Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracował Paweł Sandulski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracował Paweł Sandulski"— Zapis prezentacji:

1 Opracował Paweł Sandulski
Biegi- Konkurencja Lekkoatletyczna Opracował Paweł Sandulski

2 Bieganie to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu i na poprawę Twojego zdrowia. Biegi w konkurencjach lekkoatletycznych dzielą się na:

3 -Sprinty, Sprint to bieg na krótkim dystansie: 60m (hala), 100m, 200m, 400m, sztafety 4x100m i 4x400m. W sprincie o zwycięstwie decyduje szybkość zawodnika i jego wytrzymałość. Walka w tej konkurencji trwa do samej mety, a zwycięzca zazwyczaj ma czas lepszy od rywali o ułamki sekund.

4 -Biegi Średniodystansowe
Biegi średniodystansowe, to konkurencja lekkoatletyczna, która skupia w sobie wszystkie biegi od 800 do 3000m. Biegi długodystansowe, to konkurencja lekkoatletyczna, która skupia w sobie wszystkie biegi od 3000m.

5 -Biegi Długodystansowe
Bieg długodystansowy – biegi lekkoatletyczne obejmujące w swój skład dystanse dłuższe od biegu na 3000 metrów. Dodatkowo rozgrywa się zawody w półmaratonach. Zawodnicy biegający długie dystanse wykonują podczas startu przede wszystkim pracę tlenową. Głównym środkiem treningowym długodystansowca jest wytrzymałość biegowa podparta wytrzymałością szybkościową. Bieg długodystansowy może odbywać się zarówno na stadionie, jak i na ulicy w postaci biegów ulicznych, często nie gorzej nagradzanych, gdzie nie ma żadnego ograniczenia co do dystansu.

6 -Biegi przez Płotki Biegi przez płotki, inaczej biegi z przeszkodami to konkurencje lekkoatletyczne, do których zalicza się biegi o dystansie od 1500m do 3000m. Tor zawiera przeszkody w postaci płotków i rowów z wodą.

7 Bieg o Zdrowie! Bieganie to sport, który może wykonywać większość ludzi. Osoby regularnie biegające cieszą się trwalszym zdrowiem na długie lata. Bieganie obniża ciśnienie, częstotliwość bicia serca oraz poziom cholesterolu. Bieganie powoduje spadek masy i waga ciała, a przy chronicznych dolegliwościach związanych z kręgosłupem lub migreną, daje szybką poprawę i ulgę. 

8 Technika Biegu zasobami energetycznymi organizmu. Bieg będzie wydajniejszy, jeśli zachowamy pionową postawę ciała, prostopadłą do podłoża. Każde najmniejsze odchylenie od poziomu powoduje konieczność zwiększenia wysiłku, niezbędnego do pokonania siły ciężkości. Pozycja pionowa usprawnia wykorzystanie całkowitej pojemności płuc. Podczas biegu głowa, tułów, biodra, kolana i stawy skokowe powinny poruszać się do przodu jak jedna całość.  Praca ramion - w czasie biegu ramiona powinny być swobodnie ugięte i poruszać się w płaszczyźnie strzałkowej blisko ciała, w sposób skoordynowany z ruchami nóg. Zasadniczą pracę powinny wykonywać przedramiona i ramiona. Dłonie i palce powinny być rozluźnione, a kciuk połączony z palcami.  Praca nóg - w pracy nóg ogromną rolę odgrywają mięśnie nóg i podudzia, ale również praca stopy. W czasie biegu powinnyśmy lądować na pięcie, aby zamortyzować uderzenia. Lądowanie powinno trwać jak najkrócej. 

9 5 Powodów dla których warto biegać:
1.Zdrowie i siła  Bieganie jest świetnym sportem aerobowym, które wzmacnia serce, usprawnia pracę płuc i krążenie. Dzięki temu jesteśmy sprawniejsi, wytrzymalsi i zmniejszamy ryzyko chorób układu krążenia, na które umiera większość Polaków. 2. Odchudzanie Dzięki bieganiu spalisz tłuszcz zalegający na udach i brzuchubędziesz cieszył(a) się szczupłą i wysportowaną sylwetką. Jeśli masz zastrzeżenia do swojego wyglądu, to bieganie na pewno rozwiąże twój problem. Nie musisz dręczyć się katorżniczą dietą i suplementami odchudzającymi wystarczą regularne biegi, to jeden z najintensywniejszych spalaczy tłuszczu jakie istnieją. Jest doskonałym składnikiem mądrego programu odchudzającego. Dodatkowo regularne bieganie skłania do zmiany diety na zróżnicowaną, bogatą w witaminy i mikroelementy a ubogą w zgubne dla Ciebie tłuszcze.

10 3.RADOŚĆ  Bieganie działa antystresowo podczas biegania w organizmie wydzielają się tzw. hormony szczęścia – endorfiny. Biegacze cieszą się większą energią, pewnością siebie i dobrym samopoczuciem. W życiowych sytuacjach nie załamują się ponieważ sport nauczył ich walki z własnymi słabościami. 4.Uodpornienie Częste bieganie zahartuje nasz  organizm uodporni przed infekcjami i różnymi schorzeniami stawów i kości (osteoporoza). 5. Nie zależnie od wieku Bieganie można trenować nie zależnie od tego czy jesteś nastolatkiem czy dziadkiem. Nie ma znaczenia również sylwetka. Biegać może niski i wysoki, gruby i chudy. W bieganiu liczą się chęci i zapał.  To  sport na całe życie i dla wszystkich. Biegać można wszędzie. Ważne tylko żeby wysiłek był stopniowy. Lepiej uważać na twarde nawierzchnie (np. asfalt lub bieżnia na stadionie), bo obciążają stawy. Trochę lepsze są ubite ścieżki w parkach i innych terenach zielonych. Ubita ziemia jest idealna dla początkujących. Bardzo ciekawe i dające dużo zadowolenia są biegi przełajowe – np. w lesie na łące. Zanim jednak wybierzesz się do lasu, warto poćwiczyć na krótszych dystansach.

11 Polecam także Aplikację na telefon „Endomondo”, dzięki której można rejestrować Swoje Wyniki!

12 Dziękuję Za Uwagę!


Pobierz ppt "Opracował Paweł Sandulski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google