Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rower dobry na wszystko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rower dobry na wszystko"— Zapis prezentacji:

1 Rower dobry na wszystko
Antonina Kawecka PSSE w Kamieniu Pomorskim 7 grudnia 2009 roku

2 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Ruch towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i odgrywa bardzo ważną rolę w przebiegu wszystkich procesów życiowych

3 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Rower to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeżdżąc wolno, w ciągu godziny można stracić nawet 600 kcal na godzinę. Tyle samo kalorii spalamy podczas wyczerpującego biegu lub wchodzenia po schodach.

4 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Wyszczupla uda. Długotrwały wysiłek podczas pedałowania pozwala spalać zapasy tłuszczu, zwłaszcza na udach i pośladkach.

5 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Modeluje łydki. Smuklejsze stają się łydki. Należy pamiętać, aby odpowiednio naciskać na pedały – palce stóp muszą być skierowane w dół. W takim ustawieniu stóp pomoże wysoko uniesione siodełko

6 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Jazda rowerem sprawia, że zmniejsza się tkanka tłuszczowa na udach, biodrach i brzuchu, co w ostateczności sprawia, ze znika celulit. Podczas pedałowania pracują mięśnie pośladków i brzucha, przez co ujędrniają się pośladki i zyskujemy płaski brzuch.

7 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Utrzymanie kierownicy na nierównym terenie wymaga znacznej siły grzbietu i rąk przez co wzmacniamy mięśnie grzbietu.

8 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Wzmacnia kręgosłup pod warunkiem że: zachowamy prawidłową postawę na rowerze: proste plecy, (kręgosłup będzie się odciążał i gimnastykował), tułów tylko lekko pochylony do przodu, kolana zgięte pod katem nie większym, niż 90 stopni (cały ciężar spoczywa na siodełku)

9 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Przy nadmiernym pochyleniu, jakie wymuszają rowery górskie lub wyścigowe mogą powodować bóle pleców oraz kręgosłupa w części szyjnej.

10 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Wzmacnia serce. Jazda rowerem zmusza do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroni serce przed chorobami. Rytmiczne pedałowanie sprawia, że serce uspokaja się, a każdy jego skurcz jest pełniejszy i w efekcie tego narządy wewnętrzne są lepiej dotlenione. Jazda na rowerze chroni przed nadciśnieniem. Obniżają skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.

11 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Podczas regularnej jazdy rowerem zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Podczas regularnej jazdy rowerem zapotrzebowanie organizmu na insulinę wyraźnie się zmniejsza. Dodatkowo ruch ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.

12 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Poprawia się oddech za sprawą wzmocnienia mięśni biorących udział w procesie oddychania, co w efekcie prowadzi do zwiększenia ilości tlenu dostarczanego do płuc. Odpowiednie dotlenienie organizmu prowadzi do zwiększenia liczby uderzeń serca na minutę, dzięki temu krew szybciej krąży i organizm otrzymuje więcej tlenu. To prowadzi do lepszego samopoczucia i zwiększenia energii do życia.

13 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Rytmiczne koliste ruchy nóg pomagają rozruszać stawy, szczególnie biodrowe i kolanowe. Podczas jazdy tułów jest oparty na siodełku, zaś stawy nóg są odciążone. Dlatego na rowerze mogą jeździć nawet osoby cierpiące na bóle i zwyrodnienie stawów.

14 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Jazda na rowerze po nierównym terenie chroni przed osteoporozą, ponieważ lekkie wstrząsy poprawiają gęstość kości. Lepsze dotlenienie organizmu i słońce dobrze wpływa na cerę. Już po kilku wycieczkach można zaobserwować, że skóra stała się zdrowsza i ładniejsza.

15 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Osoby cierpiące na żylaki jeżdżąc na rowerze wspomagają przepływ krwi, co prowadzi do uruchomienia systemu mięśniowego i przeciwdziałania zakrzepom w żyłach. Wycieczki rowerowe sprawiają, że bez względu na to ile ma się lat, pojawia się poczucie, że jest się młodym i wolnym. Ten stan oddala wszelkiego rodzaju problemy i zmniejsza uczucie stresu.

16 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
W trakcie wysiłku fizycznego mózg produkuje endorfiny nazywane hormonami szczęścia. Już półgodzinna wycieczka sprawi, że pojawi się uczucie zadowolenia i odprężenia. Natomiast zniknie nadmiar złej energii i wyciszają się negatywne emocje.

17 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Wskazane jest, aby na wycieczkę pojechać z osobą bliską. Będzie to czas spędzony miło i pożyteczne dla zdrowia i dodatkową zaletą jest fakt, że można zwiedzić najbliższe okolice nie zatruwając środowiska naturalnego.

18 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Stronienie od rekreacji ruchowej i sportu są najważniejszymi przyczynami nieprawidłowości rozwojowych, wad postawy, nerwic neurowegetatywnych, otyłości, niewydolności mięśniowej, zaparć, cukrzycy, owrzodzeń dwunastnicy, choroby nadciśnieniowej i wielu innych tzw. chorób cywilizacyjnych, które manifestują się także w sferze psychiki.

19 ROWER DOBRY NA WSZYSTKO
Bardzo ważną sprawą jest promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów, którzy pobierają edukację zdrowotną, uczą się odpowiedzialności za różne sfery swojego zdrowia, jak również wśród rodziców i pracowników szkoły.

20 KONIEC DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Rower dobry na wszystko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google