Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Problem alkoholowy a rodzina

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Problem alkoholowy a rodzina"— Zapis prezentacji:

1 Problem alkoholowy a rodzina
Co znaczy być dzieckiem alkoholika? Jak poradzić sobie ze stresem emocjonalnym, poczuciem krzywdy i wstydu za pijanego ojca czy matkę? Gdzie szukać pomocy? Jak powinni zachować się rówieśnicy? Problem alkoholowy a rodzina Prezentacja przygotowana przez Agnieszkę Dreczka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie

2 Czym jest alkoholizm? Alkoholizm to choroba przewlekła, postępująca i śmiertelna, opisana w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów. Alkoholizm jest chorobą samoistną i nie powstaje na podłożu żadnego innego zaburzenia. Cechą charakterystyczną nieleczonego alkoholizmu, jak każdej zresztą, nieleczonej choroby, jest to, iż pogłębia się on systematycznie, prowadząc do coraz większej destrukcji. Rujnuje to życie zarówno osoby pijącej, jak i jej rodziny. Alkoholizm jest chorobą śmiertelną: powoduje min. marskość wątroby, raka trzustki, zanik móżdżku, zaburzenia neurologiczne oraz nadciśnienie.

3 Nie jest prawdą że alkoholik:
-jest człowiekiem z marginesu -bez niczyjej pomocy wyjdzie z nałogu, -musi pić codziennie, -upija się zawsze, gdy pije, -rodzi się alkoholikiem, -to człowiek zły i niemoralny; Istnieje bardzo wiele metod skutecznie pomagających walczyć z nałogiem i powoli wracać alkoholikowi do normalnego życia. Rzeczą konieczną i jednocześnie szczególnie trudną jest odbudowanie zaburzonej poprzez chorobę osobowości alkoholika, czyli nauka nowych dla niego zachowań i umiejętności, które wyparłyby te stare szkodliwe.

4 Przecież to nie Ty pijesz…
Analizując sytuację rodzin dotkniętych chorobą alkoholową, szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież wychowujące się w tych rodzinach. Różne formy zachowań agresywnych i represyjnych rodziców, zaniedbywanie obowiązków opiekuńczych i potrzeb dziecka, wywierają destruktywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci oraz na proces rozwoju. W reakcji na chorobę alkoholową, członkowie rodziny nieświadomie zaczynają spełniać role, które pozwalają "zneutralizować" skutki zachowania alkoholika i sprawiają, że rodzina może nadal funkcjonować, zachowując pozory normalności. Role te służą więc jako zbiorowy system ochronny, dając poszczególnym członkom rodziny chociaż niewielkie poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, a jednocześnie odciągają uwagę obserwatorów od rzeczywistych problemów i uczuć skrywanych za fasadą.

5 Rodzina patologiczna Rodzina, w której występuje problem alkoholu, to rodzina patologiczna. Rodzice nie spełniają swoich funkcji rodzicielskich, a dzieci doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej a także nadużyć seksualnych. Narażone są na niesprawiedliwość, nadmierny krytycyzm i oszustwa ze strony rodziców. Wszystko to powoduje u dziecka kłopoty z nauką, funkcjonowaniem w środowisku rówieśników jak i zachowania aspołeczne. Często alkoholizm jest powodem wzrostu przestępczości, narkomanii a w ostateczności również wzrostem ilości samobójstw. Dzieci z rodzin patologicznych przejawiają zwykle dużą lękliwość oraz zamykają się w sobie. Stres wyładowują za pomocą siły. Potrzebują jednak bliskości, oparcia i miłości.

6 Dziecko a problem alkoholowy
Dziecko w rodzinie alkoholowej uczy się trzech zasad: "nie odczuwaj", "nie ufaj", "nie mów". Nie odczuwaj , bo to, co czujesz za bardzo boli lub jest zbyt przerażające. Nie ufaj , bo wielokrotnie składane obietnice były łamane i niedotrzymywane. Nie ma więc nic pewnego, nic na czym mógłbyś się oprzeć. Nie mów o piciu swojego rodzica, o tym co czujesz i co myślisz na ten temat. Nie mów o tym, co dzieje się w domu i o konsekwencjach wynikających z picia. W ten sposób zanika komunikacja nie tylko wewnątrz rodziny, ale i w relacjach "ze światem zewnętrznym". Tworzy się swoistego rodzaju "tabu", rodzinna tajemnica, której dzieci usilnie strzegą w poczuciu wstydu, lęku i nadziei, że może w końcu będzie lepiej. Wszystko to sprawia, iż dziecko zaczyna przyjmować postawę obronną i zamkniętą wobec otaczającej rzeczywistości.

7 CO TO JEST ALATEEN? Alateen to część grupy Al-Anon: wspólnoty, która łączy dzieci i młodzież, która miała bliski kontakt z osobami uzależnionych alkoholizmem (rodzice, przyjaciele, rodzeństwo…) Stowarzyszenie to pomaga im żyć normalnie i daje im namiastkę prawdziwego szczęścia: dzielą się doświadczeniami, a także dzielą swą siłą i żywią nadzieję na lepsze jutro. Alateen posiada swój program, a także dwanaście stopni, które pomagają dojrzeć umysłowo, duchowo oraz emocjonalnie. To dzięki nim młodzież jest w stanie oddać swoje problemy Bogu (jakkolwiek go pojmuje) i zrozumieć, jak zachowywać się wobec osób uzależnionych. "Właśnie dziś przeżyję dzień dobrze, nie próbując natychmiast rozwiązać moich wszystkich problemów. Jestem w stanie czynić przez dwanaście godzin to, co przeraża mnie, gdy pomyślę, że miałbym znosić przez całe życie."

8 Dziękuję za uwagę. Wybór źródeł:
Grafika: bez-dymka.fm.interia.pl, leczeniealkoholizmu.net, kobieta.wp.pl, al-anon.org.pl, pl.123rf.com, senior.pl, skrzydla-dwa.blog.onet.pl, interia360.pl, dzieciowo.pl, e-teatr.pl, Źródła własne. Tekst: cdniku.pl/pliki/pomoc.pdf al-anon.org.pl, terapia.rubikon.net.pl/html/1999/rodzina4_d.htm, radiowaporadnianastolatka.info/file/alkoholrodzina.pdf, hyperreal.info/node/3832#axzz1KR0DLrpO parpa.pl/index.php?option=com_content&task=vie,w&id=73&Itemid=91#sub0201,


Pobierz ppt "Problem alkoholowy a rodzina"

Podobne prezentacje


Reklamy Google