Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

10 LAT P OLSKI W U NII E UROPEJSKIEJ - JAK OBECNOŚĆ W U NII ZMIENIŁA MOJĄ OKOLICĘ. Wykonała: Natalia Celt Klasa V „b” Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "10 LAT P OLSKI W U NII E UROPEJSKIEJ - JAK OBECNOŚĆ W U NII ZMIENIŁA MOJĄ OKOLICĘ. Wykonała: Natalia Celt Klasa V „b” Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza."— Zapis prezentacji:

1 10 LAT P OLSKI W U NII E UROPEJSKIEJ - JAK OBECNOŚĆ W U NII ZMIENIŁA MOJĄ OKOLICĘ. Wykonała: Natalia Celt Klasa V „b” Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Konopiskach

2 U NIA E UROPEJSKA Unia Europejska to związek obecnie dwudziestu ośmiu państw Europy. Mieszkaniec każdego państwa Unii Europejskiej jest obywatelem własnego kraju i jednocześnie obywatelem wspólnej Europy. 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej została przyjęta Polska. Od tej pory nasi obywatele mają takie same prawa i obowiązki jak mieszkańcy na przykład Francji, Niemiec czy Włoch. Przynależność do Unii Europejskiej przynosi liczne korzyści związane między innymi z finansowaniem inwestycji z funduszy europejskich.

3 M OJA MIEJSCOWOŚĆ - KONOPISKA Gmina Konopiska leży w południowo-zachodniej części powiatu częstochowskiego. Od centrum Częstochowy dzieli ją odległość 10-ciu kilometrów. Gmina ma 78 kilometrów kwadratowych powierzchni, mieszka w niej około 10 tysięcy mieszkańców.

4 Z APROSZENIE DO OBEJRZENIA PREZENTACJI Choć mam dopiero 12 lat i nie pamiętam jak wyglądały Konopiska przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, przedstawię w tej prezentacji miejsca, które znam i wiem, że powstały dzięki wsparciu unijnemu.

5 D ROGI, CHODNIKI I OŚWIETLENIE Każdego dnia, aby dojechać do szkoły, sklepu czy pracy korzystamy z dróg i chodników. Dla mnie i moich rówieśników porządna asfaltowa nawierzchnia jest czymś oczywistym. Tak samo jak biegnący wzdłuż drogi chodnik dla pieszych i ścieżka dla rowerzystów. Nie dziwi nas też, że kiedy zapada zmierzch, ulice są porządnie oświetlone i każdy z nas czuje się bezpiecznie.

6 K ANALIZACJA Choć korzystamy z niej każdego dnia, jako dzieci nie zdajemy sobie sprawy jak ważna dla naszej gminy jest kanalizacja sanitarna. Dzięki niej skończyły się problemy z zanieczyszczaniem środowiska przez nieszczelne szamba i nieuczciwych mieszkańców, którzy nieczystości wylewali na pola i do lasów. W naszej gminie skanalizowano wszystkie miejscowości.

7 C ENTRUM GMINY KONOPISKA Pamiętam, jak jeszcze niedawno, kiedy szłam na przykład do biblioteki, mijałam brzydkie i zaniedbane centrum Konopisk. Teraz dzięki poczynionym inwestycjom, miejsce to stało się wizytówką mojej miejscowości.

8 G MINNA HALA SPORTOWA Wszyscy lubimy uprawiać sport. Każdy z nas w szkole uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego. Kiedy rozpoczęłam naukę w pierwszej klasie, zajęcia te odbywały się w starej hali gimnastycznej. Z niecierpliwością czekaliśmy na zakończenie prac budowlanych, prowadzonych przy Gminnej Hali Sportowej. Już drugi rok korzystamy z pomieszczeń nowoczesnej placówki. Odbywają się w niej również imprezy kulturalne i sportowe.

9 K OMPLEKS SPORTOWO - REKREACYJNY „ PAJĄK ” Kiedy na dworze robi się ciepło, bardzo lubię spędzać czas na Pająku. Powstał tam Kompleks Sportowo-Rekreacyjny „Pająk”. Chętni mogą korzystać między innymi: ze stadionu sportowego, boiska do siatkówki i badmintona oraz kortu tenisowego. Nad samym zalewem dla dzieci wybudowano plac zabaw.

10 B OISKA SPORTOWE Powstają również mniejsze boiska, gdzie można aktywnie spędzać czas. Takie wybudowano na przykład przy ulicy Zielonej w Konopiskach.

