Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RODZINA Jolanta Jagiełka. Genealogia – to nauka badająca pochodzenie i dzieje rodzin. Ukazuje więzy pokrewieństwa między ludźmi. Genealog – prowadzi badania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RODZINA Jolanta Jagiełka. Genealogia – to nauka badająca pochodzenie i dzieje rodzin. Ukazuje więzy pokrewieństwa między ludźmi. Genealog – prowadzi badania."— Zapis prezentacji:

1 RODZINA Jolanta Jagiełka

2 Genealogia – to nauka badająca pochodzenie i dzieje rodzin. Ukazuje więzy pokrewieństwa między ludźmi. Genealog – prowadzi badania historii panujących rodów arystokratycznych, indywidualnych rodzin itp. Drzewo genealogiczne – zwane inaczej rodowym, ukazuje związki pokrewieństwa między członkami danej rodziny. Jest to rysunkowe przedstawienie rodowodu danej rodziny.

3 Zazwyczaj jako rodzinę rozumie się dwójkę partnerów i wychowywane potomstwo. Tego typu rodzinę określa się w genealogii rodziną małą, gdy jedno z partnerów zamieszkuje także z rodzicami, to jest to rodzina wielopokoleniowa. Jednak tak naprawdę granic rodziny nie da się jednoznacznie określić, choć da się stopniować pokrewieństwo lub powinowactwo. Ogół osób, o których wiadomo, że są spokrewnione lub spowinowacone chociażby w linii bocznej, w genealogii również nazywa się rodziną (dla odróżnienia od rodziny małej nazywa ją się rodziną wielką). Rodzinę również stanowi samotny rodzic z wychowywanym własnym lub adoptowanym potomstwem stanowiący rodzinę niepełną jak i dwie osoby tworzące związek małżeński lub inny. Sam fakt zamieszkania razem może klasyfikować pewną grupę ludzi jako rodzinę.

4

5

6 Członkowie najbliższej rodziny mamatata dzieci córka syn rodzeństwo rodzice dziadek babcia

7 mama żona córka

8 tata mąż syn

9 dziecko syn córka wnuczek wnuczka prawnuczek prawnuczka

10 dziadkowie pradziadkowie pradziadek prababcia dziadek babcia ojciec matka mąż żona

11 ja Tata mojej mamy Mama mojej mamy tatamama Mama mojego taty Tata mojego taty Drzewo genealogiczne

12

13 Rodzina dalsza Ciocia Siostra mamy lub taty Wujek Brat mamy Stryjenka Żona stryja Stryjek Brat taty Kuzyn, Kuzynka Dzieci rodzeństwa rodziców Teściowie Rodzice męża lub żony

14 Święta związane z rodziną Dzień babci 21 stycznia Dzień dziecka 1 czerwca Dzień dziadka 22 stycznia Dzień ojca 23 czerwca Dzień matki 26 maja Urodziny, imieniny członków rodziny

15 Święta Bożego Narodzenia

16 Święta Wielkanocne

17 Przysłowia o rodzinie Gdy rodzina żyje w zgodzie, to jej bieda nie dobodzie. Mili dziatkom rodzice, póki w garści widzą. Jaki ojciec taki syn. Każda siostra braciom niosła. Woli ojciec syna, niż córkę. Jak my tacie, tak tata nam. Wnuk za dziadka nie odpowiada. Jaki ród, taki płód.

18 Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot. Mężczyźni budują domy, ale to kobiety je tworzą. Matka rozumie mowę swojego niemego dziecka. Miłość matczyna się nie starzeje. Najtrudniej jest być tolerancyjnym wobec najbliższych. Myśl rodziców przy dzieciach, myśl dzieci przy zabawie. Nie bójcie się, że dom wasz jest ciasny, dbajcie o to, by serce wasze takie nie było. Brudy pierze się w domu.

19 Zagadki o rodzinie 1) Jak my nazywamy mamę naszej mamy? 2) Tata mojego taty jest stary i siwy. Kocham go bardzo bo opowiada o wojnie i inne dziwy. 3) Kocha je babcia bardziej niż własne dzieci. Gdy ją odwiedzają słońce dla niej świeci. 4) Kto się o nas tak troszczy, najczulej patrzy na nas. Kto przed złym zawsze nas strzeże, nasza kochana … 5) Syn mojej mamy to istny chwat. Niczego się nie boi. Kto to? To mój… 6) Wszystko umie, wszystko wie, Dużo może nauczyć mnie. Kopać piłkę, łowić ryby, W samochodzie umyć szyby.


Pobierz ppt "RODZINA Jolanta Jagiełka. Genealogia – to nauka badająca pochodzenie i dzieje rodzin. Ukazuje więzy pokrewieństwa między ludźmi. Genealog – prowadzi badania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google