Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stres towarzyszy nam każdego dnia z różnym natężeniem. Jest reakcją organizmu na różne stawiane wymagania. PODNOSI MOTYWACJĘ DO DZIAŁANIA, STANOWI DODATKOWY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stres towarzyszy nam każdego dnia z różnym natężeniem. Jest reakcją organizmu na różne stawiane wymagania. PODNOSI MOTYWACJĘ DO DZIAŁANIA, STANOWI DODATKOWY."— Zapis prezentacji:

1

2 Stres towarzyszy nam każdego dnia z różnym natężeniem. Jest reakcją organizmu na różne stawiane wymagania. PODNOSI MOTYWACJĘ DO DZIAŁANIA, STANOWI DODATKOWY BODZIEC MOBILIZUJĄCY. STRES KRÓTKOTRWAŁY (trema przed egzaminem, ważnym meczem, wystąpieniem publicznym) PODNOSI MOTYWACJĘ DO DZIAŁANIA, STANOWI DODATKOWY BODZIEC MOBILIZUJĄCY.

3 Stres krótkotrwały nie jest chorobotwórczy. Stresem określa się wszystkie bodźce, które zmieniają stopień gotowości do działania. Dzięki nim życie nie jest monotonne czy wręcz nudne. Jeżeli natomiast dociera do nas zbyt wiele bodźców, wówczas zaczynamy odczuwać dyskomfort (obniża się nasze samopoczucie, zdrowie itp.). kontrolowanie poziomu stresu. Bardzo ważne jest zatem kontrolowanie poziomu stresu.

4 PRZYCZYNY STRESU: NADMIAR PRACY, ZAJĘĆ W SZKOLE I W DOMU, POWODUJACY OBCIĄŻENIE ORGANIZMU, OBAWA PRZED ODRZUCENIEM ZE STRONY RÓWIEŚNIKÓW – brak akceptacji w klasie, nietolerancja kolegów, przemoc psychiczna, wulgaryzmy, agresja fizyczna, BRAK CZASU NA RELAKS I ODPOCZYNEK, KŁOPOTY RODZINNE (ROZWÓD RODZICÓW, KŁÓTNIE W DOMU), CHOROBY, POCZĄTEK NOWEGO OKRESU ŻYCIA, NP. PO PRZEPROWADZCE, ZMIANIE SZKOŁY, ITP.

5 OBJAWY STRESU: (stany emocjonalne) ZABURZENIA KONCENTRACJI UWAGI, UCZUCIE STRACHU, NIECHĘĆ, ZŁE SAMOPOCZUCIE, ZMIANY NASTROJU: WROGOŚĆ, BEZRADNOŚĆ, NERWOWOŚĆ, TRUDNOŚCI ZE SPANIEM, NERWOWOŚĆ I WEWNĘTRZNY NIEPOKÓJ, OGROMNY APETYT LUB JEGO BRAK

6 OBJAWY FIZYCZNE STRESU: PRZYSPIESZONE BICIE SERCA, TRUDNOŚCI Z ODDYCHANIEM (DUSZNOŚĆ, CHRYPKA), DOLEGLIWOŚCI TRAWIENNE (NUDNOŚCI, BIEGUNKA, ZAPARCIA), ZIMNA SKÓRA, POCENIE SIĘ, SUCHOŚĆ UST, ZIMNE KOŃCZYNY, STOPY.

7 JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM: 1.ZAPEWNIĆ SOBIE CZAS NA ODPOCZYNEK, DLA RODZINY, PRZYJACIÓŁ I NA ULUBIONE ZAJĘCIA, 2. WYZNACZYĆ SOBIE CELE, UŚWIADOMIĆ SOBIE NAD CZYM MUSISZ PRACOWAĆ, JAKIE UMIEJĘTNOŚCI ROZWIJAĆ, ABY MIEĆ LEPSZE OCENY, POPRAWIĆ SWOJĄ SAMOOCENĘ, W MNIEJSZYM STOPNIU DOŚWIADCZAĆ LĘKU I STRESU, 3. DBAĆ O ZDROWE ODŻYWIANIE, REGULARNY RUCH I WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ SNU.

8 Autor: Jadwiga Przybyło


Pobierz ppt "Stres towarzyszy nam każdego dnia z różnym natężeniem. Jest reakcją organizmu na różne stawiane wymagania. PODNOSI MOTYWACJĘ DO DZIAŁANIA, STANOWI DODATKOWY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google