Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ODŻYWIANIE Jedz zdrowo i kolorowo!. PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA To zasady według których powinniśmy komponować produkty spożywcze w codziennej, zbilansowanej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ODŻYWIANIE Jedz zdrowo i kolorowo!. PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA To zasady według których powinniśmy komponować produkty spożywcze w codziennej, zbilansowanej."— Zapis prezentacji:

1 ODŻYWIANIE Jedz zdrowo i kolorowo!

2 PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA To zasady według których powinniśmy komponować produkty spożywcze w codziennej, zbilansowanej diecie. Na najniższym poziomie znajdują się produkty, które powinniśmy jeść najczęściej. Im wyżej umieszczony jest dany pokarm, tym mniej należy go spożywać. Słodycze powinno się jeść tylko od święta. Ograniczaj spożycie czerwonego mięsa. Częściej sięgaj po drób, jaja, ryby i tłuszcze. W każdym posiłku należy uwzględnić owoce i warzywa. Podstawą naszej diety powinny być pełno- ziarniste produkty zbożowe. Nie zapomnij o dziennej dawce sportu.

3 Chcesz być zdrowy - używaj głowy!

4

5 Tłuszcze są dla człowieka źródłem energii, a także budulcem błony komórkowej.

6 Cukry złożone, nie proste CUKRY ZŁOŻONE Powinniśmy spożywać produkty zawierające cukry złożone, czyli ziemniaki, pieczywo, makaron, ryż. Organizm trawi je dłużej – musi rozłożyć je na cukry proste, stopniowo zaspokajając swoje potrzeby. CUKRY PROSTE Natomiast cukry proste, np. słodycze, od razu trafiają do krwi i są zużywane, dlatego szybciej stajemy się głodni. Poza tym spożywanie cukrów prostych sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. Jedz ziemniaki ładnie, a głód Cię nie dopadnie! Chcesz uniknąć próchnicy - nie jedz słodyczy! Błonnik zawarty w pokarmie roślinnym to głównie celuloza – cukier złożony, który wchłaniając dużo wody ułatwia przesuwanie się pożywienia w jelitach. BŁONNIK POKARMOWY

7 Mleko

8 Nie dla alkoholu! Nie spożywaj alkoholu, a unikniesz wielu chorób!

9 Rolnictwo ekologiczne Gospodarstwo Ekologiczne "Bukiet Smaków" w Rozalinie wyspecjalizowało się w ekologicznej produkcji warzyw i ziół. To rodzinne gospodarstwo powstało 25 lat temu. Gospodarstwo oferuje warzywa pochodzące z południowej Europy, Ameryki Łacińskiej oraz z Azji. Świeże zioła i warzywa są dostarczane do renomowanych hoteli i restauracji w Warszawie oraz sklepów ekologicznych w Warszawie i okolicy, we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

10 Nasze błędy

11 GMO (Genetically Modified Organisms) Organizmy genetycznie modyfikowane to takie, których geny zostały celowo zmienione przez człowieka. Modyfikowanie roślin pozwala dodać lub wzmocnić cechy zwiększające opłacalność produkcji. Oprócz zmian w funkcjach biologicznych zamierzonych przez genetyka wprowadzone DNA może wywołać również inne, nieplanowane zmiany, które mogą spowodować, że stanie się ona szkodliwa dla zdrowia. Na całym świecie trwają dyskusje o tym, czy na pewno ta żywność jest całkowicie bezpieczna. Pomidor Flavr Savr był pierwszym GMO wprowadzonym do obrotu. Dzięki modyfikacji dłużej zachowywał świeżość.

12 E – chemiczne dodatki do żywności

13 Jak się odżywiamy?

14 Choroby Wszystkie wymienione wcześniej błędy prowadzą do wielu chorób układu pokarmowego. Najgroźniejsze i coraz częściej spotykane to bulimia i anoreksja. Ludzie chorzy na anoreksję (jadłowstręt psychiczny) uważają się za zbyt grubych, stosują drakońskie diety np. głodówki, co prowadzi do wychudzenia, osłabienia i odwodnienia organizmu, a następnie do śmierci Bulimia jest często przyczyną długotrwałego stresu: człowiek objada się, a następnie zmusza do wymiotów lub stosują głodówki by potem znowu się przejeść. Takie postępowanie powoduje wyniszczenie organizmu.

15 Klara Weiss Magdalena Witak klasa 2a Gimnazjum nr 2 w Piastowie


Pobierz ppt "ODŻYWIANIE Jedz zdrowo i kolorowo!. PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA To zasady według których powinniśmy komponować produkty spożywcze w codziennej, zbilansowanej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google