Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i twórczość Stefana Żeromskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i twórczość Stefana Żeromskiego"— Zapis prezentacji:

1 Życie i twórczość Stefana Żeromskiego
Autor: Krzysztof Wójcik

2 Miejsce i data urodzenia oraz wychowanie
Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie. Wychował się w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich

3 Rodzina Żona: Oktawia Radziwiłłowicz (od 1892)
Dzieci: Monika Żeromska, Adam Żeromski Rodzice: Józefa Katerla, Wincenty Żeromski

4 Żeromski miał trudną młodość.
W 1879 zmarła mu matka, a 1883 ojciec. W 1873 dziewięcioletni Stefan trafił na rok do szkoły początkowej w Psarach.

5 w 1886 roku bez uzyskania matury.
Gimnazjum W 1874 roku rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach. Z tego okresu pochodzą jego pierwsze próby literackie – wiersze, dramaty, przekłady z literatury rosyjskiej. Trudności finansowe i początki gruźlicy spowodowały, że gimnazjum ukończył w 1886 roku bez uzyskania matury.

6 W 1886 roku rozpoczął studia w Instytucie Weterynarii
w Warszawie (uczelnia nie wymagała matury). Tam zetknął się z ruchem socjalistycznym, działał m.in. w tajnej akcji oświatowej wśród rzemieślników i robotników.

7 w numerze 27 „Tygodnika Mód
Początek pisania Zadebiutował w 1882 w numerze 27 „Tygodnika Mód i Powieści” przekładem wiersza Lermontowa i w „Przyjacielu Dzieci” wierszem „Piosenka rolnika”.

8 Śmierć Zmarł 20 listopada 1925 r. w Warszawie W tym dniu – na dwa tygodnie przed własną śmiercią – Władysław Reymont napisał: Dzisiaj umarł Żeromski, cios to dla mnie okrutny z wielu powodów. Umarł na serce. Był o parę lat starszy ode mnie, ale miał szaloną wolę życia i energię. Strata ta polskiej literatury niezastąpiona. Uwielbiałem Go jako genialnego pisarza. Naturalnie, ta nagła śmierć źle podziałała i na mój stan zdrowia. Teraz bowiem na mnie przychodzi kolej umierania.

9 Miejsca imienia Stefana Żeromskiego
Jest wiele szkół podstawowych, gimnazjów, liceów jego imienia. W Kielcach jest nawet teatr im. St.Żeromskiego

10 Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie
Park w warszawskiej dzielnicy Żoliborz mieszczący się pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Główne wejście do parku znajduje się przy placu Wilsona. Został założony w 1932 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza, na terenie dawnych fortyfikacji rosyjskich z XIX wieku. W latach przeprowadzona została gruntowna modernizacja parku, która kosztowała 7 mln zł.

11 Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie
Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w dawnej pracowni pisarza, wybudowanej w 1905 roku według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. Jest to jednoizbowa budowla z gankiem wspartym na filarach i z dachem krytym gontem. Zbudowana z bali kładzionych “na zrąb”, na wysokiej kamiennej podmurówce, posiada cechy stylu zakopiańskiego. Okna zwrócone na wschód, zajmujące całą szczytową ścianę, zapewniają słoneczne oświetlenie od wczesnych godzin porannych. Chata została wybudowana za honorarium otrzymane za “Popioły” i była letnim domem Stefana Żeromskiego. Pisarz kończył w niej powieść “Dzieje grzechu”, napisał “Dumę o hetmanie”, “Słowo o bandosie” , “Różę”. Obecnie w Chacie mieści się Muzeum Stefana Żeromskiego, otwarte 17 czerwca 1928 roku.

12 Pomniki Stefana Żeromskiego

13 Książki

14 Koniec Dziękuje za uwagę.

15 W prezentacji wykorzystałem materiały ze stron internetowych
Google grafika


Pobierz ppt "Życie i twórczość Stefana Żeromskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google