Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Bądź bezpieczny na drodze”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Bądź bezpieczny na drodze”"— Zapis prezentacji:

1 „Bądź bezpieczny na drodze”
Weronika Klecha II „d”

2 Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia.

3 Zasady obowiązujące na drodze :
Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

4 Rodzice powinni sprawdzić drogę do szkoły, a następnie nauczyć dziecko, jak powinno prawidłowo pokonywać trasę. Czasem lepiej, żeby dziecko chodziło okrężną, ale dobrze oświetloną drogą, z przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

5 Ruch pieszych : Zawsze korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych,
a w razie ich braku, z pobocza. Po poboczu lub jezdni zawsze idź lewą stroną drogi. Idąc jezdnią, idźcie jeden za drugim.

6 Korzystanie z roweru i innych środków lokomocji
W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym. Nie wolno przewozić dziecka do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu poza fotelikiem. Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa.

7 Dziecko do 7 lat na rowerze przewozimy na specjalnym siodełku.
Dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania rowerem/motorowerem przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, jest karta rowerowa/motorowerowa Osoba, która ubiega się o kartę rowerową, musi mieć ukończone 10 lat, natomiast o kartę motorowerową lat. Przewozić na rowerze inna osobę może jedynie osoba, która ukończyła 17 lat.

8 Rower i jego wyposażenie:
1. Z przodu światło białe lub żółte. 2. Z tyłu światło czerwone. 3. Przynajmniej jeden sprawny hamulec. 4. Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. 5. Rowerzysta, który dba o swoje bezpieczeństwo, powinien także mieć na głowie kask, który w razie upadku może go uchronić przed urazem głowy oraz jeździć w kamizelce odblaskowej, dzięki której jest z daleka widoczny dla innych pojazdów poruszających się na drodze.

9 Trzy podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego:
Kodeks drogowy Ustawodawcy na całym świecie wprowadzili reguły ruchu drogowego i zebrali je w formie prawa o ruchu drogowym zwanym potocznie kodeksem drogowym. Trzy podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego: zasada bezpieczeństwa ruchu drogowego, czyli zasada prędkości bezpiecznej, jest praktycznie dla każdego kierowcy zrozumiała mówi ona o tym z jaką prędkością kierowca ma jechać w danej sytuacji.

10  II zasada – zwana zasadą ostrożności lub szczególnej ostrożności w niektórych sytuacjach, również jest dla większości kierowców zrozumiała. Mówi wyraźnie – patrz na drogę, uważaj na to, co dzieje się na drodze, a nie poza nią, a szczególnie na skrzyżowaniach, gdzie przecinają się kierunki ruchu pojazdów i pieszych.

11  III zasada – zwana „zasadą ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego” jest przez większość kierowców najmniej rozumiana i najtrudniejsza do nauczenia. Jest to zasada wymagająca umiejętności przewidywania przyszłej sytuacji na drodze i umiejętności jej stosowania nabywa się w trakcie długiego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów w różnych warunkach i sytuacjach drogowych.

12 Zasady przechodzenia przez jezdnie:
Zawsze zatrzymuj się przed jezdnią Spójrz w lewo Spójrz w prawo Ponownie spójrz w lewo

13 Możesz przejść na drugą stronę jezdni, pod warunkiem, że nie nadjeżdża żaden pojazd i nie występuje jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo. Podczas przechodzenia przez jezdnię, możesz unieść rękę, aby być bardziej widocznym. Pamiętaj, że gdy wysiądziesz z autobusu lub samochodu, nie przechodź bezpośrednio przed lub za pojazdem. Jesteś wtedy niewidoczny dla kierowcy tego pojazdu.

14 Znaki świetlne Światło czerwone – STOP (nie wolno wchodzić na jezdnię)
Światło żółte- Przygotuj się (nie wolno wchodzić na jezdnię, ale trzeba się przygotowywać do przejścia) Światło zielone – IDŹ – (można przechodzić przez jezdnię)

15 Piesi sprawcami wypadków:
Piesi są sprawcą ok. 15 % wszystkich wypadków. Z uwagi na to, że przed skutkami zderzenia nie są w żaden sposób chronieni- stosunkowo wysoki jest odsetek śmiertelności. nieostrożne wejście na jezdnię -wszystkich zdarzeń spowodowanych przez pieszych przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody Wśród najczęstszych przyczyn wypadków wymienia się:

16 Wśród użytkowników dróg publicznych wielu jest takich, którzy nie znają przepisów ruchu, a są i tacy którzy z ich istnienia nie zdają sobie sprawy. Kierowcy nie mogą więc zakładać, że każda napotkana na drodze osoba postąpi zgodnie z Kodeksem Drogowym.

17 WEZWANIE POMOCY: Jeśli jesteś świadkiem wypadku na drodze jedną z pierwszych czynności jaką powinieneś wykonać jest poinformowanie służb ratowniczych. Numer pogotowia ratunkowego Numer straży pożarnej Numer policji

18 wzywając pomoc musisz podać
wskazać miejsce zdarzenia, opowiedzieć krótko co się stało, podać liczbę poszkodowanych, sprecyzować czy chodzi o dzieci, dorosłych czy osoby starsze i ocenić w jakim stanie się znajdują, jakiej pomocy im udzielono, swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu

19 Ocena poszkodowanego i kontrola funkcji życiowych
Najważniejsze jest ocenienie stanu poszkodowanego. Może to właśnie ty uratujesz mu życie. Przy ocenie stanu poszkodowanego należy skontrolować parametry życiowe: przytomność oddech krążenie  Sprawdź czy poszkodowany jest przytomny Nie potrząsaj poszkodowanym Rozluźnij uciskające ubranie Opróżnij jamę ustną i usuń przedmioty obce (szczególnie w przypadku gdy osoba jest nieprzytomna)

20 BIBLIOGRAFIA: w-drodze-do-szkoly.html wypadki/200089,Wypadki-spowodowane-przez-pieszych.html jazdy-renault/jak-postepowac-w-razie-wypadku-drogowego/ jazdy/bezpieczenstwo/280489,Piesi-i-rowerzysci-na-drodze-jak- sie-wobec-nich-zachowywac-podczas-jazdy.html Obrazki skopiowane są z Internetu jak niektóre wiadomości ,które zostały umieszczone w tej prezentacji

21 Dziękuje za uwagę


Pobierz ppt "„Bądź bezpieczny na drodze”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google