Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - spacerkiem po Suchedniowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - spacerkiem po Suchedniowie."— Zapis prezentacji:

1 „Cudze chwalicie, swego nie znacie” - spacerkiem po Suchedniowie.

2 Początki osady Suchedniów leży na terenach dawnego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, którego początki sięgają II wieku p.n.e. Pierwsza wzmianka o Suchedniowie w źródłach historycznych pochodzi z roku 1224, a druga z 1510r. obydwie mówiły o powstaniu tego miasteczka. Z czasem nazwa Suchiniów przekształciła się w Suchedniów. Osada była własnością biskupów krakowskich, którzy rozwijali tu przemysł.

3 Pierwsze miejsce, które odwiedzimy to:
Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, wzniesiony w z fundacji biskupa Andrzeja Załuskiego, rozbudowany w 1852; posiada ołtarz wczesnobarokowy; znajduje się tu sztandar z okresu powstania styczniowego.

4 Pójdziemy także do: S.S.P. nr 1 im. Emilii Peck w Suchedniowie.
Szkoła jest najstarszą placówką oświatową w mieście. Powstała w 1935 roku. Sześćdziesiąt lat później otrzymała imię Emilii Peck ( ) - patriotki, nauczycielki, założycielki pensji żeńskiej w Suchedniowie. W roku 2005 Szkoła Podstawowa Nr 1 uroczyście obchodziła swoje 70 – te urodziny.

5 Następnie udamy się nad:
Zalew rzeki Kamionki w Suchedniowie ma powierzchnię prawie 22 hektarów. Zbiornik znajduje się w centrum miasta i sąsiaduje z parkiem miejskim. Przypomina lekko zakrzywiony owal z wyspą, na środku której znajduje się rezerwat ptactwa wodnego i chronionych gatunków zwierząt. Przy zalewie działa Ośrodek Sportu i Rekreacji.

6 Miło spędzimy czas w: Ośrodku Sportu i Rekreacji , który daje nam możliwości na rozwijanie swoich pasji sportowych oraz na ciekawe spędzanie wolnego czasu. A mianowicie można tam: można wynająć domek noclegowy, zagrać w tenisa ziemnego, zagrać w siatkówkę, można polepszyć sylwetkę swojego ciała na siłowni, wybrać się w cudowny rejs wkoło zalewu kajakami, łódkami i rowerkami, dla młodszych miłośników plaży znajduje się również plac zabaw, można łowić ryby, napalić ognisko, miło spędzić czas na świeżym powietrzu.

7 Pogłębimy wiedzę w: Leśna klasa to obiekt edukacyjny usytuowany w Leśnictwie Kruk, na obrzeżu kompleksu leśnego w odległości około 2 km od drogi S-7. Umieszczono w nim 11 tablic tematycznych przybliżających rodzimą florę i faunę oraz zgromadzono ciekawe eksponaty przyrodnicze znalezione w okolicznych lasach. Na terenie obiektu znajduje się wiata ze stołem i ławkami, pozwalająca na jednorazowe przeprowadzenie zajęć dla grupy 25 – 30 - osobowej. Nieopodal wiaty przygotowano również miejsce na ognisko. Ścieżka dydaktyczna „Na Kruku” została utworzona jesienią 2007 roku. Przebiega ona w kształcie pętli o długości 2 km przez różnowiekowe i różnogatunkowe drzewostany Na odcinku 500 metrów biegnie starą przedwojenną kolejka wąskotorową. Przewidywany czas przejścia wynosi około 2 godziny. Na trasie umieszczono tablic przedstawiających zagadnienia związane z gospodarką leśną i ochroną lasu. Wędrując ścieżką można pogłębić swoją wiedzę przyrodniczą i przy odrobinie szczęścia spotkać mieszkańców lasu w ich naturalnym środowisku.

8 Teraz odwiedzimy: Cmentarz w Suchedniowie został założony z 1830 roku "na Borku” - placu przeznaczonym na ten cel przez Zarząd Górniczy staraniem ks. Jakuba Ladi. Tegoż roku teren cmentarza został ogrodzony i poświęcony. Grzebano tu mieszkańców Suchedniowa i okolicznych wiosek. Obecnie na terenie nekropolii znajduje się około sześćdziesiąt zabytkowych XIX wiecznych nagrobków żeliwnych i kamiennych m.in. należących do miejscowych górników, urzędników i powstańców styczniowych. Na wielu nagrobkach znajdują się sygnatury zakładów metalurgicznych działających w tamtych czasach na tych terenach. Są niewątpliwie bardzo cenne i stanowią dokument historyczny a także świadectwo kultury i techniki jej mieszkańców. Znajduje się też tutaj zbiorowa mogiła poległych w czasie II wojny mieszkańców Suchedniowa i okolic.

