Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE w klasie IV SP

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE w klasie IV SP"— Zapis prezentacji:

1 WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE w klasie IV SP

2 Temat: Ja, rower i przepisy...
Wychowanie komunikacyjne Temat: Ja, rower i przepisy...  Wyposażenie roweru;  Znaki drogowe;  Przepisy dotyczące rowerzystów;  Podstawowe manewry rowerzysty,  Wypadki na drodze.

3  przynajmniej jeden, skutecznie działający hamulec,
Wyposażenie roweru Pamiętaj, że rower powinien być sprawny, by móc bezpiecznie wyjechać nim na ulicę. Rower powinien być wyposażony w:  lampę ze światłem białym lub żółtym skierowaną do przodu, sygnał dźwiękowy (dzwonek),  lampę ze światłem czerwonym i czerwone światełko odblaskowe skierowane do tyłu o kształcie innym niż trójkąt,  przynajmniej jeden, skutecznie działający hamulec,  światełka odblaskowe umocowane na kołach. Utrzymaj swój rower w czystości, pamiętaj o odpowiednim smarowaniu jego części ruchomych i dbaj o jego sprawność, gdyż to gwarantuje bezpieczną jazdę.

4 Wyposażenie roweru Uwaga!!! Zawsze w czasie jazdy na rowerze zakładaj kask ochronny, a na lewe ramię opaskę odblaskową. KASK CHRONI PRZED NIEPOTRZEBNYM GUZEM A OPASKA GWARANTUJE LEPSZĄ WIDOCZNOŚĆ ROWERZYSTY NA DRODZE

5 ZNAKI DROGOWE Znaki ostrzegawcze, Znaki zakazu, Znaki nakazu,
Znaki informacyjne.

6 Znaki drogowe ZNAKI OSTRZEGAWCZE Uprzedzają o miejscach, w których na drodze może występować niebezpieczeństwo. Zobowiązują do szczególnej ostrożności. Są one trójkątne, koloru żółtego, z czerwoną obwódką Pod tymi znakami może być dodatkowo umieszczona żółta tabliczka z napisem uzupełniającym treść znaku.

7 Wybrane znaki ostrzegawcze
Znaki drogowe Wybrane znaki ostrzegawcze Ten znak ostrzega, że należy ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom jadącym z lewej i prawej strony. Ten znak ostrzega Cię, że możesz napotkać „inne niebezpieczeństwa” Ten znak ostrzega Cię, że w pobliżu znajdują się sygnały świetlne.

8 Znaki drogowe Ten znak ostrzega o miejscu, w którym rowerzyści wjeżdżają z drogi dla rowerów na jezdnię lub przez nią przejeżdżają. Ten znak ostrzega, że w pobliżu jest przejście dla pieszych. Ten znak ostrzega o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci. Ten znak ostrzega, że w pobliżu znajduje się przejazd kolejowy bez zapór.

9 Znaki drogowe ZNAKI ZAKAZU Wyrażają zakaz wykonywania pewnych manewrów. Są okrągłe i najczęściej koloru białego (są również niebieskie i czerwone) z czerwoną obwódką. Ich treść również może być uzupełniona tabliczką umieszczoną pod znakiem, która jednak musi być w kolorze białym. Ogólnie biorąc, zakazy wyrażone tymi znakami obowiązują na drodze, na której znak umieszczono i na odcinku: od znaku do odwołania. Odwołanie następuje poprzez znak odwołujący lub poprzez skrzyżowanie.

10 Wybrane znaki zakazu Znaki drogowe
Ten znak oznacza zakaz ruchu pojazdów w obu kierunkach. Ten znak oznacza zakaz wjazdu pojazdów na drogę. Ten znak oznacza zakaz ruchu rowerów na jezdni i poboczu.

11 Znaki drogowe Ten znak oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem. Ten znak oznacza zakaz skręcania w lewo. Ten znak oznacza zakaz postoju pojazdu. Ten znak oznacza zakaz zatrzymywania pojazdu.

12 Znaki drogowe ZNAKI NAKAZU Są okrągłe, koloru niebieskiego i z białym symbolem, nakazują odpowiednie zachowanie się na drodze.

13 Wybrane znaki nakazu Znaki drogowe
Ten znak oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami jednośladowymi, którzy są obowiązani do korzystania z tej drogi. Ten znak oznacza drogę lub jej część przeznaczoną dla pieszych, którzy są obowiązani z niej korzystać.

