Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pojęcia plastyczne czyli

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pojęcia plastyczne czyli"— Zapis prezentacji:

1 Pojęcia plastyczne czyli
Środki wyrazu artystycznego

2 Środki wyrazu artystycznego
Elementy jakimi twórcy posługują w sztukach plastycznych to min.: linia, kreska, kolor, plama, kompozycja, perspektywa, tonacja kolorów (walor).

3 http://www.tessart.pl/smf/index.php?topic=1981.0 http://wikipedia.pl//
Wikipedia

4 Linia Jest jednym z elementów plastycznych, określa kontury kształtów, stanowi granicę między barwnymi plamami. Może tez funkcjonować jako samodzielny element kompozycyjny. Linie mogą być pionowe, poziome, ukośne, koliste, proste, ciągłe itp.

5 Kreska Ślad narzędzia rysującego.

6 Kolor Jest barwą wyprodukowaną, dobraną do określonych celów. Istnieją różne podziały kolorów. To barwa przedstawianych postaci lub przedmiotów bez uwzględnienia zmian kolorystycznych wynikających z wpływu światła i cienia.

7 Kolory podstawowe

8 Kolory pochodne

9 Kolory pochodne

10 Plama barwna To kształt uzyskany przez naniesienie farby za pomocą pędzla lub przez stemplowanie, odciskanie, przyklejenie albo otrzymany w rysunku przez zagęszczenia kresek.

11 Kompozycja Układ wybranych elementów i odpowiednie ich rozmieszczenie na płaszczyźnie zgodnie z określonymi zasadami, np. rytmu, symetrii.

12 Kompozycja otwarta Układ elementów nieograniczony żadnymi ramami, który można rozbudować w różnych kierunkach. Fotografia

13 Kompozycja otwarta Claude Monet „Nenufary”

14 Kompozycja zamknięta Układ elementów jakby zamkniętych w określonym kształcie. Hans Holbein „Portret”

15 Kompozycja zamknięta Leonardo da Vinci „Dama z gronostajem”

16 Perspektywa W malarstwie umiejętność ukazywania trójwymiarowych przedmiotów na płaszczyźnie. Istnieje kilka rodzajów perspektywy. Oto niektóre: -linearna – zbieżna ( boczna, „żabia” i „z lotu ptaka”), -barwna – malarska.

17 Perspektywa zbieżna Wyobraź sobie, że stoisz na szosie, która znika ci z oczu gdzieś daleko, na linii horyzontu. Ulegasz złudzeniu, że jezdnia wydaje się coraz węższa, by w końcu stać się małym punktem na linii horyzontu. To samo dzieje się z drzewami, które rosną po obu stronach tej szosy. A jak te obserwacje przenieść na płaszczyznę kartki - wyjaśnia perspektywa linearna-zbieżna.

18 Perspektywa zbieżna Fotografia

19 Perspektywa zbieżna – boczna (ukośna)
Można wyznaczyć z góry dowolny punkt zbiegania się linii na horyzoncie - perspektywa boczna (ukośna).

20 Perspektywa zbieżna – „żabia” i „z lotu ptaka”
Przy linii horyzontu umieszczonej nisko - mówimy o perspektywie żabiej, przy umieszczonej wysoko o perspektywie z lotu ptaka.

21 Perspektywa malarska Natomiast perspektywa malarska pozwala wyrazić przestrzenność za pomocą wrażenia, że barwy ciepłe (np. żółcień, oranż, czerwień, brąz), przybliżają malowany obiekt, a barwy zimne (np. błękit) – oddalają.

22 Perspektywa malarska Poul Cezanne "Góra Świętej Wiktorii z wielką sosną", (fragm.)

23 Tonacja kolorów – walor
Walor szarości Walor koloru czerwonego W malarstwie jasność barwy, natężenie światła względnie cienia (ilość jasności i ciemności), jaka zawarta jest w tonie kolorystycznym.

24 Podsumowanie Pojęcia plastyczne wykorzystywane w dziełach malarskich to: linia, kreska, kolor, plama, kompozycja, perspektywa (różne rodzaje), tonacja kolorów (walor). 2. Nazywa się je środki wyrazu artystycznego. 3. Wpływają na jakość dzieła plastycznego.

25 Koniec za uwagę Przygotowała: Lucyna Gąsiorowska


Pobierz ppt "Pojęcia plastyczne czyli"

Podobne prezentacje


Reklamy Google