Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chcę żyć ekologicznie. Ekologia nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chcę żyć ekologicznie. Ekologia nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem."— Zapis prezentacji:

1 Chcę żyć ekologicznie

2 Ekologia nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami. Ochrona środowiska działania mające na celu właściwie wykorzystanie, odnawianie i zasobów środowiska naturalnego, w tym składników ożywionych (biotycznych) i nieożywionych (abiotycznych); nauka o ochronie środowiska to sozologia.

3 Ekoturystyka

4 Ekologiczna hierarchia sposobów przemieszczania się

5 Co trzeci śmieć w naszym koszu to opakowanie! Każdy z Polaków produkuje około 270 kg odpadów rocznie. 90% naszych odpadów trafia na źle zabezpieczone składowiska. Co to jest ŚMIEĆ ?

6 Jak długo żyją śmieci?

7

8 W jaki sposób ograniczyć liczbę śmieci ? ZASADA 3 R (3U) = REDUCE + REUSE + RECYCLE (UNIKAJ + UŻYWAJ + UTYLIZUJ) używaj ponownie ograniczaj powstawanie odpadów odzyskuj

9 RECYKLING przetwarzanie odpadów, ponowne użycie ich surowców do produkcji nowych tworzyw.

10 Jak segregować odpady?

11

12

13

14

15

16 EKOZNAKI

17

18 Woda na Ziemi

19 Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej?

20 Żywność zrównoważona = ekologiczna + lokalna + świeża

21 Ekoznaki – żywność ekologiczna

22 Dodatki do żywności

23 Dodatki do żywności - c.d.

24 w większości to rośliny będące surowcem do produkcji żywności, najczęściej: soja, kukurydza, rzepak, bawełna, modyfikacja genetyczna polega na wprowadzeniu obcego genu do materiału genetycznego (genomu) organizmu w celu uzyskania nowych cech np: - uzyskania odporności na działanie niekorzystnych warunków np. suszy czy mrozu, - uodpornienia roślin na działanie środków chwastobójczych – herbicydów, - uodpornienia roślin na owady, które na nich żerują, - poprawy walorów smakowych owoców np. pomidorów, - uodpornienia na choroby, - szybszego przyrostu masy ciała zwierzęcia, - zwiększenia ilości produkowanego mleka przez krowy. Żywność modyfikowana genetycznie (transgeniczna, Genetically Modified Organisms, GMO, GM)

25 takie modyfikacje w przyrodzie nigdy nie powstaną w sposób samoistny, toksyczne białko wydzielane jest przez cały okres wegetacji roślin transgenicznych i zalega w glebie ponad rok, podczas gdy opryski chemiczne stosowane są sezonowo i potem następuje okres karencji, niektóre szkodniki mogą uodpornić się na toksynę wytwarzaną przez rośliny i w efekcie później trzeba będzie stosować więcej środków owadobójczych, uprawy modyfikowane zagrażają bioróżnorodności, rośliny transgeniczne łatwo krzyżują się z uprawami niemodyfikowanymi i trudno je oddzielić od siebie, rośliny transgeniczne są silnie alergizujące. Dokonując wyboru pomiędzy żywnością wyprodukowaną bez modyfikacji genetycznej a żywnością transgeniczną, pamiętaj, że:


Pobierz ppt "Chcę żyć ekologicznie. Ekologia nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google