11 Ś CIEŻKI ROWEROWE Bardzo lubię jeździć na rowerze. Do dyspozycji rowerzystów w gminie Konopiska wyznaczono wiele ścieżek rowerowych. Kiedy zmęczy nas jazda na rowerze, możemy odpocząć w tzw. punktach odpoczynku, wyposażonych w tablicę informacyjną, dwie ławki, stolik i kosz na śmieci.

12 Ś WIETLICA Każdy z nas może skorzystać z zajęć prowadzonych w świetlicy „Otwarta dłoń” przy ulicy Sportowej 1 w Konopiskach. Odbywają się tam zajęcia plastyczne, teatralne, taneczne. Można dowiedzieć się o profilaktyce uzależnień. Zajęcia w świetlicy są bezpłatne.

13 P ROGRAMY DLA PRZEDSZKOLAKÓW I UCZNIÓW Przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w gminie Konopiska korzystali i korzystają z wielu programów finansowanych z funduszy europejskich, między innymi: „Aktywny uczeń, „ To jest gimnazjum”, „Być przedszkolakiem” i „Język angielski dla najmłodszych. Z tego ostatniego programu korzystaliśmy będąc w przedszkolu, a do dziś miłą pamiątką jest Ilustrowany Słownik Angielsko-Polski, który otrzymałam na zakończenie zajęć.

14 A KTYWNY UCZEŃ Uczniowie mojej klasy w ramach „Aktywnego ucznia” uczestniczyli w zajęciach kółka teatralnego. Przygotowaliśmy i przedstawiliśmy między innymi „Janka Muzykanta”, Żelazne trzewiczki” i „Opowieść wigilijną”

15 P RZEDSZKOLE W przedszkolu w Konopiskach powstał plac zabaw. Dzieciaki mają do swojej dyspozycji nowoczesny sprzęt, ławki i wieszaki na odzież. Całość otacza nowe ogrodzenie i piękna zieleń. Również budynek przedszkola, dzięki kolorowym rysunkom wygląda jak z bajki.

16 O ŚRODEK ZDROWIA Każdy z nas na pewno nie raz był w ośrodku zdrowia w Konopiskach – na szczepieniu, bilansie lub podczas choroby. I tam widać zmiany. Wyremontowano poradnię dla dzieci, poradnię rehabilitacyjną i rejestrację. Te zmiany również były możliwe dzięki wsparciu unijnemu.

17 A LEJA LIPOWA Wszyscy wiemy gdzie w Konopiskach znajduje się Aleja Lipowa. Jest z nią związana legenda, która mówi, że drzewa posadził król Jan III Sobieski. Osiem lat temu aleja została odnowiona. Położono na niej nawierzchnię z kostki granitowej, ustawiono ławki i kosze na śmieci. Zamontowano oświetlenie. Przyjemnie jest usiąść pod starymi lipami kiedy kwitną i słuchać jak pracują w nich pszczoły.

18 K OŚCIÓŁ PARAFIALNY Kolejnym miejscem, które wszyscy znamy jest zabytkowy Kościół pod wezwaniem świętego Walentego w Konopiskach. Kościół potrzebował pilnego remontu dachu. Również na ten cel wykorzystano fundusze europejskie.

19 K OŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Jest też w gminie Konopiska budynek, w którym mieściło się ambulatorium kopalniane, a obecnie ma swoją siedzibę Koło Gospodyń Wiejskich „Wygodzianka”. Budynek został odnowiony i pewnie jeszcze nie raz gospodynie zaproszą do niego moich rówieśników na wspólne spędzanie czasu, na przykład podczas ferii zimowych czy letnich wakacji.

20 M ŁYN Z YGMUNT Od niedawna możemy pójść na obiad lub spotkanie rodzinne do restauracji o wdzięcznej nazwie „Młyn Zygmunt”, która znajduje się w miejscowości Łaziec. Restauracja powstała w starym młynie. Przy wejściu do restauracji umieszczono informację, że miejsce to powstało między innymi z funduszy europejskich.

21 Z AKOŃCZENIE Mam nadzieję, że w tej prezentacji pokazałam, jak zmieniła się moja okolica w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Udowodniłam, że Konopiska są miejscem atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców jak i gości. W prezentacji wykorzystałam utwór „Wiosna” Antonio Vivaldiego.


Pobierz ppt "10 LAT P OLSKI W U NII E UROPEJSKIEJ - JAK OBECNOŚĆ W U NII ZMIENIŁA MOJĄ OKOLICĘ. Wykonała: Natalia Celt Klasa V „b” Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google