Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Natalia Celt Klasa V „b”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Natalia Celt Klasa V „b”"— Zapis prezentacji:

1 10 lat Polski w Unii Europejskiej - jak obecność w Unii zmieniła moją okolicę.
Wykonała: Natalia Celt Klasa V „b” Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Konopiskach

2 Unia Europejska Unia Europejska to związek obecnie dwudziestu ośmiu państw Europy. Mieszkaniec każdego państwa Unii Europejskiej jest obywatelem własnego kraju i jednocześnie obywatelem wspólnej Europy maja 2004 roku do Unii Europejskiej została przyjęta Polska. Od tej pory nasi obywatele mają takie same prawa i obowiązki jak mieszkańcy na przykład Francji, Niemiec czy Włoch. Przynależność do Unii Europejskiej przynosi liczne korzyści związane między innymi z finansowaniem inwestycji z funduszy europejskich.

3 Moja miejscowość - konopiska
Gmina Konopiska leży w południowo-zachodniej części powiatu częstochowskiego Od centrum Częstochowy dzieli ją odległość ciu kilometrów. Gmina ma 78 kilometrów kwadratowych powierzchni, mieszka w niej około 10 tysięcy mieszkańców.

4 Zaproszenie do obejrzenia prezentacji
Choć mam dopiero 12 lat i nie pamiętam jak wyglądały Konopiska przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, przedstawię w tej prezentacji miejsca, które znam i wiem, że powstały dzięki wsparciu unijnemu.

5 Drogi, chodniki i oświetlenie
Każdego dnia, aby dojechać do szkoły, sklepu czy pracy korzystamy z dróg i chodników Dla mnie i moich rówieśników porządna asfaltowa nawierzchnia jest czymś oczywistym. Tak samo jak biegnący wzdłuż drogi chodnik dla pieszych i ścieżka dla rowerzystów Nie dziwi nas też, że kiedy zapada zmierzch, ulice są porządnie oświetlone i każdy z nas czuje się bezpiecznie.

6 Kanalizacja Choć korzystamy z niej każdego dnia, jako dzieci nie zdajemy sobie sprawy jak ważna dla naszej gminy jest kanalizacja sanitarna. Dzięki niej skończyły się problemy z zanieczyszczaniem środowiska przez nieszczelne szamba i nieuczciwych mieszkańców, którzy nieczystości wylewali na pola i do lasów. W naszej gminie skanalizowano wszystkie miejscowości.

7 Centrum gminy konopiska
Pamiętam, jak jeszcze niedawno, kiedy szłam na przykład do biblioteki, mijałam brzydkie i zaniedbane centrum Konopisk. Teraz dzięki poczynionym inwestycjom, miejsce to stało się wizytówką mojej miejscowości.

8 Gminna hala sportowa Wszyscy lubimy uprawiać sport. Każdy z nas w szkole uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego. Kiedy rozpoczęłam naukę w pierwszej klasie, zajęcia te odbywały się w starej hali gimnastycznej Z niecierpliwością czekaliśmy na zakończenie prac budowlanych, prowadzonych przy Gminnej Hali Sportowej Już drugi rok korzystamy z pomieszczeń nowoczesnej placówki. Odbywają się w niej również imprezy kulturalne i sportowe.

9 Kompleks sportowo - rekreacyjny „pająk”
Kiedy na dworze robi się ciepło, bardzo lubię spędzać czas na Pająku. Powstał tam Kompleks Sportowo-Rekreacyjny „Pająk”. Chętni mogą korzystać między innymi: ze stadionu sportowego, boiska do siatkówki i badmintona oraz kortu tenisowego. Nad samym zalewem dla dzieci wybudowano plac zabaw.

10 Boiska sportowe Powstają również mniejsze boiska, gdzie można aktywnie spędzać czas. Takie wybudowano na przykład przy ulicy Zielonej w Konopiskach.

