Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kompozycja układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kompozycja układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające."— Zapis prezentacji:

1 Kompozycja układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające połączone ze sobą składniki.

2 Cele Kompozycji Celem kompozycji jest osiągnięcie zamierzonego efektu plastycznego poprzez umiejętne dobranie kolorów, kształtów, proporcji, faktur i położenia przedstawianych elementów, czasem na drodze porządkowania podobnych do siebie składników, a kiedy indziej poprzez zestawianie ich na zasadzie kontrastu. W kompozycji wykorzystuje się też często pewne konstrukcje znane z geometrii takie jak symetria czy złoty podział. Odpowiednie operowanie tymi narzędziami daje efekt w postaci różnych nastrojów, uczuć, przeżyć jakich może doświadczyć odbiorca - można uzyskać na przykład zarówno odczucie statyczności, porządku, równowagi, harmonii, jak i dynamiki, chaosu czy nierównowagi.

3 Najbardziej znane kompozycje
kompozycja otwarta i kompozycja zamknięta kompozycja statyczna i kompozycja dynamiczna kompozycja geometryczna i kompozycja swobodna kompozycja symetryczna i kompozycja asymetryczna kompozycja rzędowa, kompozycja pasowa i kompozycja kulisowa

4 Kompozycja otwarta i kompozycja zamknięta
Kompozycja otwarta - kompozycja, która wywołuje wrażenie fragmentaryczności. Kompozycja zamknięta - kompozycja, w której wszystkie elementy świata przedstawionego tworzą jasny, przejrzysty, skończony i logiczny układ.

5 Przykłady kompozycji otwartej:
Przykłady kompozycji otwartej w literaturze : Juliusz Słowacki Kordian Denis Diderot Kubuś Fatalista i jego pan Przykłady kompozycji otwartej w sztukach plastycznych malarstwo: Claude Monet, Nenufary (1916, The National Museum of Western Art., Tokio) rzeźba: Magdalena Abakanowicz, Nierozpoznani (2002, park na Cytadeli w Poznaniu)

6 Przykłady kompozycji zamkniętej :
Przykładem kompozycji zamkniętej są Treny Jana Kochanowskiego Potop Henryka Sienkiewicza Chłopi Władysława Reymonta Popioły Stefana Żeromskiego.

7 Kompozycja Statyczna - W sztukach plastycznych to kompozycja, w której występują elementy nie wykazujące ruchu. Będzie to kompozycja, w której dominują elementy pionowe i poziome. Brak jest w takiej kompozycji elementów ukośnych, ponieważ wszelkie odchylenia od pionu są postrzegane przez oko ludzkie jako ruch.

8 Kompozycja Dynamiczna
w sztukach plastycznych jest to kompozycja, w której występuje przewaga elementów ukośnych, ponieważ w plastyce elementy te postrzegane są jako ruchome Doskonałym przykładem kompozycji dynamicznych jest konstruktywizm.

9 Inne Kompozycje Kompozycja swobodna niesie ze sobą wrażenie przypadkowego położenia elementów. Wzajemne powiązania się są silne. Kompozycja geometryczna jest oparta na wzajemnych relacjach kształtu. W kompozycji symetrycznej można wskazać punkt lub prostą względem której pozostałe elementy są symetryczne. W kompozycji asymetrycznej nie występują punkty i osie symetrii.

10 Inne Kompozycje Kompozycja (perspektywa) rzędowa – rodzaj perspektywy będący prawdopodobnie najstarszym znanym człowiekowi sposobem oddawania głębi.W kompozycji tej elementy bardziej oddalone są umieszczone wyżej. Po raz pierwszy została zastosowana ok tys. lat temu w naskalnych wizerunkach stad zwierząt. Kompozycja (perspektywa) strefowa (pasowa) – rodzaj kompozycji znany już w starożytnym Egipcie, mający na celu oddanie głębi obrazu. Postacie pogrupowane są w poziome rzędy (pasy), zaś pasy wyższe przedstawiają osoby dalsze.Pierwsze dzieła wykorzystujące tę kompozycję pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Najczęściej była ona wykorzystywana w malowidłach przedstawiających lud (robotnicy, chłopi). Kompozycja (perspektywa) kulisowa – sposób oddawania głębi obrazu, odkryty już w prehistorii (ok tys. lat p.n.e.). Polega na tym, że elementy dalsze są częściowo zasłonięte przez elementy bliższe.Kompozycja kulisowa przez człowieka pierwotnego często była stosowana razem z kompozycją rzędową.

11 Perspektywa Kulisowa Kompozycja Pasowa


Pobierz ppt "Kompozycja układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające."

Podobne prezentacje


Reklamy Google