Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konkurs powiatowy ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 1863-1864 Białystok – powiat białostocki Łukasz Sidorowicz kl. Va Szkoła Podstawowa w Choroszczy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konkurs powiatowy ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 1863-1864 Białystok – powiat białostocki Łukasz Sidorowicz kl. Va Szkoła Podstawowa w Choroszczy."— Zapis prezentacji:

1 Konkurs powiatowy ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH Białystok – powiat białostocki Łukasz Sidorowicz kl. Va Szkoła Podstawowa w Choroszczy

2 W Choroszczy i okolicy znajduje się kilka miejsc upamiętniających powstanie styczniowe. Są to: grób powstańców nad Horodnianką przy ul. Zaczerlańskiej kaplica na cmentarzu parafialnym miejsce straceń zwane,,Szubienicą przy ul. Kruszewskiej Mieszkańcy mojego miasta składają tam kwiaty i zapalają znicze. Odbywają się uroczystości rocznicowe, apel poległych, śpiewany jest hymn państwowy. W Choroszczy głównym organizatorem ruchu powstańczego był Ksawery Markowski. Zginął rozstrzelany. Na pamiątkę tamtych wydarzeń jedna z głównych ulic Choroszczy nosi nazwę ul. Powstania Styczniowego.

3 Slajd 4 przedstawia kaplicę wybudowaną na cmentarzu w 1913 roku. Umieszczono na niej napis:,,Synom poległym tej Ziemi. Wewnątrz kaplicy napisano, że w powstaniu styczniowym w 1863 r. polegli z rąk kata tutejsi parafianie: Antoni Busłowski, Kazimierz Grzybko, cieśla Łotowski, Jan Markowski, Ksawery Markowski, Adam Mniszko, Adolf Mniszko, Jan Rudziejewski, Wincenty Oświecimski, Józef Piłasiewicz, Jan Rogowski, Franciszek Rojecki, brat Franciszka Rojeckiego, Dominik Toliński.

4

5 Slajdy 6 i 7 przedstawiają pomnik i 15 brzozowych krzyży na,,Szubienicy – w tym miejscu Rosjanie powiesili co najmniej 11 powstańców. Na Szubienicy dwa razy w roku odbywają się uroczystości: w rocznicę wybuchu powstania styczniowego 22 stycznia oraz w Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia. Slajd 8 to zdjęcie mogiły powstańczej nad rzeką Horodnianką. Pomnik w obecnym kształcie został odsłonięty i poświęcony w 2008 r.

6

7

8

9

10 Slajd 9 przedstawia moją pracę zgłoszoną na konkurs plastyczny na plakat w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego pt.,,Tradycje Powstania Styczniowego w Choroszczy i okolicach zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Choroszczy. Zająłem III miejsce. Przygotowując prezentację korzystałem z artykułów i informacji zamieszczonych w internetowym wydaniu,,Gazety w Choroszczy oraz specjalnego wydania gazetki szkolnej,,Szkolny Ekspres w całości poświęconej 150. rocznicy powstania styczniowego. Na zdjęciach jestem ja i mój brat Mateusz.


Pobierz ppt "Konkurs powiatowy ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 1863-1864 Białystok – powiat białostocki Łukasz Sidorowicz kl. Va Szkoła Podstawowa w Choroszczy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google