Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W zgodzie z naturą Zdrowa żywność Technik żywienia i usług gastronomicznych Olecko czerwiec 2014 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W zgodzie z naturą Zdrowa żywność Technik żywienia i usług gastronomicznych Olecko czerwiec 2014 r."— Zapis prezentacji:

1 W zgodzie z naturą Zdrowa żywność Technik żywienia i usług gastronomicznych Olecko czerwiec 2014 r.

2 Źródło: Wprost 27/2009

3 TAK!!!NIE!!! Zróżnicowana produkcja roślinna + zwierzęca Żyzna, zdrowa, płodna gleba Dobrostan zwierząt Syntetyczne środki ochrony roślin leki dla zwierząt, hormony wzrostu, antybiotyki Nawozy sztuczne Szeroka wiedza i doświadczenie rolników Nowoczesna nauka, innowacyjne technologie Certyfikacja organizmy genetycznie zmodyfikowane (GMO) pasze przemysłowe promienie jonizujące Zasady rolnictwa ekologicznego

4 Żywność ekologiczna to pełnowartościowe produkty przetwarzane i przechowywane wyłącznie w naturalny sposób. Jest produkowana przy użyciu naturalnych środków produkcji - nie zawiera szkodliwych dodatków chemicznych oraz konserwantów Nie zawiera zanieczyszczeń chemicznych, Jest wytwarzana zgodnie z zasadą zrównoważonego użytkowania zasobów odnawialnych oraz dbania o jakość środowiska oraz o utrzymanie różnorodności genetycznej roślin i zwierząt.

5 żywność ekologiczna „zdrowa”, „bezpieczna” „z terenów ekologicznie czystych” „z ekologicznych płuc Polski” „ze wsi” „z naszej zagrody”

6 Zwierzętom nie podaje się leków weterynaryjnych, hormonów wzrostu i antybiotyków. Należy zapewnić zwierzętom humanitarne warunki bytowania – dostęp do wolnej przestrzeni, świeżego powietrza, wody, paszy i naturalnego światła. Przetwórstwo mięsa musi spełniać określone wymogi, a przetwórnie są poddawane systematycznym kontrolom.

7 niski stopień przetworzenia odmienne technologie produkcji zakazane są metody radiacyjne, sterylizacja w wysokiej temperaturze; preferuje się biologiczne i fizyczne utrwalanie żywności, ograniczone jest stosowanie substancji dodatkowych.

8 W Polsce system certyfikacji w rolnictwie ekologicznym tworzą: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Inspekcja Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych, jednostki certyfikujące akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji

9 W rolnictwie ekologicznym kontroli poddaje się: stan środowiska na obszarze, którego znajduje się gospodarstwo metody produkcji, przechowalnictwa i przetwórstwa. Kontrolowany jest proces wytwarzania, a nie kontrola produktu. Celem jest sprawdzenie czy cały proces wytwarzania i przygotowania produktu - od producenta do konsumenta - spełnia kryteria ekologicznej produkcji żywności.

10 Jak odróżnić produkty ekologiczne od konwencjonalnych Kupując produkt ekologiczny należy zwracać szczególną uwagę na jego oznakowanie. Nie wystarczy umieszczone na etykiecie zapewnienie producenta, że jest on „naturalny”, „zdrowy” czy „ekologiczny”. Produkt rolnictwa ekologicznego powinien posiadać na etykiecie numer certyfikatu zgodności oraz numer i nazwę jednostki certyfikującej. Jeśli produkt nie zawiera tych informacji, to nie jest on produktem ekologicznym.

11 Znakowanie produktów ekologicznych W państwach należących do Unii Europejskiej dla oznakowania żywności ekologicznej można stosować logo Unii Europejskiej. Obecnie w Polsce na żywności ekologicznej można znaleźć logo organizacji rolników ekologicznych: oraz logo jednostek certyfikujących :

12 Zwycięski projekt o nazwie: „ Europejski Liść” symbolizuje Unię Europejską w kształcie liścia na zielonym tle. Od 1 lipca 2010 roku logo dla rolnictwa ekologicznego obowiązkowe dla wszystkich produktów rolnictwa ekologicznego, produkowanych w każdym z krajów Unii Europejskiej.

13 bezpośrednio w gospodarstwie ekologicznym. w wyspecjalizowanych sklepach detalicznych z żywnością ekologiczną. w sklepach konwencjonalnych i supermarketach na specjalnie wyznaczonych półkach dla produktów ekologicznych.

14 GMO – żywność modyfikowana genetycznie zwana też żywnością transgeniczną, to żywność wyprodukowana z organizmów przetworzonych przez naukowców drogą przenoszenia genów z jednego gatunku do drugiego.

15 Modyfikacje żywności polegają głównie na: poprawie składu kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów białek, zwiększeniu zawartości suchej masy, zmianie zawartości węglowodanów, karotenoidów i witamin, usunięciu składników antyżywieniowych, zwiększając np. zawartość nutraceutyków, czyli substancji niezbędnych dla zdrowia, Zastosowanie GMO w produkcji żywności

16 Pomidory dłużej zachowujące twardość, nie miękną... Pomidory, które można zamrażać i rozmrażać, a nie zmienią się przez to... Winogrona bez pestek... Ryż o zwiększonej zawartości ß-karotenu... Rośliny, które mogą być uprawiane w warunkach pustynnych lub w bardzo zimnym klimacie... Krowy produkujące mleko o składzie identycznym jak mleko kobiece?

17 Zastosowanie GMO w produkcji żywności Na świecie najczęściej modyfikowanymi roślinami są: kukurydza, pomidory, soja, ziemniaki, bawełna, melony, tytoń W Europie najczęściej modyfikowanymi roślinami są: kukurydza, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki,

18 Zagrożenia związane z żywnością GM dotyczą różnych aspektów: medycznych - szkodliwość żywności transgeniczej dla zdrowia konsumenta ekologicznych - zakłócenie naturalnych relacji w środowisku, możliwość przeniesienia w sposób niekontrolowany transgenów z GMO do naturalnych ekosystemów, powstanie „superchwastów”, Zagrożenia szkodzenie gatunkom nie będącym celem modyfikacji etycznych - czy nie przekracza się granic przeznaczonych dla natury

19 Żywność w przyszłości Eko czy GMO Wybór należy do Ciebie


Pobierz ppt "W zgodzie z naturą Zdrowa żywność Technik żywienia i usług gastronomicznych Olecko czerwiec 2014 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google