Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Klaudia Rąba i Natalia Murawska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Klaudia Rąba i Natalia Murawska"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Klaudia Rąba i Natalia Murawska
Starożytna Grecja Autor: Klaudia Rąba i Natalia Murawska

2 Spis treści: Położenie Grecji Mapa Demokracja W Grecji W Helladzie
Powstanie greckich monet Greckie monety

3 Położenie Grecji Grecja położona jest w południowej Europie- Bałkany na półwyspie Peloponez. Grecja oblewana jest przez morza z trzech stron: z wschodu Morze Egejskie, z zachodu Morze Jońskie i z południa Morze Śródziemne. Większa część Grecji zajmują tereny górzyste. Grecja ma bardzo dobre położenie, ponieważ ma duży dostęp do morza i bardzo dobrze rozwiniętą linie brzegową. W Grecji nie ma wielkich rzek, więc jest mało urodzajna gleba

4

5 Demokracja Demokracja ateńska oznaczała, że wszyscy obywatele miasta płci męskiej (poza cudzoziemcami i niewolnikami)mieli głos w sprawie sposobu zarządzania miastem. Prawa ustalała z dnia na dzień. Rada złożona z 500 obywateli wyłonionych w drodze losowania na okres jednego roku. Co dziesięć dni obywatele miasta zwoływani byli na zgromadzenie na wzgórzu Pnyks. Wymagano obecności co najmniej osób – jeśli brakowało kilku, policja zajmowała się ich doprowadzeniem. Zgromadzenie debatowało nad propozycjami Rady, zgadzając się na nie lub odrzucając. Raz do roku zgromadzeni mogli pozbyć się niepopularnych polityków – każdy pisał ich imiona na kawałku potłuczonej ceramiki zwanej ostrakonem. Stąd pochodzi słowo ostracyzm.

6 W Grecji Grecy byli ludem szczególnie wojowniczym, walczyli oni głównie na koniach lub na rydwanach. Dzieki temu mogli sie szybko przemieszczać i atakować z zaskoczenia, dawało im to znaczna przewagę nad przeciwnikiem. Grecy mieli bardzo dobrze uzbrojoną flotę morską. Rozwinięta linia brzegowa stnowiła dobre warunki do żeglugi. Na greckim wybrzeżu można było budować porty, dzięki temu łatwiej było sie przemieszczać, ponieważ wędrówka przez góry była bardzo trudna i niebezpieczna. Grecy w swoim kraju nie mieli wystarczającej ilości pożywienia, więc handlowali z innymi krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym. Nie zawsze pożywienie zdobywało się w sposób pokojowy, czasem załogi greckich okrętów napadały na przybrzeżnie osady, a ludzi brano jako niewolników.W porcie greckim można było również kupić dożo rzeczy.

7 W Helladzie Liczba ludności Grecji rosła bardzo szybko, mimo tego że handel był bardzo rozwinięty nie dla wszystkich zawsze starczało pożywienia. Podczas licznych wypraw Hellenowie odwiedzali różnie miejsca, gdzie ziemia była bardziej urodzajna niż w ich ojczyźnie. Można tam było prowadzić handel z plemionami żyjącymi w głębi lądu, Grecy więc zaczęli się osiedlać poza Helladą. Na wyspach Morza Śródziemnego i Czarnego tworząc tak zwane kolonie, niektóre z nich stały sie wielkimi i potężnymi państwami.   W Helladzie zaczęło rozwijać się rolnictwo możne było tylko w dolinach. Uprawiano tam między innymi zboże, oliwki, winorośl. Na stokach gór znajdowały się łąki i pastwiska dzięki nim można było hodować owce i kozy. W górach wydobywano piękny biały marmur z którego wznoszono świątynie, posągi i inne budowle. W Grecji nie brakowało gliny, miała ona większe zastosowanie niż obecnie. Służyła między innymi do wyroby lampek oliwnych, posążków bóstw, a nawet do wyrobu dziecięcych zabawek. Jednak głównie wyrabiano z niej grackie naczynia w których przechowywano dwa najważniejsze produkty: wino i oliwę z oliwek.

8 Powstanie greckich monet
Wraz z rozwojem miast, handlu i rozwojem gospodarki potrzebny był środek płatniczy, który ewoluował od najprymitywniejszej wymiany towarowej w kierunku monet, przechodząc najpierw stadia pośrednie. Najpierw był to tylko kawałek drogocennego kruszcu określonej wagi i wartości, aż wreszcie ok. połowy VII wieku na owych kawałkach zaczęła pojawiać się bita pieczęć będąca swoistego rodzaju gwarancją wartości tego kruszcu-monety. Wynalazek jakim była moneta zaczął się szybko rozprzestrzeniać, ponieważ każde państwo chciało wydawać własne emisje. Powstawało więc bardzo wiele rodzajów monet

9 Greckie monety Monety najczęściej wybijano przy użycia odpowiednich stempli . Moneta składa się z dwóch stron: strony głównej –awersu i strony przeciwnej zwanej rewersem. Pierwsze monety były jednostronne. Z biegiem czasu punce ewoluowały w kierunku powierzchni o regularnych kształtach, na których wreszcie zaczynają się pojawiać wizerunki tematyczne. Stempel rewersowy był początkowo mniejszy, ale ta różnica stopniowo zaczęła zanikać, by wygasnąć zupełnie ok. V wieku p.n.e.. Stemple wykonywano ryjąc na nich wklęsłe wizerunki tych samych wymiarów, jakie zaobserwować możemy na monetach, po wykonaniu tej czynności stemple hartowano.

10 Założenie koloni Założenie osady wiązało się z opuszczeniem rodzinnego państwa, więc na wyprawę w nieznane brakowało ochotników. Rozwiązywano to w różny sposób np.: władze nieurodzajnej Tery zdecydowały, że w wyprawie musi wziąć udział jeden syn z każdej rodziny, a jak odmówił spotykała go kara śmierci. Kolonie prowadziły wymianę towarową z innymi ludami, ale również prowadziły kontakty z Helladą. Sprzedawano tam: zboże, drewno, metale szlachetne i niewolników. Duży zysk przynosił handel towarami luksusowymi, świadczyło to o zamożności właściciela. Należały do nich: pachnidła, ozdoby, kosztownie tkaniny i egzotyczne zwierzęta.

11 Koniec Źródło: wikipedia.pl- wolna encyklopedia.
Podręcznik „Moja Historia” Grafika gogle


Pobierz ppt "Autor: Klaudia Rąba i Natalia Murawska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google