Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

K U B I Z M. CHARAKTERYSTYKA STYLU. Le cube – oznacza w języku francuskim sześcian. Kubizm rozwijał się w latach 1906 – 1914.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "K U B I Z M. CHARAKTERYSTYKA STYLU. Le cube – oznacza w języku francuskim sześcian. Kubizm rozwijał się w latach 1906 – 1914."— Zapis prezentacji:

1 K U B I Z M. CHARAKTERYSTYKA STYLU. Le cube – oznacza w języku francuskim sześcian. Kubizm rozwijał się w latach 1906 – 1914.

2 Kubizm miał charakter rewolucyjny – odrzucał całą tradycję malarską, artyści nie stosowali światłocienia i perspektywy. Bliskie kubistom było przesłanie Paula Cezannea, który uważał, że naturę należy przedstawiać podług walca, kuli i stożka. Góra św. Wiktorii

3 W swoich obrazach kubiści sprowadzali wszystkie formy do kształtów geometrycznych. Dążyli do przedstawienia bryły oraz przestrzeni na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna z wykorzystaniem koloru. Chcieli ukazywać proces patrzenia, który polega na nieustannym ujmowaniu przedmiotu z różnych punktów widzenia, a nie z jednego miejsca, w którym stoi artysta.

4 Kubizm rozwijał się w 3 fazach : geometrycznej, analitycznej i syntetycznej. Faza geometryczna – wczesna zwana cezannowską Faza analityczna Faza syntetyczna

5 Faza geometryczna. 1906 rok prosta konstrukcja przedmioty ukazane na obrazach miały geometryczne kształty. Faza analityczna. 1909-1911 przedmioty ukazane na obrazie były rozłożone na części, rozbite. dominowały barwy z przewagą brązów i szarości. pojawiła się nowa technika kolażu ( collage). Faza syntetyczna. 1912-1915 formy w obrazie znowu uległy scaleniu doświadczenie malarskie i wiedza na temat kształtów przedmiotów są ważniejsze niż ich wygląd w rzeczywistości.

6 Rozpoznaj, która to faza kubizmu

7 Twórcami kierunku byli: Pablo Picasso, Hiszpan mieszkający we Francji i Georges Braque, z pochodzenia Francuz. Innym znanym kubistą jest Juan Gris.

8 Pablo Picasso to symbol sztuki nowoczesnej. Dał się poznać jako malarz, grafik i rzeźbiarz. Był artystą pracowitym, niezwykle kreatywnym i przerażająco utalentowanym. Zanim odkrył kubizm malował tradycyjnie w stylistyce figuratywnej.

9 W twórczości artysty wyróżniamy dwa okresy: błękitny i różowy. Panny z Avignon przedstawienia kobiet są mocno zdeformowane, brak podobieństwa, wpływ rzeźby afrykańskiej, kształty sprowadzone do figur geometrycznych i obwiedzione łamanym konturem, kompozycja rozbita na kawałki, ciepła gama kolorystyczna.

10 Guernica. Miasteczko w krainie Basków, które opiera się rządom Franco. Podczas II wojny światowej Niemcy i oddziały Mussoliniego zrzuciły na osadę 5.000 bomb. Kto zdołał przeżyć bombardowanie ten został rozstrzelany na ulicach i polach przez karabinierów. Sprzeciw wobec wojny – sztuka może mieć polityczny cel i przesłanie.

11 Obraz powstał w technice kolażu. Symbole w obrazie: na dłoni wojownika – stygmat umęczonego Chrystusa, stokrotka – symbol niewinności, a Bezlitosny Anioł Zagłady to jedna żarówka, która tkwi w oku zła.

12 Czy pamiętasz to dzieło? Czy wzbudza skojarzenia z Guernicą? Jeśli tak to jakie?

13 Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu działań wojennych w Iraku, trwały obrady, którym przewodził Collin Powell. Narada odbywała się w sali, gdzie wisiała wytkana Guernica. Do licha, zasłońcie to! – mieli przekrzykiwać się zorientowani dziennikarze. Guernica została zasłonięta niebieską draperią.


Pobierz ppt "K U B I Z M. CHARAKTERYSTYKA STYLU. Le cube – oznacza w języku francuskim sześcian. Kubizm rozwijał się w latach 1906 – 1914."

Podobne prezentacje


Reklamy Google