Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podpalony przez Armię Czerwoną. Mury ocalały i dworzec odbudowano w kształcie bliskim budowli historycznej. Wieża uniknęła spalenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podpalony przez Armię Czerwoną. Mury ocalały i dworzec odbudowano w kształcie bliskim budowli historycznej. Wieża uniknęła spalenia."— Zapis prezentacji:

1

2 Podpalony przez Armię Czerwoną. Mury ocalały i dworzec odbudowano w kształcie bliskim budowli historycznej. Wieża uniknęła spalenia.

3 Nazywany przez gdańszczan "młynkiem do kawy”. Ostatni spektakl w teatrze (według projektu Helda) odbył się w lipcu 1944 roku. Obecnie jedno z najbardziej znanych i cenionych miejsc na teatralnej mapie Polski.

4 Ratusz Głównego Miasta po zniszczeniach wojennych Obecnie główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

5 Miejsce biesiadowanie Gdańszczan przy złotej od monet wodzie… Raz na sto lat zdobiące szczyty gdańskich kamienic żółwie, lwy, orły i inne stworzenia ożywały. Tylko w jedną noc mogły zakosztować ruchu i potraw. Odbywał się wtedy bal tych zwierząt. Biesiadzie przewodził sam Neptun, który schodził z postumentu na tę wyjątkową okazję oraz mieszkańcy Gdańska.

6 Dziś Żuraw jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego. Dźwig portowy - pełnił rozmaite funkcje. Podstawową był przeładunek towaru i stawianie żagli. Był wykorzystywany jako fortyfikacja obronna oraz brama miejska.

7 Kolorowe zdjęcie Pobrzeża Rybackiego z widoczną Basztą Łabędź. Było to miejsce gdzie handlowano rybami, zarówno na drewnianym pomoście, jak i bezpośrednio z łodzi. Obecnie miejsce spacerów i spotkań wielu młodych gdańszczan. Stąd odpływają tramwaje wodne do Sopotu i na Hel.

8 Kompleks dawnej Szkoły Wojennej to obecnie Powiatowy Urząd Pracy, który jest użytkownikiem zaledwie części głównego budynku. W miejscu dawnej sali treningowej ulokował się Sąd.

9 Hala sportowo-widowiskowa z zapleczem gastronomicznym. Odbywały się tu walki bokserskie, występy kabaretów itp. Obecnie siedziba Opery.

10 Budynek pełnił funkcję ujeżdżalni koni. W jego skład wchodziło kilkanaście budynków, wliczając w to także stajnie i plac ćwiczeń. Do dziś na ścianach kościoła można odnaleźć specjalne pierścienie, do których koniki były uwiązane.

11 Szkoła katolicka, tzw. „Biała”.

12

13 najpopularniejsze miejsca do spędzania czasu Rodzinne zdjęcie podczas zwiedzania Katedry w Oliwie.

14 Uroczystość w dniu 23.07.1944 roku

15 Dzieci pomagające w walkach i grzebaniu zmarłych. Zapłacili najwyższą cenę - życie!

16 Dominik Brodowski Hubert Góral Majewska Julia Naparty Jakub Nowak Daria Redzimski Filip Szyngwelska Zuzanna Wąs Maciej Wójcicki Michał Martyna Grabowska


Pobierz ppt "Podpalony przez Armię Czerwoną. Mury ocalały i dworzec odbudowano w kształcie bliskim budowli historycznej. Wieża uniknęła spalenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google