Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Starożytna Grecja POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI. Co jest charakterystyczne dla cywilizacji minojskiej? a)I tysiąclecie p.n.e. b)Zagadkowe pochodzenie Minojczyków.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Starożytna Grecja POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI. Co jest charakterystyczne dla cywilizacji minojskiej? a)I tysiąclecie p.n.e. b)Zagadkowe pochodzenie Minojczyków."— Zapis prezentacji:

1 Starożytna Grecja POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

2 Co jest charakterystyczne dla cywilizacji minojskiej? a)I tysiąclecie p.n.e. b)Zagadkowe pochodzenie Minojczyków c)Pismo minojskie d)Słynny pałac w Atenach

3 POPRAWNA ODPOWIEDŹ TO: B Minojczycy nie byli Grekami ich pochodzenie etniczne nie jest znane. Ciekawostka: Jeden z naukowców kreteńskich jest przekonany, że wynalazcami kalendarza słonecznego są Minojczycy, a nie – jak do tej pory uważano – Babilończycy

4 Co przedstawia obrazek ? a)Wnętrze Świątyni Dionizosa b)Wnętrze ateńskiego Akropolu c)Wnętrze pałacu w Knossos d)Ruiny teatru greckiego

5 POPRAWNA ODPOWIEDŹ TO: C Obecnie pałac w Knossos został częściowo zrekonstruowany i udostępniony zwiedzającym. Ciekawostka: Knossos to jedno z najbardziej znanych na świecie stanowisk archeologicznych. To co tam znajdziemy to pozostałości różnych budowli wznoszonych tu w różnym czasie.

6 Co było charakterystyczne dla wiary Greków? a)Organizowanie konkursów sportowych w czasie świąt b)W domu odpowiedzialną za obrzędy religijne była matka c)Charakterystyczna cecha religii Greków to święta księga, w której były spisanie ściśle określone modlitwy d)Wszystkie odpowiedzi są poprawne

7 POPRAWNA ODPOWIEDŹ TO : A W święta organizowano uroczyste procesje, konkursy sportowe, poetyckie czy muzyczne. Ciekawostka: Sport miał dla Greków znaczenie religijne -największe zawody odbywały się z okazji świąt religijnych. Najsłynniejszymi były igrzyska olimpijskie. Każda polis grecka miała własny kalendarz imprez sportowych, na których miejscowi sportowcy podejmowali współzawodnictwo ku czci bogów patronujących miastu. Każdego roku odbywały się przynajmniej dwa wielkie igrzyska. Zawodnicy mieli okazje do występowania i zdobywania nagród.

8 Kiedy odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie? a)w 776 r. p.n.e. b)w 780 r. p. n. e c)w 784 r. p. n.e d) Wszystkie odpowiedzi są poprawne Igrzyska olimpijskie odbywały się co 4 lata.

9 POPRAWNA ODPOWIEDŹ TO: A Pierwsze Igrzyska olimpijskie które zostały odnotowane obyły się w 776 r. p. n.e. Ciekawostka: Sport uprawiano nago, dlatego kobietom nie wolno było przyglądać się zawodnikom. Nasze słowo gimnastyka pochodzi od greckiego gymnos – nagi.

10 Sprawdź się, bo gdy wiadomości wszystkie masz znane, To piątki na sprawdzianach, masz gwarantowane.

11 TEŚCIK TEŚCIK Jakie style ukształtowały się w starożytnej Grecji? Kto twierdził, że wie, że nic nie wie? Wyjaśnij kto to jest obywatel. Co to są ostrakony? Co to jest oligarchia? Wyjaśnij czym były wojny perskie.

12 Wyjaśnienia: W starożytnej Grecji ukształtowały się trzy style: koryncki, joński i dorycki. Sokrates twierdził, że wie że nic nie wie Obywatel - osoba posiadająca prawa i obowiązki polityczne w danym państwie. Ostrakony – po grecku gliniana skorupa, na nich widoczne są imiona wybitnych ateńczyków. którzy mimo zasług dla państwa, musieli opuścić polis. Oligarchia- forma rządów polegająca na sprawowaniu władzy przez niewielką grupę ludzi. Wojny perskie- podjęte w latach 490-449 p.n.e. próby podboju Grecji przez perskie imperium Achemenidów. Okres wojen zakończył tzw. pokój Kalliasa w 449 r. p.n.e., na mocy którego Persja zrzekła się hegemonii na Morzu Egejskim i uznała niezależność greckich kolonii.

13 Ostrakony Teatr grecki w Epidaurus. Sokrates Kolumny: dorycka jońska koryncka

14 http://www.youtube.com/watch?v=dVVSw03gr uU&feature=player_embedded#http://www.youtube.com/watch?v=dVVSw03gr uU&feature=player_embedded#!


Pobierz ppt "Starożytna Grecja POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI. Co jest charakterystyczne dla cywilizacji minojskiej? a)I tysiąclecie p.n.e. b)Zagadkowe pochodzenie Minojczyków."

Podobne prezentacje


Reklamy Google