Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHARAKTERYSTYKA OSOBY WSPÓŁUZALEŻNIONEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHARAKTERYSTYKA OSOBY WSPÓŁUZALEŻNIONEJ"— Zapis prezentacji:

1 CHARAKTERYSTYKA OSOBY WSPÓŁUZALEŻNIONEJ

2 Zdrowy związek

3 Związek destrukcyjny

4 Historia Ewy – żony alkoholika

5 Warunkiem realizacji tych potrzeb jest posiadanie męża ( rodziny )
Potrzeby Ewy: bezpieczeństwo miłość czułość akceptacja szacunek seks macierzyństwo dobrobyt materialny Warunkiem realizacji tych potrzeb jest posiadanie męża ( rodziny ) Ewa oczekuje od męża zaspokojenia swoich potrzeb. Gdy mąż coraz bardziej odchodzi w stronę alkoholu i zaniedbuje swoje obowiązki Ewa próbuje utrzymać równowagę w rodzinie i skłonić go do powrotu.

6 Takie zachowanie to nadodpowiedzialność.
Pierwsze, a potem następne szkody z powodu jego picia: przepite pieniądze, zgubiony zegarek, sąsiedzi widzieli go pijanego itp. Ewa myśli: skoro mąż: przepił wypłatę nie załatwił sprawy zgubił kurtkę leży na podłodze to ja muszę: wziąć dodatkową pracę załatwić sprawę kupić mu kurtkę położyć go do łóżka Motywacja: aby nie ucierpiała nasza rodzina aby nie ucierpiał mąż ( członek rodziny) Ewa wykonuje za pijącego męża i dla męża to, co on sam mógłby dla siebie zrobić ( ponosi konsekwencje jego picia ). Dźwiga coraz większy ciężar Takie zachowanie to nadodpowiedzialność.

7 Ewa wie, że winnym tej sytuacji jest alkohol
Ewa wie, że winnym tej sytuacji jest alkohol. Próbuje kontrolować picie męża i pozbawić go dostępu do alkoholu. Sposoby: - szpiegowanie, - kłamstwo, - manipulacja, - grożenie, straszenie, - przyjmowanie obietnic, - proszenie, - poniżanie, - agresja. Takie zachowanie to nadkontrola. Nadodpowiedzialność i nadkontrola to destrukcyjne sposoby reagowania na destrukcję, którą wprowadza alkoholik w związek. Pomimo, że Ewa reaguje na picie męża zachowaniami zmierzającymi jej zdaniem do poprawy sytuacji, jednak to co robi, jedynie tę sytuację utrwala i pogarsza. Ewa nie widzi możliwości skutecznego rozwiązania. Jest uwikłana w picie męża ( jest w pułapce )  takie uwikłanie nazywamy współuzależnieniem. Ewa potrzebuje pomocy psychoterapeutycznej.

8 JAK RADZĄ SOBIE Z CIERPIENIEM ŻONY ALKOHOLIKÓW
Sposób konstruktywny + zadowolenie: poprawa samopoczucia, pozytywny obraz siebie. Cierpienie Sygnał Mam problem do rozwiązania ! + zachowania konstruktywne zmierzające do: zlikwidowania źródła cierpienia, do rozwiązania problemu, do kierowania własnym życiem Koszt (wysiłek, chwilowy dyskomfort) Sposób destrukcyjny + cierpienie: ( większe ) przykre uczucia, negatywny obraz siebie przystosowanie do cierpienia zniekształcenie myślenia Cierpienie Sygnał Mam problem do rozwiązania ! + zachowania destrukcyjne zmierzające do zlikwidowania cierpienia, a nie jego źródła nie rozwiązują problemu, pozbawiają kierowania własnym życiem: nadkontrola nadodpowiedzialność, okresowe wycofanie z sytuacji, nałogi własne: nikotyna, leki, alkohol, objadanie się, praca. Ulga (chwilowa) nawykowe zachowania

9 Psychoterapia - kierunek zmiany:
konstruktywne zachowania racjonalne myślenie zdrowe życie emocjonalne adekwatny obraz siebie osoby mogącej istnieć samodzielnie


Pobierz ppt "CHARAKTERYSTYKA OSOBY WSPÓŁUZALEŻNIONEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google