Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pieszy w ruchu drogowym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pieszy w ruchu drogowym"— Zapis prezentacji:

1 Pieszy w ruchu drogowym
Opracowanie Beata Szewczyk

2 Kto to jest pieszy? Pieszym jest każdy, kto znajduje się na drodze poza pojazdem. Jest to również ktoś, kto prowadzi, ciągnie lub pcha rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki. Ktoś, kto porusza się samodzielnie po chodniku na wózku inwalidzkim, na wrotkach, deskorolkach, hulajnodze, nartach, łyżwach czy sankach Dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.

3 Warto zapamiętać! 1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. 2. Pieszych na chodnikach obowiązuje ruch prawostronny.

4 3. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

5 4. Pieszy powinien przekraczać drogę jedynie w miejscach do tego wyznaczonych tj. na przejściach dla pieszych. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest zobowiązany skorzystać z niego.

6 5. Przekraczanie drogi na przejściach bez sygnalizacji świetlnej odbywa się według następujących zasad: zatrzymanie na skraju chodnika, spojrzenie w lewo, spojrzenie w prawo, ponowne spojrzenie w lewo, rozpoczęcie przechodzenie przez jezdnię – gdy droga wolna, ponowne spojrzenie w prawo na środku jezdni, by upewnić się czy nie nadjeżdża pojazd i równym krokiem przejście dalej.

7 Robimy to następująco:

8 Przechodząc przez jezdnię poza przejściem musimy pamiętać o kilku zasadach:
Przed wkroczeniem na jezdnię upewnij się, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Nie wolno Ci nigdy wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem! Nie wolno przebiegać przez jezdnię ani zwalniać kroku lub zatrzymywać się podczas przechodzenia przez jezdnię.

9 Na drugą stronę jezdni przechodzimy po jak najkrótszym odcinku !

10 Nie wychodź nigdy spoza zaparkowanych samochodów czy innych przeszkód.

11 Pieszemu nie wolno pokonywać barierek oddzielających ruch pieszy od ruchu pojazdów.

12 Nie wolno pieszemu przechodzić przez jezdnię na zakręcie.

13 Nie wolno też przekraczać jezdni przed wzniesieniem.

14 Dzieci na drodze: Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych.

15 Co robić, gdy nie ma pobocza?
W przypadku braku chodnika, pieszy powinien korzystać z pobocza, natomiast jeśli nie ma ani chodnika, ani pobocza - pieszy może iść jezdnią, ale pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. W praktyce oznacza to, że na czas przejazdu pojazdu zbliżającego się z przeciwka, pieszy powinien opuścić jezdnię.

16 Ruch kolumn pieszych: Kolumna pieszych, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni. Piesi w wieku do 10 lat mogą iść w kolumnie tylko dwójkami, po chodniku lub poboczu pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać czterech, a w kolumnie wojskowej - sześciu, pod warunkiem, że kolumna nie zajmuje więcej niż połowę szerokości jezdni.

17 Zabezpieczanie kolumny pieszych
Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności, to pierwszy i ostatni z idących z lewej strony są obowiązani nieść latarki: pierwszy - ze światłem białym, skierowanym do przodu, ostatni - ze światłem czerwonym, skierowanym do tyłu, W kolumnie o długości przekraczającej 20 metrów, idący po lewej stronie z przodu i z tyłu, są obowiązani używać elementów odblaskowych oraz nieść dodatkowe latarki ze światłem białym, Światło latarek powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 m.

18 Zabrania się: ruchu po jezdni kolumny pieszych w czasie mgły; zakaz ten nie dotyczy kolumny wojskowej lub policyjnej, ruchu po jezdni kolumny pieszych w wieku do 10 lat w warunkach niedostatecznej widoczności, prowadzenia po jezdni kolumny pieszych przez osobę w wieku poniżej 18 lat.

19 O czym w związku z ruchem pieszych muszą wiedzieć inni kierujący?
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących, ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

20 Znaki drogowe dotyczące pieszych:

21 „Agatka” Znak „Agatka” oznacza, że jest to najbezpieczniejsze przejście w okolicy. Kierowcy wiedzą, że na tym przejściu mogą spodziewać się dzieci.

22 „Droga dla pieszych” W tym miejscu mogą poruszać się piesi.

23 „Miejsce przejścia dla pieszych”
Znak postawiony przed oznakowanym pasami przejściem dla pieszych.

24 „Zakaz ruchu pieszych”
Oznacza, iż po tak oznaczonym odcinku drogi mogą poruszać się tylko pojazdy, a nie piesi.

25 Sygnalizator świetlny
Sygnał świetlny jest często wyposażony w sygnał dźwiękowy dla osób niedowidzących i niewidomych.

26 Dziękuję za uwagę! Skorzystano z materiałów: - „Przygotowanie do nauki
wychowania komunikacyjnego w klasach I-VI” – Longina Adamczyk „Ruch pieszych” na stronie: eti.agh.edu.pl/brd/strony/piesi.html - „Zachowania pieszego na drodze”


Pobierz ppt "Pieszy w ruchu drogowym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google