, jaki miałoby sens jej funkcjonowanie. Uczniom klas młodszych zaproponowałyśmy zajęcia w trakcie których wspólnie zastanawialiśmy się, ile warta może być książka i czy to możliwe, żeby była droższa od najlepszego modelu samochodu? Okazało się, że są takie książki, bezcenne „białe kruki”. Z uczniami klas IV-VI rozmawiałyśmy o Julianie Tuwimie i o jego licznych zainteresowaniach w dzieciństwie. Zanim stał się sławnym poetą, zbierał stalówki, interesował się płazami i chemicznymi miksturami. Uczniowie dowiedzieli się, że siostra Juliana Tuwima, Irena Tuwim jest autorką wspaniałego przekładu na język polski „Kubusia Puchatka”.

5 W listopadzie, tradycyjnie już, obchodzimy w naszej bibliotece Święto Pluszowego Misia.
Nasze zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęły wszystkie dzieci z oddziałów zerowych i klas pierwszych. Gospodarzem spotkania był oczywiście Miś, który zaprosił młodsze dzieci do zapoznania się z misiami żyjącymi w przyrodzie i w bajkach, a uczniów klas pierwszych na spacer po toruńskich zabytkach. Wszyscy oglądali wspólnie prezentację o niedźwiadkach ( dzieci z oddziałów przedszkolnych) i o Toruniu ( uczniowie klas pierwszych) i starali się zapamiętać jak najwięcej informacji. Było oczywiście czytanie misiowych książeczek, wspólna zabawa w „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz sprawdzenie, nabytych w trakcie trwania zajęć, wiadomości o naszym pięknym mieście i o misiach żyjących w przyrodzie- pierwszaki wyklejały z puzzli charakterystyczne dla Torunia zabytki i opowiadały, co o nich wiedzą. Przedszkolaki dzieliły się wiadomościami o niedźwiedziach żyjących w przyrodzie. Miś, jak na gościnnego gospodarza przystało, poczęstował dzieci ciasteczkami i podarował kolorowankę do wklejenia do zeszytu.

6 Listopad 2013 roku Światowy Dzień Pluszowego Misia

7 Listopad 2013 roku Święto Katarzynki
Kim była św. Katarzyna? Skąd wzięła się nazwa toruńskich pierników „katarzynek”? Jakie przyprawy potrzebne są do wyrobu pierników? Czy łatwo jest zrobić samodzielnie pierniczkowe ciasteczko? Na te i inne pytania znaleźli odpowiedzi uczniowie zaproszeni do czytelni na Święto Katarzynki. Cała biblioteka wypełniła się zapachem przypraw: cynamonu, gałki muszkatołowej, anyżu, goździków, imbiru i wanilii. W szary, listopadowy dzień wszyscy czuli już, że Boże Narodzenie tuż, tuż.

8 Grudzień 2013 roku Lekcja biblioteczna „ Skąd przyszła do nas choinka
Kiedy zaczyna się grudzień i zbliżają się Mikołajki to wszyscy czują, że zostały już tylko dni do Bożego Narodzenia. Dzieci z Przedszkola „Słoneczko” zostały zaproszone do czytelni na lekcję biblioteczną, w trakcie której uzupełniły swoją wiedzę o symbolikę tych najbardziej rodzinnych świąt. Zajrzały do Laponii do domu św. Mikołaja, który już miał ręce pełne pracy, aby ze wszystkimi prezentami zdążyć na czas. Poznały skąd pochodzi wieniec adwentowy, co znaczą roraty i przy pięknych kolędach, wspólnymi siłami, wykonały w grupach choinkę przystrojoną jabłkami- symbolem zdrowia i urody, łańcuchami, które przypominają nam więzi rodzinne, aniołkami, które nad nami czuwają i dzwonkami, które miały odganiać złe moce. Dzieci poznały dawne wierzenia, jak należy się zachować w Wigilię, aby zachować zdrowie i pomyślność na cały następny rok- potraw należy spróbować wszystkich, nie wolno się kłócić i unikać należy jakichkolwiek problemów zdrowotnych.

9 Grudzień 2013 roku Lekcja biblioteczna „ Skąd przyszła do nas choinka

10 Pasowanie na czytelnika luty 2014
Pierwszaki nie mogły się doczekać nadejścia początku drugiego semestru, wiedziały, że wtedy odbędzie się uroczyste pasowanie na czytelnika. Wreszcie nadszedł ten dzień. Wszystkie dzieci z klas pierwszych wysłuchały, jak należy zachowywać się w bibliotece, do czego służy katalog, ile książek stoi na regałach w naszej bibliotece oraz jakie są zasady wypożyczania książek. Dzieci nie mogły się doczekać, kiedy zostaną pasowane, otrzymają kartę biblioteczną i wreszcie same będą mogły wybrać sobie pierwszą książkę. Wszyscy uroczyście obiecali przestrzegać zasad obowiązujących w bibliotece i przyrzekli książce obchodzić się z nią właściwie. Wreszcie upragniony moment, po złożeniu przysięgi pasowanie na czytelnika i już z kartą czytelniczą w rączce można podejść do regału i zabrać ze sobą ciekawą książkę.