14 Znaki drogowe Ten znak nakazuje jazdę w lewo za znakiem.
Ten znak nakazuje jazdę prosto. Ten znak oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

15 Znaki drogowe ZNAKI INFORMACYJNE Podają informacje niezbędne nieraz dla kierujących pojazdami. Posiadają na ogół kolorystykę niebieską i kształt prostokąta lub kwadratu.

16 Wybrane znaki informacyjne
Znaki drogowe Wybrane znaki informacyjne Ten znak informuje, że kierujący na tej drodze ma pierwszeństwo. Ten znak informuje, że w tym miejscu jest przejście dla pieszych.

17 Znaki drogowe Ten znak informuje, o początku lub kontynuacji autostrady. Ten znak informuje, o początku lub kontynuacji drogi ekspresowej. Ten znak informuje o wjeździe do strefy zamieszkania.

18 Przepisy dotyczące rowerzystów
Rowerzysto... Jeżeli masz wątpliwości jak się zachować, to pamiętaj, że podstawowym nakazem jest przestrzeganie przepisów drogowych. Jeżeli na drodze są znaki drogowe, to musisz się do nich stosować.Ważniejsze jednak od znaków są sygnały świetlne, a najważniejsze – polecenia i znaki dawane przez policjanta.

19 Przepisy dotyczące rowerzystów
Zasady Pierwszeństwa Przede wszystkim ustąpić musisz pierwszeństwa tym pojazdom, które nadjeżdżają z Twojej prawej strony. Jeżeli masz zamiar skręcić w lewo, to musisz ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka, które jadą na wprost lub mają zamiar skręcić w swoją prawą stronę.

20 Zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach bez znaków
Przepisy dotyczące rowerzystów Zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach bez znaków Samochód A musi ustąpić pierwszeństwa ciężarówce B, która nadjeżdża z jego prawej strony. Ta z kolei ma po swojej prawej stronie rowerzystę C, któremu musi ustąpić pierwszeństwa. Samochód C nie ma po swojej prawej stronie żadnego innego pojazdu – jedzie jako pierwszy. Jako druga na skrzyżowanie wjedzie ciężarówka B, a na końcu rowerzysta A. Pojazd C nie ma nikogo z prawej strony, ale musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi A.

21 Zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach ze znakami
Przepisy dotyczące rowerzystów Zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach ze znakami Znaki USTĄP PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU i STOP zobowiązują do bezwzględnego ustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdom nadjeżdżającym zarówno z lewej, jak i prawej strony. Te znaki oznaczają, że jedziesz drogą z pierwszeństwem przejazdu. Skrzyżowanie dróg równorzędnych Na tak oznaczonym skrzyżowaniu stosuje się zasadę pierwszeństwa dla nadjeżdżających z prawej.

22 Zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach ze znakami
Przepisy dotyczące rowerzystów Zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach ze znakami Ciężarówka B posiada pierwszeństwo przejazdu i pojedzie jako pierwsza, bo znajduje się na drodze z pierwszeństwem przejazdu. W drugiej kolejności pojadą pojazdy A i C, ponieważ z ich prawej strony nie nadjeżdża żaden inny pojazd. Rowerzysta A i samochód osobowy C muszą ustąpić pierwszeństwa ciężarówce B, która pojedzie jako pierwsza.Rowerzysta A, skręcając w lewo, musi przepuścić samochód osobowy C, a wiec pojedzie jako ostatni.

23 Zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach ze znakami
Przepisy dotyczące rowerzystów Zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach ze znakami Rowerzysta B i samochód C znajdują się na drodze z pierwszeństwem. Ponieważ tory ich jazdy przecinają się, to musimy ustalić, który z nich posiada pierwszeństwo przejazdu. Pojazd C znajduje się z prawej strony rowerzysty, a więc to on właśnie pojedzie jako pierwszy Po nim może jechać rowerzysta, a na końcu dopiero samochód A. Pojazdy A i D znajdują się na drodze z pierwszeństwem. Ich tory jazdy nie przecinają się, więc pojadą jako pierwsze. Zarówno pojazd B jak i C znajdują się na drogach podporządkowanych, a tory ich jazdy przecinają się. Zarówno pojazd B, jak i pojazd C, znajdują się na drogach podporządkowanych, a tory ich jazdy przecinają się. Kiedy więc obydwa ustąpią pierwszeństwa pojazdom będącym na drodze z pierwszeństwem przejazdu, to na skrzyżowanie będzie mógł wjechać ten samochód, z którego prawej strony nikt nie nadjeżdża. Pojazd C jest po prawej stronie pojazdu B i z jego prawej strony nikt już nie nadjeżdża, czyli może wjechać na skrzyżowanie jako trzeci z kolei. Musi się jednak najpierw zatrzymać („stop”). Ostatni na skrzyżowanie wjeżdża pojazd B.