11 Ścieżki rowerowe Bardzo lubię jeździć na rowerze Do dyspozycji rowerzystów w gminie Konopiska wyznaczono wiele ścieżek rowerowych. Kiedy zmęczy nas jazda na rowerze, możemy odpocząć w tzw. punktach odpoczynku, wyposażonych w tablicę informacyjną, dwie ławki, stolik i kosz na śmieci.

12 Świetlica Każdy z nas może skorzystać z zajęć prowadzonych w świetlicy „Otwarta dłoń” przy ulicy Sportowej w Konopiskach. Odbywają się tam zajęcia plastyczne, teatralne, taneczne. Można dowiedzieć się o profilaktyce uzależnień. Zajęcia w świetlicy są bezpłatne.

13 Programy dla przedszkolaków i uczniów
Przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w gminie Konopiska korzystali i korzystają z wielu programów finansowanych z funduszy europejskich, między innymi: „Aktywny uczeń, „ To jest gimnazjum”, „Być przedszkolakiem” i „Język angielski dla najmłodszych. Z tego ostatniego programu korzystaliśmy będąc w przedszkolu, a do dziś miłą pamiątką jest Ilustrowany Słownik Angielsko-Polski, który otrzymałam na zakończenie zajęć.

14 Aktywny uczeń Uczniowie mojej klasy w ramach „Aktywnego ucznia” uczestniczyli w zajęciach kółka teatralnego. Przygotowaliśmy i przedstawiliśmy między innymi „Janka Muzykanta”, Żelazne trzewiczki” i „Opowieść wigilijną”

15 Przedszkole W przedszkolu w Konopiskach powstał plac zabaw. Dzieciaki mają do swojej dyspozycji nowoczesny sprzęt, ławki i wieszaki na odzież. Całość otacza nowe ogrodzenie i piękna zieleń. Również budynek przedszkola, dzięki kolorowym rysunkom wygląda jak z bajki.

16 Ośrodek zdrowia Każdy z nas na pewno nie raz był w ośrodku zdrowia w Konopiskach – na szczepieniu, bilansie lub podczas choroby. I tam widać zmiany. Wyremontowano poradnię dla dzieci, poradnię rehabilitacyjną i rejestrację. Te zmiany również były możliwe dzięki wsparciu unijnemu.

17 Aleja lipowa Wszyscy wiemy gdzie w Konopiskach znajduje się Aleja Lipowa. Jest z nią związana legenda, która mówi, że drzewa posadził król Jan III Sobieski . Osiem lat temu aleja została odnowiona. Położono na niej nawierzchnię z kostki granitowej, ustawiono ławki i kosze na śmieci. Zamontowano oświetlenie. Przyjemnie jest usiąść pod starymi lipami kiedy kwitną i słuchać jak pracują w nich pszczoły.

18 Kościół parafialny Kolejnym miejscem , które wszyscy znamy jest zabytkowy Kościół pod wezwaniem świętego Walentego w Konopiskach. Kościół potrzebował pilnego remontu dachu. Również na ten cel wykorzystano fundusze europejskie.

19 Koło gospodyń wiejskich
Jest też w gminie Konopiska budynek, w którym mieściło się ambulatorium kopalniane, a obecnie ma swoją siedzibę Koło Gospodyń Wiejskich „Wygodzianka”. Budynek został odnowiony i pewnie jeszcze nie raz gospodynie zaproszą do niego moich rówieśników na wspólne spędzanie czasu, na przykład podczas ferii zimowych czy letnich wakacji.

20 Młyn Zygmunt Od niedawna możemy pójść na obiad lub spotkanie rodzinne do restauracji o wdzięcznej nazwie „Młyn Zygmunt”, która znajduje się w miejscowości Łaziec. Restauracja powstała w starym młynie. Przy wejściu do restauracji umieszczono informację, że miejsce to powstało między innymi z funduszy europejskich.

21 Zakończenie Mam nadzieję, że w tej prezentacji pokazałam, jak zmieniła się moja okolica w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Udowodniłam, że Konopiska są miejscem atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców jak i gości. W prezentacji wykorzystałam utwór „Wiosna” Antonio Vivaldiego.


Pobierz ppt "Wykonała: Natalia Celt Klasa V „b”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google