11 Wiosna! Budząca się do życia przyroda zachęca do wyjścia poza mury szkoły. Pani Katarzyna Bublewicz zorganizowała wyjazd uczniów klas VI do warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego, a uczniom klas V zaproponowała odwiedzenie toruńskiego Centrum Dialogu i Biblioteki Diecezjalnej, gdzie uczniowie obejrzeli cenne zbiory- starodruki i reprinty.

12 Maj 2014 roku Lekcje biblioteczne z okazji Dnia Patrona
Nasza szkoła nosi imię Armii Krajowej. W majowe dni świętowaliśmy kolejną rocznicę nadania szkole tego wyjątkowego imienia. Biblioteka włączyła się również w obchody, zapraszając uczniów klas I-VI na lekcje biblioteczne, w czasie trwania których uczniowie zapoznali się z symbolami Armii Krajowej, wojenną rzeczywistością tamtych dni i z bohaterami AK, nierzadko w ich wieku, członkami Szarych Szeregów. Starsi uczniowie, pozostawieni z pytaniem, czy w chwili zagrożenia umieliby włączyć się w walkę o wolność Ojczyzny, opuszczali czytelnię w zadumie, a młodsi przypominali sobie słowa szkolnej piosenki „Bądź mężny i dzielny, jak Armia Krajowa” i lepiej rozumieli, że taki Patron do czegoś zobowiązuje.

13 Maj 2014 Lekcja biblioteczna dla klas I „I Ty możesz zostać ekologiem”
Biblioteka zaprosiła swoich najmłodszych czytelników na lekcję biblioteczną „I Ty możesz zostać ekologiem”. W trakcie trwania zajęć przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest segregowanie śmieci, to, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę, za każde zwierzę i roślinę oraz ze zdumieniem odkryliśmy, że w piramidzie zdrowego żywienia nie ma czipsów i słodyczy!!! Pracując w grupach proponowaliśmy zdrowe jedzenie na śniadanie, obiad i kolację oraz utrwalaliśmy do jakiego kontenera wyrzucamy różne rodzaje śmieci. Na zakończenie zajęć obiecaliśmy być ekologiczni nie tylko od święta.

14 Maj 2014 Lekcja biblioteczna dla klas I „I Ty możesz zostać ekologiem”

15 Czerwiec 2014 roku Warsztaty detektywistyczne z książką „Tajemnica urodzin”
Nasza szkoła od lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W ramach tej akcji i w związku z ogromnym zainteresowaniem całą serią książek, opisujących przygody detektywów Lassego i Mai, zaprosiłyśmy uczniów wszystkich klas II na dwugodzinne zajęcia z książką „Tajemnica urodzin”. Zabawiliśmy się w detektywów, każdy z uczestników otrzymał mapkę miejsca zdarzenia, portrety pamięciowe podejrzanych. Zapoznaliśmy się z mapą Szwecji, państwa, gdzie dzieje się akcja, wykorzystaliśmy wyszukiwarkę internetową, aby znaleźć miejscowość Valleby i przystąpiliśmy do zabawy. Uważnie słuchaliśmy czytanej książki, robiliśmy notatki i próbowaliśmy sami ocenić, to mógł ukraść diament Barbary Palm. Rozwiązanie nas zaskoczyło, ale taka jest właśnie praca detektywa.

16 Warsztaty detektywistyczne z książką „Tajemnica urodzin”

17 Konkurs czytelniczy dla klas III „Jaka to lektura?”
Czerwiec 2014 roku Konkurs czytelniczy dla klas III „Jaka to lektura?” Uczniowie klas III za parę dni pożegnają się ze swoją Panią Wychowawczynią i przejdą do IV klasy. Pierwszy etap edukacji za nimi… Zaprosiłyśmy jeszcze trzecioklasistów do wspólnej zabawy- konkursu czytelniczego „Jaka to lektura?” Chciałyśmy sprawdzić, czy pamiętają bohaterów lektur, które czytali w I, II i III klasie- dzieci z Bullerbyn, psa Lampego, Calineczkę, czy Karolcię i ich przygody. Już niedługo poznają innych bohaterów lektur, ale przecież pierwsze książkowe przyjaźnie pamięta się bardzo długo. Konkurencje były różne, każdy uczestnik miał szansę udzielić poprawnej odpowiedzi i tym samym zwiększyć szanse na wygraną swojej klasy. Walka była zacięta, tyle samo punktów uzyskała klasa III C i III D, wygrywając tym samym konkurs. Gratulujemy i zapraszamy po wakacjach- Pinokio, Ania z Zielonego Wzgórza, Tomek Sawyer i inni czekają!