24 Rowerzysto pamiętaj ! NIE WOLNO CI:
Przepisy dotyczące rowerzystów Rowerzysto pamiętaj ! NIE WOLNO CI:  Jechać po drodze przeznaczonej tylko dla pieszych (np. po chodniku);  Jechać bez trzymania kierownicy i bez trzymania nóg na pedałach;  Czepiać się innych pojazdów;  Jechać po autostradzie lub drodze wyłącznie dla samochodów;  Jechać obok innego uczestnika ruchu na jezdni np. obok drugiego rowerzysty.

25 ZAPAMIĘTAJ !  Nie wolno wyprzedzać na wzniesieniach;
Przepisy dotyczące rowerzystów ZAPAMIĘTAJ !  Nie wolno wyprzedzać na wzniesieniach;  Nie wolno wyprzedzać na zakrętach;  Nie wolno wyprzedzać innych pojazdów na torach;  Nie wolno wyprzedzać na przejściu dla pieszych i przed tym przejściem;  Nie wolno także omijać pojazdów które, zatrzymały się przed skrzyżowaniem.

26 Podstawowe manewry rowerzysty to:
Skręt w prawo 1. Upewnij się, czy możesz bezpiecznie skręcić w prawo. 2. Zasygnalizuj swój zamiar przez wyciągnięcie prawej ręki w bok. 3. Upewnij się jeszcze raz, czy możesz bezpiecznie wykonać manewr. 4. Skręcaj w prawo. 5. Kontynuuj jazdę przy prawej krawędzi jezdni. Skręt w lewo 1. Upewnij się, czy możesz bezpiecznie wykonać manewr. 2. Zasygnalizuj swój zamiar przez wyciągnięcie lewej ręki w bok. 3. Upewnij się jeszcze raz, czy możesz bezpiecznie wykonać manewr. 4. Zbliż się do osi jezdni. 5. Jedź wolniej i zbliżaj się do środka skrzyżowania. 6. Zasygnalizuj swój zamiar. Przepuść pojazdy jadące z twojej prawej strony. 7. Upewnij się i skręć w lewo. 8. Zajmij miejsce przy prawej krawędzi jezdni.

27 Podstawowe manewry rowerzysty
Omijanie przeszkody 1. Upewnij się, czy możesz bezpiecznie wykonać manewr. 2. Zasygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu przez wyciągnięcie lewej ręki. 3. Upewnij się i rozpocznij omijanie. 4. Omijaj przeszkodę. 5. Upewnij się. 6. Zasygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu przez wyciągnięcie prawej ręki. 7. Kontynuuj jazdę przy prawej krawędzi jezdni. Wymijanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok użytkownika drogi poruszającego się w kierunku przeciwnym. Omijanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok nie poruszającego się użytkownika drogi lub innej przeszkody. Wyprzedzanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok użytkownika drogi poruszającego się w tym samym kierunku, lecz z mniejszą prędkością.

28 Wypadki na drodze Wypadek co robić ?! Zawsze poproś osoby dorosłe o pomoc Jeśli przy wypadku nie jesteś potrzebny, jedź dalej, nie utrudniaj ruchu w miejscu wypadku.

29 PRZYCZYNY WYPADKÓW szybka jazda, lekceważenie znaków drogowych,
Wypadki na drodze PRZYCZYNY WYPADKÓW szybka jazda, lekceważenie znaków drogowych, brak przewidywania sytuacji, niesprawny rower, niedostosowanie jazdy do warunków drogowych, brawura i popisy, stosowanie leków mogących powodować opóźnienie reakcji.

30 Wypadki na drodze Następstwa wypadków ! ZŁAMANIA - najprostszym sposobem unieruchom dwa najbliższe stawy (Nie ustawiaj! Nie naciągaj!) RANY - nie usuwaj z rany ciał obcych nie przemywaj żadnym środkiem odkażającym. Jeśli masz, nałóż gazę wyjałowioną, owiń bandażem, Jeśli nie masz gazy, pozostaw ranę bez opatrunku i zgłoś się do lekarza. Sam lub przez kogoś powiadom pogotowie ratunkowe telefon - 999


Pobierz ppt "WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE w klasie IV SP"

Podobne prezentacje


Reklamy Google