Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzina to instytucja społeczna, która składa się głównie z rodziców i ich dzieci. Cechuje ją więź formalna, wspólnota materialna, mieszkaniowa oraz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzina to instytucja społeczna, która składa się głównie z rodziców i ich dzieci. Cechuje ją więź formalna, wspólnota materialna, mieszkaniowa oraz."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Rodzina to instytucja społeczna, która składa się głównie z rodziców i ich dzieci. Cechuje ją więź formalna, wspólnota materialna, mieszkaniowa oraz określony zespół funkcji. Zdaniem socjologów jest to najprostsza grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo.

4 W języku prawniczym oznacza osobę należącą do rodziny. Ściślej mówiąc jest to krewny lub powinowaty danej osoby. Potocznie mówiąc są to rodzice, ich dzieci, dziadkowie, zwierzęta.

5

6 Do podstawowych funkcji rodziny zaliczamy : Funkcja prokreacyjna - wydawanie na świat potomstwa Funkcja socjalizacyjna - przygotowanie dzieci do samodzielnego życia

7 Funkcja ekonomiczna - pozwala na zaspokajanie materialnych potrzeb rodziny Funkcja opiekuńczo-zabezpieczająca - polega na zapewnieniu środków do życia oraz opiece nad chorymi lub starszymi członkami rodziny Funkcja rekreacyjna - zaspokajanie potrzeby odpoczynku Funkcja stratyfikacyjna - polega na nadawaniu przez rodzinę pozycji społecznej swoim członkom. Inaczej mówiąc dzieci dziedziczą po swoich rodzicach pozycję społeczną Funkcja kulturowa - przekazywanie dzieciom dziedzictwa kulturowego przez zapoznawanie ich z dziełami sztuki, literatury, zabytkami itp.

8 Rodzinę, gdzie dwójka partnerów wychowuje potomstwo określa się jako rodzinę nuklearną lub rodzinę małą. Gdy jedno z partnerów zamieszkuje z rodzicami jest to rodzina wielopokoleniowa.

9 Ogół osób o których wiadomo, że są spokrewnione lub spowinowacone chociażby w linii bocznej, nazywa się rodziną wielką. Rodzinę również stanowi samotny rodzic z wychowywanym własnym lub adoptowanym potomstwem tworząc rodzinę niepełną. Istnieją również rodziny tj. rodzina zastępcza, czyli zapewnienie opieki dla dziecka, którego biologiczni rodzice są nieznani lub pozbawieni opieki nad nim.

10

11

12

13

14 Rodzina potrzebna jest nam przede wszystkim do właściwego rozwoju. Dzięki pełnej rodzinie dzieci mają możliwość uczyć się od drugiej osoby np. syn uczy się od ojca.

15 Na swoją rodzinę przeważnie zawsze można liczyć. Szczęśliwa rodzina potrafi dostarczyć nam ciepło i szczęście. Dzieci mogą wziąć za autorytety swoją najbliższą rodzinę czyli mamę lub tatę bądź dziadka, babcię.

16 Przede wszystkim, w rodzinie powinna być wolność słowa. Na pewno dzięki temu byłoby mniej konfliktów i nieporozumień. Atmosfera nie powinna być napięta. Przez to dzieci bałyby się cokolwiek zrobić bądź powiedzieć swoim rodzicom.

17 Wszyscy członkowie rodziny powinni się wzajemnie kochać, słuchać i szanować, a w razie potrzeby sobie pomagać.

18 Zazwyczaj ”głową rodziny” jest najstarsza osoba należąca do niej. W małej rodzinie głową rodziny jest ojciec dzieci. Osoba określona tą nazwą decyduje o najważniejszych sprawach w rodzinie. Niekiedy zdarza się, że tą funkcje pełni kobieta.

19 Rodzina jest postawową grupą społeczną. Główną funkcją rodziny jest wychowanie dzieci przez rodziców. Wyróżniamy kilka rodzajów rodzin, w zależności od ilości jej członków itp. Rodzina jest potrzebna m.in. do prawidłowego rozwoju.

20 Rodzina powinna się wzajemnie kochać, wspierać i szanować. Głową rodziny jest najstarsza z niej osoba np. ojciec

21 Projekt wykonany przez : Annę Klimek kl. II „ c ” telefon : 729 – 240 - 404 Miejskie Gimnazjum nr. 1 w Dębicy adres : ul. Chopina 30, 39-200 Dębica nauczyciel przygotowujący : p. Dorota Cichowska


Pobierz ppt "Rodzina to instytucja społeczna, która składa się głównie z rodziców i ich dzieci. Cechuje ją więź formalna, wspólnota materialna, mieszkaniowa oraz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google