18 Czerwiec 2014 roku Konkurs czytelniczy dla klas III „Jaka to lektura?”

19 Akcja zbierania plastikowych nakrętek w klasach I-III i oddziałach przedszkolnych
W tym roku szkolnym po raz kolejny zaprosiłyśmy uczniów klas I-III do włączenia się w trwającą w naszej szkole akcję zbierania plastikowych nakrętek. W ten sposób utrwalamy ekologiczne zachowanie ale przede wszystkim możemy przysłużyć się dobrej sprawie – dochód ze sprzedaży nakrętek przeznaczony jest na cele dobroczynne. W akcji wzięło udział 200 osób i wspólnie zebraliśmy… ponad 700 tysięcy nakrętek!!! Każdy z uczestników akcji otrzymał dyplom, a 18 najlepszych uczestników akcji odebrało dyplom i niespodziankę z rąk Pani Dyrektor.

20 Akcja zbierania plastikowych nakrętek w klasach O-III

21 Zajęcia „Małe sprawy w wielkim świecie”
W bibliotece odbywały się systematycznie 3 rodzaje zajęć: zajęcia „Małe sprawy w wielkim świecie” prowadzone przez panią Katarzynę Bublewicz, Bajkoprzygoda i Kółko Sowa Mądra Głowa prowadzone przez panią Joannę Sobczuk. Cóż tam się dzieje? Zajęcia „Małe sprawy w wielkim świecie” Uczniowie w ramach zajęć uczą się, między innymi, właściwie korzystać z zasobów internetowych. Nabywają umiejętności korzystania z programów komputerowych (Word, Paint), uczą się tworzyć prezentacje w Power Point. Kółko Sowa Mądra Głowa Uczestnicy Kółka również korzystają z komputera, ucząc się właściwie go wykorzystywać, poznają ciekawe gry planszowe, takie jak scrabble, rozwiązują krzyżówki, łamigłówki i inne zagadki, poszerzają swoją wiedzę o Toruniu i imprezach kulturalnych, w których można wziąć udział.

22 Kółko „Sowa Mądra Głowa” – rysujemy komiks.

23 Bajkoprzygoda W naszej bibliotece działa Agencja Detektywistyczna Cierpliwy Molik. To kolejny sezon naszej działalności i kolejne zlecenie, które tym razem przyszło z Danii. Detektywi-uczniowie klas III zostali poproszeni o dyskretne zebranie informacji o pewnym właścicielu kamienicy. Detektywi słuchają uważnie czytanego tekstu, sporządzają wnikliwe notatki i rysopisy „podejrzanych” w specjalnie zaprowadzonym notatniku detektywa. Ze zleceniodawcą porozumiewają się za pomocą poczty internetowej. W celu wyćwiczenia sprawności, które potrzebne są detektywom, dzieci rozwiązują łamigłówki, rebusy i krzyżówki, uczą się czytać plany miast i mapy oraz właściwie korzystać z zasobów internetowych. W tym roku detektywi poszerzyli swoją wiedzę o informacje dotyczące Chin i Danii. Czy wywiążą się na czas?

24 Ostatnie zajęcia detektywistyczne - zdążyliśmy!

25 W tym roku szkolnym, w kwietniu dokonane zostało mierzenie jakości pracy naszej biblioteki. Zapytaliśmy nauczycieli i uczniów, co o pracy biblioteki sądzą, co ewentualnie należałoby zmienić. Wszystkie sugestie, które pojawiły się w ankietach, wzięte zostaną pod uwagę. Poprosiliśmy również o wystawienie naszej bibliotece oceny: nauczyciele pracę biblioteki ocenili wysoko, a 106 uczniów klas IV-VI wystawiło nam 4+.

26 Tak minęło nam z Wami Drodzy Czytelnicy 10 miesięcy roku szkolnego 2013/14… Zaczęły się wakacje, życzymy wszystkim udanego wypoczynku i znów zapraszamy w nowym roku szkolnym do naszej biblioteki. DO ZOBACZENIA!!!! Katarzyna Bublewicz Joanna Sobczuk Kronikę przygotowała Joanna Sobczuk, w prezentacji wykorzystano zasoby internetowe (grafika Google)


Pobierz ppt "Kronika Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google