Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rola matki i ojca w wychowaniu dziecka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rola matki i ojca w wychowaniu dziecka."— Zapis prezentacji:

1 Rola matki i ojca w wychowaniu dziecka.
Renata Jamorska

2 Każdy człowiek "dźwiga" bagaż doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego.
Mogą mu one pomóc w rozwiązywaniu różnych życiowych problemów, ale mogą też być balastem utrudniającym, czy wręcz uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie w świecie. Tu uwidacznia się ogromna odpowiedzialność matki za jakość jej macierzyństwa i ojca za jakość jego ojcostwa.

3 Matkom i macierzyństwu poświęcono wiele wierszy, artykułów
Matkom i macierzyństwu poświęcono wiele wierszy, artykułów. Dzień Matki jest świętem datującym swój początek już w starożytności. Gdzie jest miejsce ojca? Być ojcem nie sprowadza się tylko do biologii. To olbrzymia, delikatna sfera kontaktów międzyludzkich, uczuć, przeżyć, dążeń i działań.

4 W naszych czasach wiele uległo zmianie
W naszych czasach wiele uległo zmianie. Ojciec nie jest już kimś, kto zabezpiecza materialnie rodzinę, od kogo zależy jej egzystencja, bo w zdecydowanej większości pracuje też matka. Przestał być on tzw. głową rodziny. Rola ojca zmniejszyła się i jakby straciła na znaczeniu. W rodzinie partnerskiej ojciec stał się pełnym uczestnikiem życia rodziny i wychowania dzieci. Ojcowie zbliżyli się do swoich rodzin. Wielu ojcom to odkrycie ojcostwa przynosi wielką satysfakcję i radość. Ale też coraz więcej pojawia się ojców wycofanych, nieobecnych, oddających sprawy rodziny i wychowania w ręce matek. Dzisiejszy zapracowany ojciec często nie ma czasu dla rodziny. Także rola ojca przez wiele lat była niedostrzegana, pomijana i niedoceniana.

5 Pamiętajmy że… Ojciec jest dla dziecka wzorem mężczyzny.
Ojciec reprezentuje zasady, odpowiedzialność, stabilność, równowagę emocjonalną. Wprowadza dziecko w świat zewnętrzny, pokazuje społeczeństwo oraz normy, które w nim występują. Miłość ojcowska jest bardzo wymagająca i stawia warunki. Poprzez stawiane wymogi ojciec dostarcza dziecku bardzo ważnych bodźców do jego społecznego i moralnego rozwoju.

6 Kocha przede wszystkim te cechy, które są zgodne z jego wymaganiami oraz te, które czynią je zdolnym do pokonywania w przyszłości różnych trudnych sytuacji życiowych. Miłość ojca nie jest wszechobecna, bo ojciec nie kocha dziecka bez względu na okoliczności zawsze i w każdej sytuacji. Ojciec kocha dziecko wtedy, kiedy postępuje ono zgodnie z jego wymaganiami. Ojciec kocha dziecko, ponieważ spełnia jego oczekiwania, ponieważ wypełnia swój obowiązek , ponieważ jest taki jak on sam . Na miłość ojca trzeba sobie zasłużyć. Nie spełniając jego wymagań można ją stracić,. Bez pozytywnego wzoru ojca nie tylko trudno jest być dobrym obywatelem ale także pracownikiem, członkiem społeczeństwa.

7 Okazując szacunek matce, ojciec uczy dzieci poszanowania godności kobiety: chłopców uczy szanować dziewczęta, dziewczętom wskazuje potrzebę szacunku dla własnej kobiecości. Częste i pozytywne kontakty ojca z dzieckiem wpływają dobrze na wyniki w nauce szkolnej, kształtują rozwój intelektualny oraz twórczą postawę dziecka. Nadmierna surowość, połączona ze skłonnością do przesadnego kontrolowania, wpływa na obniżenie poziomu osiągnięć szkolnych dzieci. Brak postawy opiekuńczej u ojca wpływa na dziecko gorzej niż nieobecność ojca w domu.

8 Dziewczynki obserwując swych ojców, w późniejszym życiu lepiej mogą rozumieć własnych mężów i synów.
Ojciec jest też pierwszym mężczyzną w życiu dziewczynki i to on potwierdza jej dziewczęcość, a potem kobiecość. Dziewczęta, które miały pozytywne kontakty z ojcami, szukają potem podobnych partnerów życiowych, radzą sobie doskonale w zapobieganiu konfliktów, posiadają wysokie umiejętności interpersonalne oraz mają poczucie własnej wartości, a przede wszystkim akceptacje.

9 Udział ojca w procesie wychowania jest czynnikiem wprowadzającym w atmosferę domową element ładu i systematyczności, konsekwencji i wytrwałości. Są to cechy niezmiernie ważne we wdrażaniu dzieci do przestrzegania zasad moralnych. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że mężczyzna lepiej niż kobieta potrafi w wychowaniu dziecka konsekwentnie postępować, zarówno w stawianiu zakazów i nakazów, jak i w stosowaniu nagród i kar. Mężczyzna łatwiej zachowuje równowagę emocjonalną, co ułatwia mu konsekwentne działanie wychowawcze. Jest to niezbędne dla skuteczności właściwych oddziaływań na dziecko.

10 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Rola matki i ojca w wychowaniu dziecka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google