9 Pochylimy głowę przy: Miejscu upamiętniającym powstańców styczniowych 1863 roku znajdującym się u zbiegu ulic Bodzentyńskiej i dr Poziomskiego. Duży, drewniany krzyż z wizerunkiem Chrystusa został osadzony w kole młyńskim z czerwonego piaskowca, na którym umieszczone są trzy tabliczki z napisami tworzące zdanie: Tu było; 1863; powstanie. Obok krzyża w 2002 roku ustawiono obelisk z pamiątkową tablicą o treści: "Powstańcom 1863 roku ich rodzinom i społecznościom miast które w powstaniu uczestniczyły wieczna cześć i chwała. Kapituła Równość - Wolność - Niepodległość." U góry znajduje się wykonany z metalu orzeł w koronie. W styczniu 2013 roku, z drugiej strony krzyża odsłonięto drugą pamiątkową tablicę o treści: "W 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego wyrazy hołdu Tym, którzy Ojczyźnie życie oddali w ofierze składają mieszkańcy Suchedniowa, Bodzentyna, Szydłowca i Wąchocka.”

10 Następnie zobaczymy: Pomnik harcerek i harcerzy Hufca Suchedniów przy ulicy Bodzentyńskiej. Pomnik jest wyrazem hołdu dla harcerzy i harcerek Hufca Suchedniów walczących o niepodległość Polski w latach Został on odsłonięty w 55 rocznicę utworzenia Szarych Szeregów, staraniem harcerzy-seniorów, byłych członków tej organizacji. Kształt pomnika nawiązuje do harcerskiego namiotu.

11 Teraz przejdziemy do: Pomnika poległych w czasie II wojny światowej przy ulicy Bodzentyńskiej, w odległości kilkunastu metrów od pomnika poległych harcerzy Hufca Suchedniów. Kamienny obelisk posiada dwie pamiątkowe tablice. Pierwsza - ku czci żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie II wojny światowej. Druga zaś - dla upamiętnienia rocznicy 50 - lecia powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

12 Przystaniemy w zadumie przy:
Miejscu Pamięci nad Zalewem Suchedniowskim. Taką nazwę nosi pomnik mieszczący się na skarpie nad Zalewem w Suchedniowie. Pomnik to metalowa konstrukcja przedstawiająca orła z rozłożonymi skrzydłami. Głowę ma odwróconą w prawą stronę, a na niej znajduje się korona. Za orłem stoi wysoki metalowy krzyż. Pomnik stoi na podeście zrobionym z czerwonego kamienia. Całość otacza stalowy płotek, na którym widnieje data „1944”. Miejsce to upamiętnia trzydziestu trzech zakładników z kieleckiego więzienia, rozstrzelanych przez hitlerowców 6 lipca 1944 roku. Zamordowani to ludzie z przypadkowych łapanek w Kielcach, Starachowicach i Radomiu. Zostali rozstrzelani w odwecie za napad dokonany przez odział partyzancki na stacji kolejowej Suchedniów w maju tego samego roku. Po wojnie, w 1945 r. ich ciała zostały z honorami przeniesione na cmentarz parafialny do zbiorowej mogiły, gdzie znajdują się do dziś.

13 Na koniec zajrzymy do: Starego młyna, gdyż jeszcze kilkadziesiąt lat temu niewielka rzeka Kamionka była bardzo pracowita. Działało przy niej kilka wodnych młynów. Dulęba, Ogonów, Jędrów, Krzyżka czy Baranów – to nazwy wciąż używane przez mieszkańców gminy Suchedniów, choć po dawnych budynkach i urządzeniach pozostały w większości tylko zarośnięte kanały – młynówki i gdzieniegdzie kamienne ruiny. Wyjątkami są dwa obiekty. Pierwszy - dawny młyn rodziny Herlingów – Grudzińskich w Suchedniowie ze zdewastowanego magazynu został przebudowany na piękny hotel – restaurację. Drugi - przy ulicy Koszykowej, pochodzi, według różnych danych, z końca XIX lub początku XX wieku.

14 Serdecznie zapraszamy do naszego Suchedniowa

15 Wykorzystane źródła: www.wikipedia.org www.osir.suchedniow.prv.pl
naszsuchedniow.blogspot.com


Pobierz ppt "„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - spacerkiem po Suchedniowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google