Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POŁAWIACZE WRAŻEŃ IMPRESJONIZM Cz. 1.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POŁAWIACZE WRAŻEŃ IMPRESJONIZM Cz. 1."— Zapis prezentacji:

1 POŁAWIACZE WRAŻEŃ IMPRESJONIZM Cz. 1

2 Impresjonizm (fr. impression - wrażenie) — nurt w sztuce europejskiej, a później także amerykańskiej, który został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów w ostatniej ćwierci XIX wieku. Impresja, wschód słońca Claude Monet; 1872; 48x63 cm Wybierając tytuł dla tego szkicowego widoku na Hawr, Monet mimowolnie przyczynił się do powstania nazwy "impresjonizm". Louis Leroy pisał w satyrycznym piśmie "Le Charivari": "Impresja! Tapeta w stanie surowym jest jeszcze zbyt szczegółowo pomalowana..."

3 Impresjoniści jako jedni z pierwszych malowali w plenerze, nie poprawiając swoich dzieł w pracowniach. Korzystali jedynie z siedmiu podstawowych barw światła białego i jako pierwsi mieszali je dopiero na płótnie, a nie jak ich poprzednicy na palecie.

4 Odrzucano tematy biblijne, literackie, mitologiczne, historyczne
Odrzucano tematy biblijne, literackie, mitologiczne, historyczne. Zamiast tego pojawiła się wizja codzienności i współczesności. Artyści często malowali ludzi w ruchu, w trakcie zabawy lub wypoczynku, przedstawiali wygląd danego miejsca przy danym oświetleniu, motywem ich dzieł była także natura.

5 Wielki wpływ na impresjonistyczne dzieła miało wynalezienie i upowszechnienie sie aparatu fotograficznego. Wzorując sie na zdjęciach zaczęli oni w podobny sposób komponować swoje obrazy: ich kompozycje były otwarte, często stwarzały wrażenie przypadkowych wycinków całości. Postaci, czy drzewa ucięte w połowie wywołały prawdziwą rewolucje na Salonach. Ten nowatorski zabieg można też przypisać inspiracji artystów sztuką Japonii, która jako pierwsza zdecydowała sie na tak "odważny" zabieg.

6 Koniec części 1


Pobierz ppt "POŁAWIACZE WRAŻEŃ IMPRESJONIZM Cz. 1."

Podobne prezentacje


Reklamy Google