Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gatunki dziennikarskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gatunki dziennikarskie"— Zapis prezentacji:

1 Gatunki dziennikarskie

2 Wywiad Rozmowa pomiędzy dwoma osobami lub prowadzącym i grupą osób, podczas której osoba przeprowadzająca wywiad zadaje pytania w celu uzyskania pewnych informacji, dotyczących np. jakiegoś wydarzenia. Ma strukturę, w której naprzemiennie zadaje się pytania i uzyskuje się na nie odpowiedź.

3 Notatka Krótki tekst o charakterze informacyjnym, nastawiony na przekaz danych, wyróżniający się zrozumiałością przedstawionych wiadomości. W notatce umieszczane są najważniejsze informacje w sposób skrótowy i uporządkowany. Gatunek ten przedstawia jakiś fakt, zawiera elementy streszczenia, opisu, opowiadania i charakterystyki.

4 Życiorys Skrótowe opisanie przebiegu dotychczasowego życia człowieka, ograniczone do istotnych faktów. Najczęściej przedstawiane w postaci syntetycznej z podaniem dat i przypisanych do nich faktów, często w postaci pisma urzędowego, notatki biograficznej itp. Rozbudowaną i analityczną formą życiorysu jest biografia, natomiast jedną ze sformalizowanych postaci życiorysu jest CV.

5 Sprawozdanie Sprawozdanie to relacja z wydarzeń, opis tego, co się przeżyło. Istnieją dwie odmiany sprawozdania. Jedna to zbliżona do dziennikarskiego reportażu relacja z wydarzeń, życia codziennego, imprez, wycieczek itp., natomiast , jako sprawozdanie z lektury, audycji czy przedstawienia jest pokrewna recenzji.

6 Artykuł Głównie prasowy- ogólna nazwa drukowanej wypowiedzi publicystycznej, od notatki informacyjnej na temat polityczny, społeczny, kulturalny, sportowy. Dobry artykuł powinien być przejrzysty kompozycyjnie, zawierać logiczny wywód, w którym kolejne argumenty stanowią potwierdzenie sytuacji.

7 Wiadomość Informuje o tym co, gdzie, kto, kiedy, jak, dlaczego i z jakim skutkiem. Podaje w sposób własny, przystępny i obrazowy informacje o faktach i wydarzeniach najbardziej aktualnych.

8 Informacja To przekazywanie odbiorcy za pośrednictwem mediów lub innych wiedzy o faktach i zdarzeniach. Można wyróżnić dwa podstawowe punkty widzenia informacji: -obiektywny (kwestia dyskusyjna) - subiektywny (wykorzystywanie do własnych celów)

9 wykonały Agnieszka Szymańska kl. V a Agnieszka Jarosz kl. V a Dziękujemy za obejrzenie!  Źródło: Wikipedia , Google.


Pobierz ppt "Gatunki dziennikarskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google