Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klasyfikacja źródeł informacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klasyfikacja źródeł informacji"— Zapis prezentacji:

1 Klasyfikacja źródeł informacji

2 Co to jest informacja? Informacja to dane (w postaci liczb, obrazów, wyrazów) które zostały uporządkowane, usystematyzowane i tak przedstawione, że poprzez ich właściwą interpretacje poszerza się nasza wiedza o świecie.

3 Co to jest źródło informacji?
Źródło informacji to każdy obiekt zaspokajający nasze potrzeby informacyjne. Źródłami informacji mogą być dokumenty, osoby, instytucje, książki, internet, radio itp.

4 Każdy bywa czasem źródłem informacji, a czasem - odbiorcą, choć często nie zastanawiamy się nad tym. Z otaczającego świata docierają do nas - a także my wysyłamy - różne sygnały. Sygnały, bodźce są odbierane przez nasze zmysły. Za ich pomocą mózg je rejestruje, przyswaja, przetwarza i zapamiętuje. Stają się one określonymi danymi, czyli informacją. Zmysły człowieka odbierają tylko niewielką część bodźców, dlatego posługujemy się różnymi urządzeniami do ich odbioru i następnie wydobycia z nich konkretnej informacji.

5 W erze dynamicznego rozwoju technologii informacyjnej coraz częściej sięgamy po nowoczesne źródła informacji. Jeszcze niedawno aby przeczytać lekturę szkolną, trzeba było wypożyczyć lub kupić książkę. Obecnie coraz częściej sięgamy po nowoczesne źródła informacji, a internet stał się niesamowicie wielkim "workiem" wiedzy.

6 Korzystając z internetu, można przeczytać szkolną lekturę, zapoznać z codzienną gazetą, posłuchać radia lub obejrzeć program telewizyjny. Tradycyjne książki zaczynają mieć już swoja konkurencję. W internecie można znaleźć e-booki, a potem przenieść je do specjalnego urządzenia, bądź czytnika mp3 z zainstalowanym lektorem.

7 Zadanie 1 W zeszycie lub w programie Word wykonaj i uzupełnij poniższą tabelkę wpisując po 4 przykłady:

8 Wszystkie media przenikają i łączą tworząc tzw. MULTIMEDIA.
Źródła informacji powszechnie nazywa się mediami. Media to: ==urządzenia które umożliwiają przekazywanie informacji; ==nośniki przekazu informacji; ==formy przekazu informacji.

9 Zadanie 2 Stwórz tabelę podobną do tej z zadania 1 z tym że podaj po 3 przykłady dla wymienionych wcześniej mediów.

10 Dlaczego trzeba selekcjonować informacje pochodzące z różnych źródeł?
Ogromna powszechność informacji, łatwy i szybki do niej dostęp, mogą stwarzać złudzenie wiarygodności. Informacją można manipulować, narzucać pewien punkt widzenia. Dobrej informacji trzeba trochę poszukać, odrzucając tą z niepewnych źródeł. Wykorzystując treści niesprawdzone możemy się narazić na popełnienie błędu. Jest to bardzo istotne szczególnie jeżeli mamy z informacji skorzystać.

11 Dlaczego trzeba selekcjonować informacje pochodzące z różnych źródeł?
Wiadomości pozyskuj ze stron profesjonalnych, natomiast strony prywatne traktuj z dużym krytycyzmem. Ostrożnie traktuj opinie w grupach dyskusyjnych, gdyż niektóre opinie nie muszą być rzeczowe i prawdziwe

12 PAMIĘTAJ! Rzetelnym źródłem informacji sa leksykony, encyklopedie, słowniki (te w formie książkowej, ale też te wydane w formie multimedialnej). WIKIPEDIA - umieszczona w internecie nie jest wiarygodna, gdyż tworzą ją wszyscy internauci.

13 Zadanie 4 Przedstaw swoje argumenty za i przeciw rozwojowi TI - tabelkę umieść w zeszycie lub w dokumencie Word (3 argumenty za i 3 argumenty przeciw).


Pobierz ppt "Klasyfikacja źródeł informacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google