Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kielce i okolice. Śladami Stefana Żeromskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kielce i okolice. Śladami Stefana Żeromskiego."— Zapis prezentacji:

1 Kielce i okolice. Śladami Stefana Żeromskiego.

2 Strawczyn Tu przyszedł na świat 14 października 1864roku. Rodzice na skutek represji po powstaniu styczniowym stracili dobra strawczyńskie. Nie zachował się tu nawet najmniejszy fragment budynku. Pośrodku wsi, przy drodze, urządzono przydrożne miejsce pamięci o Żeromskim. Ustawiono plansze z rysunkiem nieistniejącego  gospodarstwa  oraz kalendarium życia. Jest też głaz z napisem  informującym, że  "tu stał dom, w którym urodził się 1.XI.1864 Stefan Żeromski". W tutejszych księgach parafialnych wpisano jako datę urodzin dzień 1 listopada. Obelisk w miejscu domu rodzinnego Stefana Żeromskiego.

3 Ciekoty Rekonstrukcja dworku w Ciekotach
Ciekoty były  Stefanowi Żeromskiemu bardzo bliskie. Ojciec dzierżawił tu folwark. Tutaj przyszły pisarz spędzał dzieciństwo i młodość w latach 1869–83. Z dworku Żeromskich zachowała się jedynie belka. Znajduje się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Dłużej niż budynek mieszkalny przetrwały zabudowania gospodarcze. Obecnie tzw. Żeromszczyzna wraz z pogłębionym i powiększonym stawem służy rekreacji. Łysica, Radostowa - szczyty, które widział z okien swojego domu, należały do ulubionych i często opisywanych w utworach literackich. O Ciekotach pisał : „(…)Dworek mały, bielony, nieforemny, złamany w sobie. Dzikie wino obrastało ganek. W tyle dworu rosły cztery lipy prastare, z boku grusza olbrzymia rozpościerała nad dachem konary. W głębi ogrodu, na dole stał samotny wielki modrzew.(...) ” Rekonstrukcja dworku w Ciekotach

4 Psary Dziewięcioletni Stefan trafił na rok do szkoły początkowej w Psarach. Wspomnienia z tamtych lat opisał w „Syzyfowych pracach” jako szkolne przeżycia Marcina Borowicza. Puszcza Jodłowa Współczesne Psary

5 Obelisk Stefana Żeromskiego w Puszczy Jodłowej przy czerwonym szlaku turystycznym na Łysicę.

6 Kielce Przebywał tu 12 lat.

7 . Męskie Gimnazjum Rządowe-obecnie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego przy ul. Jana Pawła II 5 Na gmachu znajduje się tablica upamiętniająca lata szkolne pisarza Znajdują się tu fragmenty dworku w Ciekotach, szkoły carskiej i stancji uczniowskiej oraz dokumenty, rękopisy, korespondencja, fotografie i pamiątki rodzinne związane z latami dziecięcymi i młodością Stefana Żeromskiego. W muzeum wisi też belka modrzewiowa, która pochodzi z dworku w Ciekotach, w którym rodzina Żeromskiego zamieszkiwała długie lata. Budynek spłonął przed I wojną światową.

8

9 Pobyt Stefana Żeromskiego w domu przy ul. Wojska Polskiego 28
W latach  Stefan Żeromski mieszkał na stancji przy ówczesnej  ul. Sukowskiej (dzisiaj: Wojska Polskiego 28). W 1975 roku upamiętniono fakt pobytu pisarza w tym miejscu wmurowując tablicę w ścianę kamiennicy.

10 Pobyt Stefana Żeromskiego w domu przy Pl. Wolności 6
Od  1885 roku Stefan Żeromski mieszkał w Kielcach przy ówczesnym Placu Bazarowym numer 617, dziś-Placu Wolności 6. Było to mieszkanie macochy. Obowiązkiem przyszłego pisarza  było udzielanie korepetycji oraz werbowanie uczniów na stancję. Na ścianie domu, znajduje się tablica upamiętniająca pobyt w tym miejscu.

11 Tablica upamiętniająca spotkania Koła Demokratów
Tablica znajduje się na budynku przy ul. Dużej 5. Na niej widnieje napis: "W tym domu w podwórzu w 1884 roku odbywały się spotkania kółka demokratów, uczestnikiem zebrań był również Stefan Żeromski".

12 Pomnik pisarza przy I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Przed wejściem do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego znajduje się pomnik poświęcony patronowi szkoły. Na betonowym cokole z napisem "Żeromski " stoi rzeźba pisarza przedstawiająca go w wieku młodzieńczym. Autorką pomnika jest rzeźbiarka - Anna Dulny.

13 Pomnik Stefana Żeromskiego w Parku Miejskim
W 1953 r. odsłonięto pomnik Stefana Żeromskiego z udziałem córki pisarza - Moniki Żeromskiej.

14 Pamiątkowy głaz z cytatem Żeromskiego na Kadzielni
Na Kadzielni znajduje się pamiątkowy głaz związany z postacią Stefana Żeromskiego. Na nim cytat z twórczości pisarza: "Kielce! Tyle lat, taka nieskończoność przypomnień, epizodów. Śliczne sny i gorycze wszystko zapisane na kamieniach... na panoramach krajobrazów. Stefan Żeromski".

15 Pamiątkowy głaz z cytatem Żeromskiego przy ul. Karczówkowskiej

16 Mieszkańcy Kielc uhonorowali pisarza
Mieszkańcy Kielc uhonorowali pisarza. Patronuje on wielu miejscom i obiektom. Imieniem pisarza nazwano: ulicę, liceum, wyższą szkołę, skwer w centrum miasta, chorągiew ZHP, teatr (w nim rzeźba przedstawiająca Żeromskiego),  księgarnię oraz ogródki działkowe.

17

18 Źródła Opracowanie: Bzdziuch Damian Bzdziuch Paulina Haładaj Paulina
Opracowanie: Bzdziuch Damian Bzdziuch Paulina Haładaj Paulina Milewski Dominik Mojecki Dawid Nowak Grzegorz Pod opieką mgr Krystyny Maciągowskiej


Pobierz ppt "Kielce i okolice. Śladami Stefana Żeromskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google